Tipov a trikov do domácnosti je na internete naozaj viac než dosť a k virálnemu šíreniu im napomáhajú najmä populárne sociálne médiá. Niektoré sú síce naozaj praktické a ušetria nám kopu námahy aj času, iné však, nanešťastie, robia pravý opak. Stoja nás námahu i čas, no napriek tomu nám vôbec nepomôžu. Ktoré najhoršie tipy do domácnosti by ste mali obchádzať oblúkom a jednoducho ich neskúšať?
Ocot na všetko a šetrenie vodou
Kto ešte nepočul o všemocnosti octu? Existuje mnoho článkov o tom, ako využiť ocot v domácnosti a tento zoznam je naozaj dlhý. Nie je však nekonečný čo znamená, že by sa ocot rozhodne nemal využívať úplne na všetko, aj keď ho mnohí označujú za univerzálny čistič na všetko. Nemal by sa používať napríklad na pórovité povrchy či elektroniku.
Niektorí sa zasa spoliehajú na tip, ktorý tvrdí, že ručné umývanie riadu šetrí vodu a umývačka ňou naopak mrhá. Je to mýtus. Ak umývačku naplníte riadom z celého dňa, v skutočnosti použije oveľa menej vody ako vy, keď čistíte jeden riad po druhom pod tečúcou vodou. Ak teda chcete šetriť životné prostredie, dodržiavajte základné pravidlá používania umývačky riadu.
Pozri aj: Správna teplota v chladničke: Stavíme sa, že ju v nej nemáš!
Neúčinné prachovky a čistenie dreva
Vyzerajú prakticky, no v skutočnosti sú neúčinné. Reč je o chlpatých prachovkách na teleskopických paliciach, ktoré prach a nečistotu len rozotierajú a rozširujú ďalej do priestoru. Oveľa účinnejšie sú v boji proti prachu a mikróbom utierky z mikrovlákna, ktoré sú navyše ekologickejšie, pretože sa dajú prať a využívať znova a znova.
Pri prachu ešte zostaneme, konkrétne pri odstraňovaní prachu z dreveného nábytku. Niektoré mýty hovoria, že musíme vždy prach z drevených povrchov odstraňovať pomocou prostriedkov na to určených, no pravdou je, že prehnané čistenie môže výrazne znížiť kvalitu dreva. Hromadením prostriedku na drevo navyše vzniká lepkavá vrstva, na ktorú sa lepí veľa nečistôt.
Lesk z novín a samočistiace spotrebiče
Je to trik našich starých mám, no pravdou je, že už nefunguje. Kvalita papiera novín sa totiž za dlhé roky zmenila natoľko, že pomocou neho dokonalý lesk okien bez šmúh nedosiahnete.
Ďalším mýtom je, že umývačka riadu či práčka sa čistia samé počas ich bežnej prevádzky. Nie je to tak. Oba spotrebiče potrebujú trocha pomôcť, a to spravidla raz mesačne. Pri práčke existuje samočistiaci program a pri umývačkách stačí pridať k dávke riadu špeciálny prostriedok na čistenie zariadenia.
Inšpiruj sa: TOP rituály pred spánkom: Osvedčené úkony pre lepší spánok!