Tancom k štíhlej postave – prečo je chudnutie tanečnými tréningami skvelou voľbou?

tanec na chudnutie

Tanec je výborný spôsob, ako veľmi príjemne a zábavne spaľovať energiu. Práve preto je teraz jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako tráviť voľný čas a zároveň strácať kilá. A naozaj si aj máme z čoho vyberať – brušný tanec, zumba, dancehall, balet, salsa, výrazový tanec, spoločenské tance alebo aj tanec pri tyči, čiže pole dance a mnoho mnoho ďalších.

Naviac, tanečné pohyby patria k aktivitám s vyšším aerobným efektom, čo znamená, že tepová frekvencia sa zvyšuje, a tak sa vieme lepšie zbavovať našich nechcených tukových zásob. Telo pri ňom nie je nadmerne zaťažené, a tak spája príjemné s užitočným. 

Aký má tanec blahodarný vplyv na naše telo? Koľko spálených kalórií predstavuje hodina tanca? Skúsiť brušné tance, zumbu alebo niečo iné, ak chceme zhadzovať prebytočné kilogramy? Čítajte viac v článku!

Tanečný fitness – koľko kalórií môžeme schudnúť tancom? 

Tanečný fitness je vynikajúci spôsob, ako spojiť zábavu s efektívnym cvičením. Tanec nie je len skvelou formou fyzickej aktivity, ale aj spôsobom, ako zlepšiť náladu a uvoľniť stres. Počas tanečných cvičení zapájate rôzne svalové skupiny, čím zvyšujete svoju srdcovú frekvenciu a spaľujete kalórie. Záleží na intenzite a trvaní cvičenia, no priemerne môžete spáliť 200 až 400 kalórií za hodinu. 

Intenzívnejšie tanečné formy, ako sú zumba alebo hip-hop, môžu spáliť až 500 kalórií za hodinu. Tanec je tak ideálny nielen pre zlepšenie kondície, ale aj pre udržanie alebo zníženie hmotnosti. Okrem samotného spaľovania kalórií prináša tanečný fitness aj mnoho ďalších zdravotných výhod. 

Energické tanečné cvičenia pomáhajú zlepšiť koordináciu, rovnováhu a flexibilitu. Pravidelné kardio tanečné pohyby môžu tiež zlepšiť kardiovaskulárne zdravie a posilniť svaly. Tanec tiež podporuje sociálne interakcie, keďže sa často vykonáva v skupinách, čo môže zvýšiť motiváciu a zábavu. Ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú kondíciu a zároveň si užiť čas, tanečný fitness je skvelou voľbou.

Pozri aj: Chystáš sa cvičiť? Odhaľ mýty o fitness, na ktoré musíš zabudnúť!

ako schudnúť Shutterstock®

Aké tanečné workouty zvoliť? 

Výber správneho tanečného workoutu závisí od vašich osobných preferencií a cieľov. Ak hľadáte intenzívne cvičenie, ktoré rýchlo spaľuje kalórie a zlepšuje kardiovaskulárnu kondíciu, zumba je skvelou voľbou. Hip-hopové tanečné workouty sú ďalšou možnosťou, ktorá spája rýchle pohyby s výrazným rytmom, čo zvyšuje intenzitu cvičenia a podporuje spaľovanie kalórií. 

Pre tých, ktorí preferujú jemnejší prístup, môžu byť vhodné tanečné workouty inšpirované baletom, ako je Barre, ktoré sa zameriavajú na posilnenie a predĺženie svalov. Pre začiatočníkov alebo ľudí, ktorí uprednostňujú nižšiu intenzitu, sú skvelou voľbou tanečné workouty ako Bollywood dance alebo tanečná jóga. Bollywood dance kombinuje tradičné indické tance s modernými pohybmi, čo poskytuje pestré a energetické cvičenie. 

Tanečná joga zase spája tanečné pohyby s jogovými pozíciami, čo pomáha zlepšiť flexibilitu, rovnováhu a celkové mentálne zdravie. Bez ohľadu na to, ktorý tanečný workout si vyberiete, dôležité je, aby vás cvičenie bavilo a prinášalo vám radosť, čo je kľúčové pre dlhodobé udržanie aktívneho životného štýlu.

Zumba

Ide o kombináciu posilňovacích cvikov a tanečných krokov s doprovodom latinsko-americkej hudby. Kombinujú sa tanečné prvky z rýchlych a vášnivých tancov ako je salsa, merengue, samba, mambo, flamenco alebo tango. Spájajú sa s posilňovacími cvikmi do zostáv, ktoré sa v kratších alebo pomalších intervaloch opakujú. Je to veľmi zábavné, ale zároveň aj poriadne náročné, nakoľko inštruktori z Vás vedia dostať úplné maximum svojím elánom.

Brušné tance

Brušný tanec pomáha so zlepšením fyzickej kondície a rovnako posilňuje svaly - hlavne sedacie, svaly na nohách,rukách a celý chrbát. Tým sa práve, pri pravidelnom tancovaní, zlepšuje celkové držanie tela. Panva sa zrovná a vypne sa hrudník, čím sa aj opticky zväčší poprsie. Pri tomto tanci si začneme viac uvedomovať našu ženskosť, takže nám pomôže aj s naším sebavedomím. A naviac, Váš partner sa určite bude zaujímať o novinky, ktoré sa na lekciách naučíte.

Dancehall 

Je nový party tanec a totálny hit! Vznikol na Jamaice, ktorá je symbolom slnka, pohody, relaxu a prázdnin, v ktorejkoľvek ročnej dobe. Aj tu je základom hudba – dancehall vychádza z reggae, ale je rýchlejší a využíva tvrdšie beaty. A ako vyzerá samotný tanec? Absolútne sexy! Jeho základom sú izolované pohyby panvy a bokov a techniky nazývanej afroshake.

Cvičenia pole dance

Inak aj tanec pri tyči. Je fantastický spôsob cvičenia vhodný pre všetky ženy, ktoré túžia po perfektnej postave a chcú si pri tom užiť aj kopec zábavy. Ide o cvičenie - kombináciu tanca a gymnastiky na zvislej vertikálnej tyči, vďaka ktorému si zlepšíte flexibilitu, koordináciu, posilníte svalstvo celého tela, zdvihnete svoje sebavedomie a objavíte sexi stránku vášho JA. Pole dance však nie je len o drine, ale aj o uvoľnení a zábave. Je plné krásy a sexuálnosti.

Odporúčame: Bezchybná pečená zelenina: Koľko minút piecť ten-ktorý druh v rúre?

tancovanie Depositphotos

Tanec a zdravšie stravovanie – perfektná kombinácia na chudnutie!

Vďaka tanečným cvičeniam sa dá podporiť spaľovanie kalórií, teda zvýšiť energetický výdaj. Avšak, ak tanečné tréningy nie sú sprevádzané aj menšou úpravou jedálnička, môže byť zhadzovanie prebytočných kilogramov ťažšie, najmä ak bude kalorický príjem veľmi vysoký. 

Preto kombinácia tanečného fitness a zdravšieho stravovania predstavuje ideálny spôsob, ako efektívne dosiahnuť a udržať si optimálnu hmotnosť. Tanečné workouty nielenže pomáhajú spaľovať kalórie, ale tiež zlepšujú celkovú kondíciu a náladu. K tomu, aby bol proces chudnutia úspešný, je dôležité zamerať sa aj na vyváženú a zdravú stravu. 

Tu je niekoľko tipov, ako zdravšie jesť s cieľom chudnutia:

  • Vyvážené jedlá: Zamerajte sa na stravu bohatú na zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky, bielkoviny a zdravé tuky.

  • Pravidelné stravovanie: Snažte sa jesť menšie porcie, ale častejšie počas dňa, aby ste udržali stabilnú hladinu energie.

  • Dostatok vody: Hydratácia je kľúčová. Pite dostatok vody počas celého dňa, aby ste podporili metabolizmus a znížili pocity hladu.

  • Obmedzenie cukrov a rafinovaných sacharidov: Vyhýbajte sa sladeným nápojom, sladkostiam a bielym pečivám, ktoré môžu prispievať k nárastu hmotnosti.

  • Zdravé občerstvenie: Noste so sebou zdravé občerstvenie, ako sú orechy, semienka, alebo čerstvé ovocie, aby ste predišli náhlym pocitom hladu a nezdravým voľbám.

  • Vedome jedenie: Jedzte pomaly a vnímajte chuť jedla, aby ste sa vyhli prejedaniu. Rýchle hltanie jedla sa spája s vyšším rizikom prejedania sa. 

Článok aktualizovaný 3.6.2024

5 komentárov
Ingrid Maderic

Ingrid Maderic

19.07.2012 14:39

Dancehall je môj favorit :))

Vaše meno:

Miriama Dž.

Miriama Dž.

03.11.2012 16:18

Keď vám môžem odporúčiť tanec pri ktorom sa naozaj zapotíte tak sú to ľudové tance. Ja osobne som dlhé roky športovala - hrávala som aktívne volejbal. Ale keď som sa dostala do folklorneho súboru, tak moja kondička riadne dostala zabrať. Veď si skúste zatancovať aspoň jedno dlhé kolo čardášu - vypustite dušu :) Tento tanec som si zamilovala a neviem si ho vynachváliť. Ale už je jedno pre aký typ tancu sa rozhodnete, rozhodne sa dievčence hýbte, pretože tanec nám vyplavuje do tela endorfíny a preto budeme nielen krásne zničené, pevné, vypracované ale aj dokonale šťastné. Takže šup pustiť si nejaké pesničky a zatriasť zadkami :)(upjs.student21@gmail.com)Miriama Dž

Vaše meno:

Danka Šindléryová

Danka Šindléryová

01.04.2013 10:01

o Dancehall počujem prvý krát, ale vyzerá to super a naozaj to dá aj poriadne zabrat :)

Vaše meno:

Milka

Milka

06.06.2024 20:49

Skúšala som tancovať ale ani mi to nejde a ani ma to nebaví. Ja skôr zvažujem, že dám kilá navyše dole s nejakou dietou.

Vaše meno:

Marta

Marta

09.06.2024 20:51

ja som dala dole moje kila navyse pomocou diety, s ktorou som nastavila telo do ketózy, presla som si celym dietnym planom a som nadmieru spokojna s vysledkom

Sofia

Sofia

13.06.2024 09:47

Mna tanec nebavi a teda nie som ani fanusik ziadneho sportu, pritom som ich skusala niekolko. Ked potrebujem schudnut radsej volim cestu diety.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE