Pranie býva najmä v rodinách s viacerými deťmi takmer každodennou záležitosťou, ba dokonca sa mnohé gazdinky priznávajú, že musia prať aj viackrát za deň. Mnohopočetnejšia rodina dá jednoducho zabrať a zabrať tak dostáva aj peňaženka, keďže pracie prostriedky a aviváže sú pomerne nákladnou položkou. Zaobísť sa bez nich však veľmi nevieme. No čo by ste povedali na taký domáci prací gél a aviváž? Už ste to skúšali? Pokiaľ nie, nechajte sa presvedčiť. Výroba nie je komplikovaná a výsledok je vynikajúci. Nielenže budete mať čistú, hebkú a voňavú bielizeň, ale aj ušetríte. No a zároveň členovia domácnosti precitlivelí na chémiu v produktoch bežnej spotreby pravdepodobne tiež zaznamenajú zlepšenie. Tieto domáce prostriedky na pranie totiž nie sú agresívne k pokožke a ani k respiračnému systému. Takže čas strávený výrobou ľutovať rozhodne nebudete. Pustime sa teda do toho.
Pozri aj: Užitočné tipy na pranie džínsov: Skontroluj, či to takto robíš aj ty!
Domáci prací gél
Nazýva sa aj slizom na pranie, no nech vás tento jeho názov neodradí. Domáci gél na pranie si budete pochvaľovať aj preto, lebo pôsobí zmäkčujúco, a to ako na samotnú vodu (ocenia najmä ľudia, ktorým z kohútikov tečie tvrdá voda), tak aj na prané oblečenie.
Na prípravu domáceho pracieho prostriedku budete potrebovať:
- 250 g klasického mydla na pranie (jadrové mydlo alebo marseillské mydlo)
- 300 g sódy na pranie (v práškovej verzii, dá sa kúpiť v drogérii)
- 10 l vody
- esenciálny olejček (voliteľná ingrediencia, výber vône je na vás)
- strúhadlo
- väčší hrniec
- varešku
- uzatvárateľné nádoby na uskladnenie gélu
Postup prípravy
Najskôr si najemno nastrúhajte potrebné množstvo mydla. Medzitým si dajte variť vodu. Potom treba mydlové hoblinky rozmiešať zhruba v litri horúcej vody, a to až kým sa nerozpustia. Z ohňa odstavenú tekutinu stále miešajte a postupne prisypte sódu. Keď sa rozpustí aj tá, dolejte aj zvyšok horúcej vody. Ak chcete svojmu prípravku na pranie dodať vôňu, nakvapkajte do neho cca 20 kvapiek vybraného esenciálneho oleja, no až vtedy, keď gél nebude horúci. V procese chladnutia zmes občas premiešajte a keď už bude dostatočne chladná, nalejte ju do predpripravených uzatvárateľných nádob. Gél pomerne rýchlo hustne. Pri praní používajte zhruba dvojnásobné množstvo tohto domáceho pracieho prostriedku v porovnaní s kupovanými prostriedkami na pranie.
Domáca aviváž
Teraz sa zameriame na ďalšiu ekologickejšiu a aj pre pokožku a peňaženku šetrnejšiu náhradu produktu, ktorý bežne používame pri praní na zmäkčenie a prevoňanie oblečenia. Je ňou aviváž. Možno ste už postrehli, že niektoré gazdinky používajú samotný ocot ako lacnú alternatívu ku klasickej aviváži, no nasledujúci recept je vylepšený a účinnejší.
Na prípravu domácej aviváže budete potrebovať:
- 10 g jedlej sódy
- 750 ml horúcej prevarenej vody
- 800 ml obyčajného alebo jablčného octu
- esenciálny olejček (podľa preferencií)
- väčšiu nádobu na prípravu aviváže
- varešku
- uzatvárateľné nádoby na uskladnenie aviváže
Postup prípravy
Do väčšej nádoby nalejte horúcu vodu, do ktorej pridajte pripravený ocot a jedlú sódu. Očakávajte, že zmes bude dosť peniť a bublať (aj preto je vhodná väčšia nádoba, aby ste nemali zbytočný neporiadok). Zmes miešajte a keď bublanie prestane, môžete pridať zhruba 20 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Tekutinu prelejte do uzatvárateľných nádob a používajte ako klasickú aviváž. Vaše oblečenie bude krásne mäkké a jemné a taktiež sa bude ľahšie žehliť. Skúste to aj na zatvrdnuté uteráky. Zaručene vás už nebudú škriabať a vy si užijete len ich príjemnú mäkkosť a savosť.
Zaujme ťa: Neobyčajné využitie prášku do pečiva: 7 prekvapivých účinkov, o ktorých nevieš!