Plesne v domácnostiach sú skutočne nepríjemným problémom, no ani zďaleka nie zriedkavým. Môžu sa objaviť na stenách či na obkladačkách v kúpeľni, taktiež je ich výskyt častý v okolí okien. Plesne pritom nepredstavujú len estetický problém, ale môžu byť zároveň nebezpečné pre ľudské zdravie. Vytvárajú sa hlavne v miestnostiach, v ktorých sú na ich rast a rozvoj ideálne a priaznivé podmienky. Milujú predovšetkým vlhké a teplé prostredie. Práve preto začínajú ľudom o to viac strpčovať život práve po začatí vykurovacej sezóny.
K ich rozvoju prispieva nevhodné vykurovanie priestorov a ich nedostatočné vetranie, ďalej zlé tesnenie okien či zatekanie v niektorých miestach. Hlavným rizikovým faktorom je pritom nadmerná vlhkosť v izbe. Vlhký vzduch spôsobujú rôzne činnosti v domácnosti, najmä varenie, sprchovanie, sušenie bielizne, ovzdušie tiež zvlhčujú akváriá či kvetiny v miestnosti. A kedže je oveľa jednoduchšie plesniam predchádzať, ako sa ich následne zbavovať, prinášame zopár tipov a trikov, ako na prevenciu plesní a zvýšenej vlhkosti v domácnosti.
Pozri aj: Jedinečná lufa: Na čo všetko sa dá využiť táto prírodná špongia?
Dôkladné vetranie
Prvým a jedným z najzákladnejších krokov v rámci prevencie plesní v domácnosti je správne, pravidelné a dôkladné vetranie. Najdôležitejšie je dostatočne vetrať v miestnostiach, v ktorých sa vlhkosť vo zvýšenej miere produkuje, čiže napríklad v kuchyni aj kúpeľni. Vhodné je nárazové a intenzívne vetranie v dĺžke asi 3 až 5 minút niekoľkokrát denne. Je to oveľa lepšie, ako nechávať dlhodobo otvorené vetračky. Na dôkladné vetrania myslite o to viac, ak v domácnosti býva väčší počet ľudí. Aj pri dýchaní sa totižto do ovzdušia dostáva vlhkosť.
Dostatočná cirkulácia vzduchu
Pri prevencii plesní v domácnosti je dôležité zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Tú je možné v prvom rade podporiť tak, že nábytok umiestníme vždy ďalej od steny, aspoň 10 až 20 cm. Steny vďaka tomu budú voľne dýchať a riziko tvorby plesní sa zníži. Aby vzduch v miestnostiach celkovo prúdil lepšie, je vhodné vo všeobecnosti neprepĺňať ich zbytočným nábytkom. Taktiež je účinné pre podporu cirkulácie vzduchu a prevenciu plesní nechávať dvere do izieb, najmä tých vlhších, otvorené. Vďaka tomu sa bude vzduch dobre vymieňať.
Použitie ventilátorov
Ako sme už niekoľkokrát spomínali, na pozore sa treba mať najmä pred zvýšenou vlhkosťou ovzdušia. Práve preto je vhodné mať doma teplomer s vlhkomerom, vďaka čomu sa dá ľahšie kontrolovať optimálna vlhkosť v obytnej miestnosti a v prípade jej zvyšovania sa dá rýchlo zakročiť. Najviac vlhkosti sa pritom tvorí práve v kuchyni pri varení či v kúpeľni pri sprchovaní. V kuchyni je okrem vetrania vhodné používať aj digestor, ktorý rýchlo odvedie paru z miestnosti. V kúpeľni, najmä ak je bez okien, je zase dôležité používať nejaký odsávací ventilátor. Dvere do kúpeľne taktiež nechajte po sprchovaní otvorené.
Sušenie bielizne
Aby ste predišli plesniam v byte či dome, vyhýbajte sa sušeniu bielizne v interiéri. Steny v izbe razom nasajú vlhkosť z bielizne a výrazne to zvyšuje celkovú vlhkosť vzduchu. Bielizeň je aj v chladnom období vhodné presušiť vonku a prípadne len nakoniec dosušiť vo vnútri. Ak sušíte opranú bielizeň doma, o to viac dbajte na pravidelné vetranie.
Odvlhčovače vzduchu
Ak viete, že máte ťažkosti s vysokou vlhkosťou ovzdušia, čo je často problém napríklad starých domov, zaobstarajte si nejaký odvlhčovač vzduchu. Výkonný odvlhčovač dokáže eliminovať nadmernú vlhkosť, ktorá môže spôsobiť praskanie stien a množenie plesní. Tento prístroj môže byť dobrým pomocníkom napríklad v miestnostiach s akváriom či množstvom rastlín, čo sú významné zdroje vlhkosti.
Protiplesňový náter
Ak sa obávate plesní, alebo ste s nimi už v minulosti mali ťažkosti, vhodné je v rámci prevencie nič nenechať na náhodu. Steny je v takomto prípade vhodné natrieť nejakým účinným protiplesňovým náterom, respektíve farbou s dlhotrvajúcim účinkom. Takýto náter pomáha steny lepšie chrániť pred plesňami. Je vhodný do miestností s vyššou vlhkosťou či priestorov, ktoré sa nedajú dobre vetrať, ako je kúpeľňa či pivnica a podobne. V rámci prevencie vzniku plesní tiež pomáha správne kúrenie. Primerane kúriť by sa malo i v miestnostiach, ktoré sa nepoužívajú. Na studenú miestnosť v byte či dome totižto následne môže pôsobiť teplý vzduch z ostatných miestností, čo potom môže viesť k roseniu okien a stien a zvyšovaniu vlhkosti.
Odporúčame: Ako vybrať koberec do bytu či domu? Vďaka týmto tipom zvolíš ten pravý!