Získajte finančnú samostatnosť v 4 jednoduchých krokoch

Rodová štatistika porovnávajúca postavenie mužov a žien okrem iného aj v oblasti zamestnanosti potvrdila to, čo vieme už dlho – muži zarábajú viac než ženy. Na Slovensku v priemere o 20%. Niektorí odborníci to vysvetľujú tým, že sa vedome rozhodujú pre menej platené pozície. A k tomu si ženy všeobecne menej veria.

 

Málo sa ale hovorí o tom, čo tento fakt znamená pre finančnú samostatnosť ženy. Nielenže majú ženy nižšie pozície, prípadne zarábajú na rovnakých pozíciách menej ako muži. Odchodom na materskú dovolenku si prerušia príjmy niekedy aj na niekoľko rokov. O nejakom sporení z rodičovského príspevku nemôže byť ani reč.

 

Ďalší problém nastáva po nástupe do práce po materskej dovolenke – vzhľadom na dlhoročnú absenciu z pracovného procesu a rodinné povinnosti sa rozhodnú pre časovo menej náročnú prácu, ktorá im dovolí vyzdvihovať deti zo škôlky a zabezpečovať chod rodiny. Budovanie kariéry a teda aj vyššieho príjmu začína odznova.

 

Odporúčame tiež:  Extrémne zdravé účinky avokádového jadra!

 

No a  všetky tieto predpoklady spôsobia, že ženy majú o viac než štvrtinu menšie úspory na dôchodok než muži. To, že sa dožívajú vyššieho veku než muži, a teda je predpoklad, že budú dlhšie niesť náklady na zdravotnú starostlivosť, bývanie a opateru, je už len čerešnička na torte.

 

Preto je nesmierne dôležité myslieť na vašu finančnú samostatnosť, kým je ešte čas. Samozrejmosťou by mal byť finančný plán, ktorý sprevádza ženu počas jej neustále meniaceho sa života – štúdium, prvá práca, svadba, rodinné financie, hypotéka, materská dovolenka, nástup do práce, nedajbože rozvod, nástup do dôchodku a finančné výdavky s ním spojené. Takýto plán je najlepšie vypracovať s odborníkom v oblasti finančného plánovania.

 

Odporúčame tiež:  Top tajná ingrediencia, ktorá zaručí ženám krásu

ako ziskat finančnú samostatnosť v 4 jednoduchých krokoch

Zdroj: Shutterstock®

Je ale množstvo malých krokov, ktoré môžeme praktizovať každý deň a pomaličky si tak zabezpečiť finančnú samostatnosť. Tu sú štyri jednoduché tipy, ktoré vám ušetria nemálo peňazí:

 

​1. Získajte prehľad a kontrolu

 

Tak ako vo všetkom, aj vo financiách je dobré mať poriadok. Ak ho nemáte, začnite pri výdavkoch. Ak neviete, ako vaše peniaze prichádzajú a odchádzajú, strácate prehľad v jednej z najdôležitejších životných oblastí. Len si spomeňte, ako ste sa naposledy cítili, keď sa objavil nečakaný výdavok.

 

Takže ak ste to doteraz nerobili, začnite si sledovať cash-flow. Najlepšie skúsenosti mám s mobilnými aplikáciami, ja rád používam Wally, obľúbená je aj Wallet. A buďte dôsledné – nezabúdajte, že dôležité je byť 100% úprimný. Len tak získate prehľad, kde míňate najviac peňazí a kde by ste mohli nejaké ušetriť.  

 

Odporúčame tiež:  Spáľte tuky s kajanským korením

ako správne šetriť

Zdroj: Shutterstock®

2. Znížte výdavky

 

Málokto sa zamýšľa nad tým, ako a prečo míňa svoje úspory. Veľa z nás si jednoducho kupuje produkty a služby, lebo ich chceme a potrebujeme. Priznajte si, ktorá z vás si aspoň raz v živote nekúpila niečo len preto, aby zatienila neúspech v práci, hádku s partnerom prípadne len tak z nudy? Téma overspendingu alebo emocionálneho nakupovania dominuje najmä u žien, i keď muži by sa mohli tiež čo-to podučiť (tie obrovské repráky v garzónke hovoria sami za seba, však?). Nezabúdajte, nie je hanbou z času na čas zísť z cesty a zlyhať, dôležité je spoznať naše spúšťače, ktoré nás nútia klikať na eshopoch nezmyselné nákupy.  

 

Odporúčame tiež: Malí vykrádači – kam sa strácajú vaše peniaze?

ako ziskat finančnú samostatnosť v 4 jednoduchých krokoch

Zdroj: Shutterstock®

3. Urobte si rozpočet

 

Takže ste si upratali financie a preklepli výdavky. Ďalším krokom je rozpočet, v ktorom si výdavky presne naplánujete a budete sa ho držať. Bude to váš hlavný pomocník na ceste k finančnej samostatnosti, po ktorej túžite. Kdesi som napísal, že: „Môžete dosiahnuť čokoľvek, ak si urobíte plán, ako sa k tomu dostať“. Rozpočet je plán, ako sa každý deň priblížiť k cieľu. Na našich seminároch Finančne úspešná žena rozdávame našim klientkám okrem predlohy takéhoto rozpočtu aj rady, ako si ľahšie vytvoriť návyky a udržať novonastavenú disciplínu.

 

Odporúčame tiež: S.O.S. Výpredaje – Ako zachrániť svoju peňaženku?

ako ziskat finančnú samostatnosť v 4 jednoduchých krokoch

Zdroj: Shutterstock®

4. Nebojte sa investovať

 

Najčerstvejšie štúdie z oblasti osobných financií ukazujú, že medzi mužmi a ženami panuje priepastný rozdiel v sebadôvere v oblasti investovania. Ženy si oveľa menej veria vo svojich finančných rozhodnutiach a prenechávajú túto parketu už tradične mužom. Myslia si, že sa nevyznajú vo finančných produktoch a dlhodobom finančnom plánovaní. Z toho vyplýva aj fakt, že menej využívajú možnosti, ako svoje peniaze zhodnotiť a vytvoriť si finančný komfort a bezpečie.

 

A pritom štúdie dokázali, že ich úspešnosť v investovaní je rovnaká ako u mužov. Tak neváhajte a vzdelávajte sa v oblasti investovania a tvorenia pasívneho príjmu. Na internete je kopa úžasných zdrojov, z ktorých môžu čerpať aj úplní začiatočníci. Tejto téme sa budeme bližšie venovať v niektorom z ďalších článkov.

P.S. Nezabudnite, workshop Finančne úspešná žena sa koná už 09.03.2016. Rezervujte si svoje miesto čo najskôr.

 

Ďalšie tipy, ako úspešne narábať s peniazmi nájdete na: InteligentneNaFinancie.sk

Máte otázku? Chcete sa poradiť? Napíšte nám do diskusie pod článkom alebo na vitajte@inteligentnenafinancie.sk , radi vám odpovieme.

6 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

05.03.2016 16:21

dobre rady

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

05.03.2016 16:50

plánovať je jedna vec, skutočnosť druhá, nie nadarmo sa hovorí, že človek mieni, pán Boh mení

Vaše meno:

Katarína

Katarína

05.03.2016 17:44

Rozumné rady

Vaše meno:

Júlia

Júlia

06.03.2016 17:18

Skvelý článok, teším sa na ďalší článok o investovaní :)

Vaše meno:

Anna K

Anna K

06.03.2016 22:49

Dobre sa to čítalo, ale v skutočnosti je to oveľa ťažšie.

Vaše meno:

Jana Kováčiková

Jana Kováčiková

09.05.2018 21:00

Súhlasím žienky, dopĺňam ešte kalkulačku pre sporenia a veľa veľa trpezlivosti a pevných nervov

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE