LOVE & MONEY – Ako ich dať dokopy?

Je máj, lásky čas a kedy inokedy pustiť romantiku do svojho života. Len si to predstavte. Vonku je krásne, všetko vonia, vy už nejeden mesiac randíte so svojím pánom Úžasným. Váš vzťah patrí do kategórie „vážnych“ a začínate uvažovať o spoločnom bývaní.

 

Rozmýšľate nad milión vecami. O tom, ako si byt zariadite, aké to bude každý deň sa vedľa neho zobúdzať a že snáď zubnú pastu vytláča ako normálny človek. Kto by v takomto momente riešil peniaze.... Vy. Áno, práve v tomto momente by ste to mali byť vy, kto bude riešiť aj peniaze. Viem, že tým nevyhrám titul „Romantik roku“, ale v rámci plánovania spoločného bývania je nevyhnutné prediskutovať aj jeho finančnú stránku. Ak dodržíte nasledujúce tri pravidlá, nielenže romantika neutrpí žiadnu ujmu, ale utužíte aj váš vzťah. 

 

Odprúčame tiež:  Získajte finančnú samostatnosť v 4 jednoduchých krokoch

LOVE & MONEY – Ako ich dať dokopy?

Zdroj: Shutterstock®

 

1. Buďte úprimní a otvorení  

 

Peniaze sú niekedy intímnejšia téma ako sex, ale v spoločnej domácnosti zdieľame oboje. Najlepšie, čo môžeme urobiť, je otvorene a úprimne sa porozprávať o našich predstavách o spoločnom fungovaní. A urobiť jasnú dohodu, s ktorou budú obe strany spokojné. Kľúčovou je samozrejme otázka, ako si budete deliť náklady na prevádzku domácnosti. Môj tip nájdete nižšie.

 

2. Poznaj partnera svojho 

 

Ak sa chystáte riešiť spoločné bývanie kúpou nehnuteľnosti na hypotéku, prípadne úverom na zariadenie, je životne dôležité, aby ste poznali aj jeho „finančnú“ osobnosť. Je zodpovedný a má svoje peniaze pod kontrolou? Alebo je po uši v dlhoch, pretože má nulovú finančnú disciplínu? V rámci pravidla č. 1 by ste mali mať prehľad aj o iných partnerových záväzkoch. Nezabúdajte, že tento dlh bude váš spoločný a prípadné neskoršie problémy s ostatnými partnerovými záväzkami môžu výrazne ovplyvniť jeho schopnosť plniť si povinnosti, na ktorých sa dohodnete.

 

Odprúčame tiež:  Recept na Banánový ovsený koláč s jahodovým chia džemom

LOVE & MONEY – Ako ich dať dokopy?

Zdroj: Shutterstock®

3. Zmena je život  

 

Hoci je váš vzťah ešte len na začiatku, v spoločnej domácnosti budete rovnocennými partnermi. Je dobré otvoriť aj pár „čo ak“ scenárov, aby ste si spoločne urobili predstavu, ako ich vyriešite, keď nastanú. Mám na mysli situácie, ak by jeden z vás nebol schopný plniť svoju časť dohody. Napríklad preto, lebo partner stratil prácu alebo naopak, v prípade založenia rodiny a vášho odchodu na materskú dovolenku.

 

Odprúčame tiež:  Malí vykrádači – kam sa strácajú vaše peniaze?

LOVE & MONEY – Ako ich dať dokopy?

Zdroj: Shutterstock®

Tieto tri pravidlá vám umožnia zvládnuť akúkoľvek finančnú situáciu, v ktorej sa spolu ocitnete. Jedna z prvých otázok, ktorú budete riešiť, je, ako si rozdelíte náklady na chod spoločnej domácnosti. Samozrejme je to na vašej dohode, ja vám odporúčam tento postup.

 

1. Spočítajte váš a partnerov čistý mesačný príjem, teda to, čo vám príde na účet.

 

2. Spočítajte vaše mesačné náklady na spoločnú domácnosť, teda bývanie, energie, drogériu a čistiace prostriedky, potraviny a všetky ostatné náklady.

 

3. Vydeľte sumu mesačných nákladov vašim spoločným mesačným čistým príjmom. Dostanete percento príjmu, ktorým sa každý z vás bude podieľať na spoločných nákladoch. 

 

Prakticky to bude vyzerať napríklad takto. Váš čistý príjem je 1 000 eur, partnerov 800 eur. Váš spoločný čistý príjem je teda 1 800 eur. Náklady na prevádzku domácnosti spočítate na 540 eur. Vydelíte teda náklady 540 eur príjmami 1800 eur a vyjde vám 30 percent. To znamená, že každý z vás sa bude podieľať 30-timi percentami svojho príjmu na nákladoch vašej domácnosti. Teda vy sumou 300 eur a váš partner sumou 240 eur.

 

Odprúčame tiež: Zacvičte si s fit loptou. Tukové faldíky zavelia na ústup! 

LOVE & MONEY – Ako ich dať dokopy?

Zdroj: Shutterstock®

4. Zriaďte si spoločný účet, na ktorý budete posielať vaše príspevky. Dnes je viacero bánk, kde si môžete zriadiť účet bez poplatkov. Dohodnite si termín, dokedy musia byť peniaze na účte. Žiadne meškanie, žiadne výhovorky. Raz za mesiac spolu prejdite, čo všetko sa zo spoločného účtu platilo. Bude to pre vás lakmusový papierik finančnej zodpovednosti vášho partnera.

 

A teraz smelo do toho. Peniaze sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života a našich vzťahov. Ak sa viete o nich otvorene rozprávať a spoločne ich spravovať, je to betónový základ pre stabilný a spokojný vzťah.

 

Tipy, ako úspešne narábať s peniazmi nájdete na stránke: InteligentneNaFinancie.sk

Chcete sa poradiť alebo máte otázku, na ktorú hľadáte odpoveď?

Napíšte nám na vitajte@inteligentnenafinancie.sk, radi vám odpovieme.

 

3 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.05.2016 05:37

dobry clanok

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.05.2016 17:33

tak toto je vždy komplikované

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

21.05.2016 19:52

je to zložitá téma

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE