Domáci roztok na umývanie ovocia a zeleniny: Už žiadne pesticídy!

Tí, čo bývajú v dome a majú k dispozícii aj veľkú záhradu, môžu si vypestovať domácu zeleninu aj ovocie. Čo je na tom najlepšie, tak je fakt, že na ich pestovanie nebudete používať žiadne pesticídy ani hnojivá, ktoré by podporili ich rast. Nebudú teda chemický ošetrené, preto ich stačí opláchnuť pod prúdom vody a vychutnať si ich. Tí, čo takéto šťastie nemajú, musia sa uskromniť s ovocím a zeleninou zo supermarketu, menších obchodov či od lokálnych pestovateľov.

Buďme však úprimní, asi vieme, čo všetko sa používa na to, aby ovocie aj zelenina rástli rýchlejšie a v čo najväčšom množstve. Tiež nie je žiadnym tajomstvom, že sa jablká namáčajú do vosku, aby boli na pultoch v obchodoch lesklejšie a viac žiadanejšie. Preto skôr, než sa do tohto „snehulienkinho“ jabĺčka zahryznete, tak ho poriadne umyte domácim roztokom, ktorý vám pomôže odstrániť z nich všetky pesticídy.

Zaujme ťa: Tip na domáci repelent proti komárom: Toto ich zaručene odpudí!

roztok na umývanie ovocia a zeleniny

Zdroj: Shutterstock®

Roztok na ovocie i zeleninu

Vraví sa, že každé ovocie obsahuje najviac vitamínov v samotnej šupke. Preto by bola škoda ovocie šúpať a šupky vyhadzovať do koša. Platí to ako o ovocí (jablkách, hruškách,...), tak aj o zelenine (uhorky, cukety,...). Preto, keď si z obchodu prinesiete novú zásobu ovocia a zeleniny, tak ich najskôr umyte domácim roztokom, nechajte vyschnúť a až tak ich skladujte v chladničke či v miske na stole. Stačí zmiešať ocot a morskú soľ na to, aby ste z ovocia i zeleniny odstránili všetky zdraviu škodlivé látky.

Zmiešajte teda ¼ šálky octu s 2 lyžicami morskej soli. Roztok poriadne premiešajte a počkajte, kým sa vám soľ úplne rozpustí.

Zeleninu či ovocie vložte do misky alebo umývadla, zalejte studenou vodou a následnej pridajte danú zmes. Nechajte ich v roztoku namočené približne 20 minút a následne ich poriadne opláchnite pod tečúcou vodu.

ako čistiť ovocie a zeleninu z obchodu

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie osvedčené triky

Existuje viacero spôsobov, ako z ovocia či zeleniny odstrániť všetky škodlivé látky. Okrem vyššie uvedeného roztoku tiež môžete použiť citrónovú šťavu alebo sódu bikarbónu.

Ak sa rozhodnete využiť citrónovú šťavu, tak zmiešajte 1 lyžicu šťavy s 1 lyžicou octu. Do misky vložte kúpené ovocie a zeleninu, zalejte vodou a pridajte danú zmes. V tejto zmesi nechajte ovocie a zeleninu namočenú približne 15 minút.

Keď máte práve po ruke sódu bikarbónu, tak zmiešajte 2 lyžice sódy a lyžicu citrónovej šťavy. Opäť ovocie a zeleninu dajte do misky, zalejte vodou a pridajte roztok. V ňom ich nechajte odležať aspoň 10 minút.

Pozri tiež: Spoznaj geniálne účinky cmaru: Zdravšie ako mlieko a požiera tuk!

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

05.05.2020 06:24

Určite sa oplatí pripraviť, vďaka za tipy!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

05.05.2020 09:05

dobre vedieť

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

05.05.2020 09:07

vyskúšam nové tipy .

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

05.05.2020 10:52

Vždy som ovocie a zeleninu umývala iba pod tečúcou vodou, vyskúšam aj tento spôsob

Vaše meno:

Adriena Krzeminská

Adriena Krzeminská

05.05.2020 18:54

Ďakujem za úžasný tip, určite to viac pomôže ako obyčajná čistá voda.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE