Poznáte obec Drienovec, ktorú možno nájsť na východe Slovenska? Nie, dnešný článok nebude geografickým okienkom, ale pozrieme sa na niečo, čo s touto obcou súvisí. Jej názov je totižto odvodený od názvu lesnej plodiny, ktorá sa hojne vyskytuje v katastri obce. Reč je o drienke. Práve tak znie ľudové pomenovanie pre krík zvaný drieň, alebo i jeho plody. Prečo pestovať drieň i vo svojej záhrade, ako na to a prečo konzumovať červené drienky?
Poznáte drieň?
Drieň obyčajný, latinsky Cornus mas, je 2 až 6 metrov vysoký rozkonárený ker z čeľade drieňovité. Ide o dlhovekú drevinu, ktorej pôvod možno hľadať pravdepodobne na Balkáne alebo v Malej Ázii. Dnes je hojne rozšírený naprieč Európou, pestovaný je aj v Ázii (najmä na juhozápade) či Amerike. Drienka, ako sa drieňu ľudovo hovorí, rastie najmä v nížinách, napríklad vo svetlých lesoch, lesostepiach a na skalnatých stráňach. Vyhovujú jej suchšie stanovištia.
Drevina má širokú a nepravidelnú korunu a rozpukanú borku, ktorá je najskôr svetlohnedá, neskôr tmavohnedá až sivastá. Listy sú vajcovito kopijovité. Drienka kvitne skoro na jar, ešte pred vypučaním listov. Jej kvety sú žlté a usporiadané v okolíkoch. V priebehu leta sa zvyčajne začínajú rozvíjať plody, ktoré podľa konkrétnej odrody dozrievajú v priebehu augusta, septembra či začiatkom októbra. Plodom je väčšia kôstkovica, ktorá má podlhovastý vajcovitý tvar. Zrelé drienky majú sýtočervenú farbu a vo vnútri ukrývajú veľké kôstky.
Pozri aj: TOP potraviny pre obličky: Týmto im ulahodíš a zároveň aj ochrániš
Aké účinky majú drienky?
Drienky vás prekvapia svojou sladkokyslou chuťou, niekedy jemne trpkou, ale aj svojím zložením a účinkami. Plody v prvom rade patria medzi skvelé zdroje vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému a dobrú obranyschopnosť. Okrem toho sa v nich ukrývajú triesloviny, provitamín A, vláknina, ako aj viaceré minerálne látky, napríklad vápnik, zinok, draslík alebo mangán. Drienky obsahujú i cenné flavonoidy, ktoré sú charakteristické svojimi protizápalovými účinkami. Drienky:
- vďaka antioxidantom chránia bunky pred voľnými radikálmi,
- posilňujú imunitu,
- majú diuretické vlastnosti – napomáhajú prečisťovať močové cesty,
- podporujú trávenie,
- napomáhajú eliminovať tráviace ťažkosti (plynatosť, hnačky, bolesti brucha),
- sú nápomocné pri poruchách pečene,
- majú priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi aj hladinu cukru v krvi.
Odporúčame: Ako zlepšiť stravovacie návyky? Tu je 9 tipov pre zmenu k lepšiemu!
Drieň – odrody a pestovanie
Ak si drienky ešte nepestujete na záhrade, môžete s tým pokojne začať. Ide o nenáročné mrazuvzdorné dreviny, z ktorých môžete dokonca vytvoriť efektný živý plot, ktorý vám koncom leta a začiatkom jesene navyše urodí chutné plody. V záhradkárske môžete nájsť rôzne odrody, ktoré sa môžu mierne líšiť veľkosťou, farbou, ale aj dobou dozrievania plodov, ako aj celkovým vzrastom dreviny. Často sú pestované napríklad odrody Devín, Titus, Alex či Maxim. Ideálny čas na ich vysádzanie je skorá jar alebo jeseň. Ak sa čo najskôr chcete tešiť z bohatej úrody plodov, kupujte staršie rastliny. Drienka totiž môže začať rodiť pokojne až po desiatich rokoch.
Pri pestovaní drienok stačí dodržiavať nasledujúce základné zásady:
- stanovisko – drevinám je potrebné vybrať miesto s dostatkom slnečných lúčov, potrebuje aspoň 6 hodín svetla,
- pôda – vhodná je priepustná pôda, hlinito-piesčitá pôda, prípadne mierne kamenistá pôda, ideálna je pôda s neutrálnym až mierne zásaditým pH, pôda bohatá na vápnik, draslík aj horčík,
- zálievka – drienky lepšie znášajú dlhšie sucho, polievanie je potrebné najmä počas dlhších extrémnych horúčav,
- hnojenie – ak dreviny rastú v pôde chudobnej na živiny, môžeme hnojiť záhradným kompostom, drienky vo výživnej pôde nie je potrebné hnojiť,
- pravidelný rez – napomáha zvýšiť úrodu, zo stromu počas leta a na jeseň odstraňujeme poškodené a vyschnuté časti, vhodný je aj rez bočných výhonkov na kmeni,
- zber – sýtočervené alebo tmavočervené dozreté plody zbierame priebežne podľa odrody od augusta do polovice októbra.
Pozri aj: Čo poškodzuje zuby? Pozor na nevhodné návyky i niektoré potraviny!
Recept na drienkový džem
Úrodu kyslotrpkých drienok je možné spotrebovať rôznymi spôsobmi. Plody možno konzumovať i čerstvé, rovnako sa dajú vysušiť (ideálne v sušičke na ovocie) a uskladniť na dlhšiu dobu. I sušené drienky sú skvelé do múčnikov, v pomletom stave sú vhodným dochucovadlom. Stačí ich zaliať horúcou vodou a razom si môžete vychutnať zdraviu prospešný čaj. Z drienok môžete klasickým spôsobom pripraviť aj kompót, podobne ako z rôznych druhov ovocia. No vyskúšať musíte rozhodne i drienkový džem, ktorý je skvelý na palacinky, vianočku i do perníka.
Ingrediencie:
- 1 kg drienok
- 800 g kryštálového cukru
- želírovací prípravok
- voda na zaliatie
Postup: Drienky dôkladne umyjeme a zbavíme prípadných zelených stopiek. V hrnci ich zalejeme tak, aby boli úplne ponorené. Následne zmes privedieme k varu a za stáleho miešania ich pri miernom ohni rozvaríme. Keď plody zmäknú, oddelíme dužinu od tvrdých kôstok. Najlepšie je to spraviť prelisovaním celej zmesi cez cedidlo. K rozvarenej drienkovej dužine pridáme cukor. Pomaly varíme za stáleho miešania, kým sa všetok cukor rozpustí a džem zhustne. Pridať možno želírovací prípravok v množstve, v akom je uvedené na obale produktu. Horúci džem nalejeme do pripravených nahriatych pohárov, uzavrieme viečkami a obrátime hore dnom. Takto ich necháme až do vychladnutia a potom uskladníme na chladnom a tmavom mieste.
Recept na drienkový likér
Z drienok možno pripraviť i alkoholické nápoje. Z červených plodov sa vyrába napríklad domáce drienkové víno. Na zdravie si však môžete pripiť aj malým množstvom drienkového likéru, ktorý chuťovo veľmi pripomína griotku. Ak obľubujete sladké ovocné likéry, tento z drienok rozhodne musíte vyskúšať.
Ingrediencie:
- 1 kg drienok
- 1 l konzumného liehu (určeného na výrobu domácich likérov, bylinných tinktúr a pod.)
- 500 ml vody
- 500 g kryštálového cukru
Postup: Ako prvé červené bobule (neodkôstkované) opláchneme pod tečúcou vodou a potom ich vložíme do vhodného väčšieho pohára, prípadne podľa potreby viacerých menších. Použiť možno napríklad zaváraninové poháre. Následne drienky dôkladne zalejeme liehom, uzavrieme a necháme lúhovať 14 dní. Po dvoch týždňoch výluh scedíme. V dostatočne veľkom hrnci zmiešame 500 ml vody a 500 g cukru a privedieme k varu. Varíme, kým sa všetok cukor rozpustí. Potom cukrový roztok prilejeme k drienkovému výluhu. Hotovým likérom naplníme sklenené fľaše, uzavrieme a uskladníme na chladnom a tmavom mieste.