Nie je to tak dávno, čo bol džús v domácnosti skôr výnimočnou, než bežnou záležitosťou. Dopriali sme si ho, či už ovocný alebo zeleninový, raz za čas, nehovoriac už o smoothie nápoji, ktorý spôsobil naozaj mimoriadny ošiaľ. Mnohí ním nahrádzajú raňajky či dokonca hlavné jedlo. Ale, ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ani s ovocnými a zeleninovými nápojmi, akokoľvek zdravo sa tvária, to netreba preháňať.
Džús alebo smoothie je teda skvelou voľbou, ako si dopriať vitamíny a zdravie v jednom pohári, avšak v článku vám prezradíme, ktorý nápoj je zdravší, prečo by sme mali poznať zdravú mieru pri ich popíjaní plus ďalšie užitočné informácie.
Odšťavené ovocie
Aj vy si každé ráno poctivo ošúpete obľúbené ovocie, odšťavíte a pijete s dobrým pocitom, koľko zdravia ste práve dopriali svojmu telu? Dobrá voľba, avšak nie ideálna. Samotným šúpaním ste sa totiž úplne zbytočne zbavili potrebných antioxidantov a vlákniny, čiže zložiek, ktorých má práve šupka najviac. Samozrejme, nevyhneme sa ani porovnaniu jednotlivých ovocných či zeleninových nápojov. Asi pre vás nebude žiadnou novinkou, že zatiaľ, čo džús prešiel do tekutej formy lisovaním, smoothie nápoj získal svoju formu rozmixovaním. Preto v súboji džús (či vyššie spomínaná šťava z dužiny bez šupky) verzus smoothie jednoznačne vyhráva smoothie.
Zaujme ťa: Vieš, čo sú antokyány? Zisti, ako dokážu ovplyvniť aj tvoje zdravie!
Používajte len zdravé plody!
Nezabúdajte ovocie a zeleninu pred samotným mixovaním dôkladne umyť, očistiť a nakrájať na menšie kúsky. V žiadnom prípade nepoužívajte nahnité alebo prezreté plody a už vôbec nie nezrelé. Smoothie má zároveň hustejšiu konzistenciu, obzvlášť, ak si doň pridáte napríklad orechy, bylinky alebo semienka či populárne jedlé kvety. V prípade, že si potrebujete „upratať“ v jednotlivých ovocných a zeleninových nápojoch, na konci rebríčka stoja nápoje s podielom ovocia alebo zeleniny pod 25 %, ďalej sú šťavy z dužiny, o čosi vyššie šťavy aj so šupkou a najvyššie doma pripravený smoothie nápoj. Obsahuje totiž aj tie zložky ovocných či zeleninových plodov, ktoré sa pri príprave štiav a džúsov, žiaľ, považujú za odpad.
Čistá voda má byť na prvom mieste
Dôležité je uvedomiť si, že džúsy, šťavy ani iné ovocné a zeleninové nápoje neslúžia ako náhrada vody. Neuspokojte sa preto s argumentom vašej ratolesti, že jej čistá voda nechutí a nenalievajte ju výlučne šťavami. Pitný režim má byť totiž z výraznej väčšiny založený na pití čistej vody a z menšej časti ho majú pokryť čaje, ideálne bylinkové a nesladené, ako aj ovocné alebo zeleninové nápoje, opäť bez prídavku cukru. Ak by ste sa totiž rozhodli po celý deň popíjať len šťavy či smoothie a žiadnu vodu (alebo len minimum vody), váš organizmus by sa mohol veľmi skoro stať prekysleným, nehovoriac o množstve kalórií, ktorým by ste sa chtiac-nechtiac zásobovali.
Bude sa ti páčiť: Ako zahnať únavu? Tieto potraviny ti dodajú vitality, koľko potrebuješ
A čo vitamín C?
Za zmienku stojí, že pri mixovaní ovocia do podoby smoothie nápoja sa čiastočne pripravujete o vitamín C, ale toto množstvo je, našťastie, zanedbateľné. Na svedomí to má proces oxidácie počas samotného mixovania, ako aj teplota, doba prípravy či dĺžka skladovania nápoja. Vo všeobecnosti platí, že zdraviu prospešnejšie je pripraviť si menšie množstvo smoothie a nemixovať si ho do zásoby, na celý deň. Tým totiž klesá nutričná hodnota nápoja.