Čo pomáha na svalovicu? Poznáme 5 účinných tipov na jej zmiernenie

Keďže predpokladáme, že značná časť ženského i mužského pokolenia si dala za cieľ tento rok schudnúť či vyformovať si postavu, je možné, že už aj vy máte za sebou intenzívnejšie tréningy. Veríme, že vás chuť plniť toto predsavzatie, ktoré je taktiež prospešné zdraviu, neopustila a ani neopustí. Ale ak náhodou po cvičení zažívate svalovicu a tento nekomfort spôsobuje u vás úvahy, či radšej so všetkým neseknúť, tak je tento článok práve pre vás. Nenechajte sa zastaviť, pokračujte v tréningoch a efektívne zabojujte proti svalovici s nasledujúcimi tipmi.

Prečo bolia svaly po cvičení?

Najskôr by sme ale mali odhaliť príčinu svalovice. Asi ste si všimli, že čím viac si „dáte do tela“, tým viac máte potom, a to väčšinou nasledujúci deň, bolestivejšie svalstvo. Táto bolesť má svoju príčinu v preťažení svalov a náchylnejší na ňu môžete byť najmä po dlhšej pauze v cvičení alebo pri zmene zostavy cvičenia, keď táto zmena cvikov spôsobí zaťaženie svalov, ktoré ste dovtedy intenzívnejšie nepoužívali. Svaly jednoducho „dávajú o sebe vedieť“, ale to v zásade nie je zle, i keď vy sa asi necítite úplne najlepšie. Za samotnú bolesť môžu mikrotrhlinky vo svalových vláknach, pričom odumierajú časti svalových buniek, a to pôsobí na nervové zakončenia tak, že cítite bolesť. Ako ju ale zmierniť, aby ste sa necítili úplne „rozbito“?

Pozri aj: TOP cviky pre ženy po 40-tke: Tieto rob každý deň a zabudni na lekára!

preťažovanie svalov

Zdroj: Shutterstock®

Pravidelnosť nadovšetko

Po cvičení je zaiste dôležitá regenerácia svalov a oddych, túto fázu však zbytočne nepredlžujte len kvôli tomu, že vás medzičasom „chytila“ svalovica. Mali by ste i tak pokračovať, a to síce v miernejšom, ale predsa len pohybe. Uberte z intenzity tréningu a skúste sa zamerať na iné svalové partie. V každom prípade ale svoj čas, ktorý máte vyhradený na cvičenie, nestrávte v úplnej nečinnosti len preto, že máte svalovicu.

Vyskúšajte chlad aj teplo

Svalovica je v podstate horúčkou svalov, na zmiernenie ktorej by ste mali rozhodne skúsiť chlad. Pomôže prikladanie chladivých obkladov na postihnuté miesta, ale ideálna je v tomto prípade taktiež vlažná až studená sprcha, ktorú by ste si preventívne mali dopriať rovno po cvičení. Pre väčší efekt je však ešte vhodnejšie striedanie studenej a teplej vody, nakoľko zas teplo pôsobí na svaly uvoľňujúco.

sprcha po cvičení

Zdroj: Shutterstock®

Doplnky stravy na zmiernenie svalovej horúčky

Zdravý životný štýl, ktorý dosahujete aj pomocou cvičenia, je dôležité udržiavať taktiež prostredníctvom vhodnej stravy. A myslite na to, že špeciálnu výživu treba dopriať aj ubolenému svalstvu, ktoré sa tak rýchlejšie zregeneruje a svalovica pominie. A čo pomáha? Určite je podstatný dostatočný prísun bielkovín, no v neposlednom rade aj vitamíny C či E, ale aj minerál zinok a za najúspešnejšieho bojovníka proti svalovici sa považuje predovšetkým magnézium. Spomínané vitamíny aj minerály si doprajte predovšetkým v strave, ale pri silnej svalovici neváhajte siahnuť ani po doplnkoch stravy. Pri nich však dodržiavajte odporúčané dávkovanie.

Dôkladná rozcvička ako prevencia

V rámci preventívnych krokov proti svalovici je určite nevyhnutné spomenúť aj strečing, ktorý by mal predchádzať každej športovej a celkovo intenzívnejšej pohybovej aktivite. Dôkladnou rozcvičkou sa telo zahreje a pripraví sa na lepšie zvládanie záťaže. Oplatí sa jej venovať dostatočne dlhý čas, a to aj 15 až 30 minút.

strečing

Zdroj: Shutterstock®

Rozmasírujte bolesť

Stuhnuté a bolestivé svalstvo pri svalovici uvoľníte aj pomocou masáže, pričom najideálnejšie by bolo, keby ste ju absolvovali čo najskôr po cvičení. Nemusí ísť len o profesionálnu masáž, pomôcť si môžete aj samomasážou, čo je vhodné najmä pri bolestivých končatinách. Na masáž si vyberajte najmä krémy s termoúčinkami. Pozitívne vedia prekvapiť aj prípravky s liečivými zložkami z byliniek (levanduľa, eukalyptus, rozmarín, mäta a podobne).

Neprehliadni: Kardio cviky na doma: Kilá pôjdu dole jedna radosť!

2 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

20.02.2020 19:42

Občas dostanem svalovicu ,keď to preženiem s prácou na záhrade.

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

09.08.2020 22:30

Svalovicu nemávam tak často. Rada strečujem pred aj po cvičení,.. a ak sa náhodou objaví, netrvá dlho. Premasírujem si dané miesta (stehná/lýtka), poriadne postrečujem a je to :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE