Každý z nás by potreboval v záťažovej a krízovej situácii počuť múdrosť svojho vnútorného hlasu.
Niežeby bol ten hlas ticho, len ho zvykneme umlčať a povieme si: „Dobre, asi viem, čo mám urobiť, ale...“ Hoci tušíme, čo by sme mali, vyhýbame sa tomu. Neraz je za tým strach, kam nás vnútorný hlas zavedie. A tak sa radšej správame, že ho nepočujeme, lebo čo keby od nás chcel niečo, na čo si netrúfame...
Zoznámte sa s „niekým“, kto nikdy neklame
Naša myseľ je zavalená stovkami rozličných myšlienok, pocitov a vnemov. Väčšiu pozornosť venujeme príjemným predstavám a nepríjemné, doterné starosti sa snažíme zahnať, lebo sú priveľmi znepokojujúce a odvádzajú nás od toho, čo práve robíme. A hoci myšlienky prichádzajú a odchádzajú, intuícia býva zvyčajne trvalým pocitom. Myšlienky sú povrchné, ale intuícia je hlbšia, je to akési vnútorné poznanie. Myšlienky sú zvyčajne výsledkom jednoduchého, priameho myslenia, zatiaľ čo intuícia je spontánna a prirodzená. Myšlienky sú prchavé, ale intuíciu často sprevádzajú aj telesné vnemy a nevysvetliteľné udalosti. Intuícia nám však nemusí nevyhnutne vyslať taký signál, aký sme očakávali. To je jedna z príčin, prečo máme tendenciu ignorovať ju.
Odporúčame tiež: Spáľte tuky s kajanským korením
Oprieť sa o svoje tri základné kvality
Keďže niektoré signály odčítavame povrchne a ledabolo, má to vplyv na spôsob, ako reagujeme na starosti každodenného života. Aj z maličkostí dokážeme urobiť ozrutné problémy a sme majstri vo vytváraní katastrofických scenárov. Dobrá správa je, že ťažkosti, ktoré si navodíme, nám dajú zároveň prístup k múdrosti, ako na ne. Hoci nás naučené myslenie zablokuje svojím obvyklým reagovaním, vieme sa vymaniť zo strachu. Napríklad si môžeme zvoliť cestu múdreho výberu a osvojiť si nový spôsob, ako sa vyrovnávať s nevyhnutnými ťažkosťami a neistotami každodenného života.
Odporúčame tiež: Top tajná ingrediencia, ktorá zaručí ženám krásu
Osloboďte sa od zacyklenosti starého myslenia
Návod ako na to, opisuje Pema Chödrönová vo svojej knihe Odvaha skočiť. Jej úvahy vychádzajú z toho, že každný z nás má tri základné kvality, ktoré v sebe nosíme od narodenia, akurát na ne zabúdame a neuvedomujeme si ich. Keď ich aktivujeme a začneme vedome používať, pomôžeme nielen sebe, ale aj iným.
1. Prirodzená inteligencia - je nám vždy prístupná. Ak sme sa nechytili do pasce túžby a strachu, intuitívne cítime, čo treba urobiť. Keď sme si inteligenciu nezatemnili hnevom, sebaľútosťou alebo túžbou, vieme, čo nám pomôže a čo situáciu iba zhorší.
Odporúčame tiež: Ako zistiť či je ovocie nezrelé alebo už dozreté?
2. Prirodzená srdečnosť - naša spoločná schopnosť mať rád, pociťovať empatiu, mať zmysel pre humor. Je to aj naša schopnosť pociťovať vďačnosť, uznanie a nežnosť. Je to celá škála toho, čo môžeme súhrnne označiť ako kvality srdca, kvality, ktoré tvoria prirodzenú súčasť ľudskosti.
3. Prirodzená otvorenosť - naše mysle sú v základe otvorené, pružné a zvedavé; nachádzajú sa takpovediac v stave pred predsudkami. Je to stav mysle predtým, ako sa náš pohľad vplyvom strachu zúži, keď začneme deliť ľudí na priateľov a nepriateľov, na spojencov alebo hrozbu, na tých, ktorých máme radi, nemáme radi alebo ich ignorujeme.
Odporúčame tiež: Ako na to... Robiť chyby s gráciou
Vaša Janette
P.S. "Neexistujete preto, aby ste na svet urobili dojem. Existujete preto, aby ste žili vlastný život spôsobom, ktorý vás urobí šťastnými," vyriekol Richard Bach a môže byť oslobodzujúce hovoriť si to, keď vás niekto „natláča“ do svojich očakávaní.
Nabudúce sa pozrieme na to, ako sa chrániť pred emocionálnou nákazou.
Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk
Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk