Katarína Baniariová, ktorú všetci volajú Bagniari sa venuje ženám, špeciálne ženskému cyklu. Hoci je vyštudovaná antropologička, podarilo sa jej navrátiť alebo napraviť cyklus viac ako 500 ženám. Jej cieľom je pomôcť ženám stať sa silnými a zdravými ženami. Miluje život, fascinuje ju ženské telo a potenciál ukrytý v každej žene. Vo svojom podcaste Bagniari radio či na sociálnych sieťach sa snaží edukovať ženy, aby porozumeli svojmu cyklu, naučili sa s ním žiť v súlade a eliminovať problémy.
Prijali ste výzvu stať sa ambasádorkou konferencie Pro zdraví ženy, ktorá sa koná v Prahe. Aký máte vy sama vzťah ku zdraviu a k prevencii?
Zdravie je pre mňa rázcestníkom k plnohodnotnému životu po všetkých jeho stránkach. Umožňuje nám byť sociálny, tvoriť vzťahy, pracovať alebo robiť akúkoľvek fyzickú činnosť, či byť tu pre druhých, keď to potrebujú. Prevencia je pre mňa jeho predchodca, bez ktorej je zdravie dočasné a závislé na veku, prostredí a možnostiach jedinca. Prevenciou si kvalitu života môžeme zlepšiť v akomkoľvek veku, na akomkoľvek mieste a v rámci možností prostredia, kde žijeme.
Na vašom webe ponúkate každej žene byť zdravou a silnou ženou. Aká je to zdravá a silná žena?
Zdravá žena vykazuje oproti zdravému mužovi ešte jeden znak navyše. Pravidelné ovulačné cykly, ktoré sú pre nás ženy vitálnym znakom ako dych, či krvný tlak a ďalšie. A práve to je definícia zdravia ženy pre mňa. I keď niektoré ženy ešte alebo už nie sú cyklické, i tak sa nejaká hormonálna aktivita u nich preukazuje a tá je rozhodne obrazom jej zdravia. Silná žena je žena, ktorá si dokáže zastať samu seba, a to tým, že má odpovede na svoje otázky, vie si komunikovať svoje potreby a rozhodne sa nenechá odradiť kýmkoľvek, kto pre ňu nemá riešenia. Je dôležité nezabúdať, v akom prostredí žena žije. Pre jej celkové duševné aj fyzické zdravie je dôležité poznať kontext jej života.
Prečo by ženy mali ísť na túto konferenciu?
Táto konferencia je skvelou možnosťou si práve jedny z tých informácii pre svoje zdravie a prevenciu seba ako ženy zabezpečiť/získať. Ale hlavne, je tam možnosť sa stretnúť osobne, čo určite všetci po tak dlhej dobe oceníme. Rozhodne by som tieto udalosti využívala i na naviazanie nových kontaktov. Môžete stretnúť ženu, ktorá vám bude blízka. My ženy potrebujeme i pre svoje mentálne zdravie komunitu žien. Tak prečo to nevyužiť?
Pozri aj: Antikoncepčný implantát – čo je potrebné vedieť o tomto druhu antikoncepcie?
Zaoberáte sa ženským cyklom. Čo vás motivovalo ísť týmto smerom?
Za mojou prácou nestojí môj osobný príbeh gynekologického charakteru, ale skôr osobný príbeh prípravy na doktorské štúdium, kde som sa mala zamerať na ženy s chýbajúcou menštruáciou. Keďže som v tej dobe už mala nemalú základňu klientok a sledujúcich na sociálnych siatiach, rozhodla som sa s nimi zdieľať niečo málo o práci a zistila som, že žien s chýbajúcou menštruáciou je omnoho viac než je reálne “vidieť”. Interakcie žien a doslova krik po vysvetlení, čo sa s nami ženami deje a že o svojich cykloch a sebe nevieme nič, ma presvedčilo zavesiť akademický život na klinec a byť užitočnejšia než v škole.
Aké sú podľa vás faktory, pri ktorých by žena mala spozornieť, že niečo nie je s jej telom a cyklom v poriadku?
Faktorov môže byť niekoľko, ide však najmä o menštruačný cyklus. Žena by určite mala spozornieť, ak jej cyklus vynecháva, ak nemá ovulačné cykly (ak o nich nevie, začať zisťovať), menštruačné cykly sú extrémne krátke ( menej ako 24 dní) či dlhé ( viac ako 35 dní). Takisto v prípade, ak ju menštruácia akokoľvek obmedzuje (bolesti, kŕče alebo silné krvácanie) alebo ako hovorím jednoducho: „ak s ňou nedokážeme ísť na dovolenku, ale chceme ju oddialiť, niečo nie je optimálne”. Ale môže to byť aj nespavosť, nechutenstvo, či naopak prejedanie, nadmerné cvičenie, extrémna únava a či dopady práce na jej život, čo všetko poukazuje na niečo nie optimálne pre hormonálne zdravie.
Čo však v situáciách, ktoré nevieme ovplyvniť? Napríklad ženy trpiace endometriózou, môžu zdravo jesť, hýbať sa, ale cyklus majú 2x do mesiaca…Robia síce maximum, ale…
Ja verím, že sa dá ovplyvniť viac, než si dovolíme myslieť. Vždy sú riešenia. Ak ich nepoznáme, rozhodne by sme to nemali vzdať. Telo posiela symptómy oprávnene, žiadne telo nepôjde proti sebe, iba je ochotne sa ohroziť na úkor prenesenia pozornosti tam, kde sa niečo deje. Vždy chce, aby sme prežili. Aj v neblahom stave či podmienkach. Takže… Čo nám naše telo či duša ukazuje? Sme schopné sa tomu otvoriť?
Do akej miery vieme ovplyvniť, ako nás cyklus ovplyvňuje alebo nie?
Mnoho žien mi potvrdí, že naše telo je tak silné, slabé, schopné či nepochopiteľné, aké sú naše myšlienky o ňom/o sebe. Hormóny nás rozhodne ovplyvňujú, a preto máme k niečomu tendenciu alebo sa nám niečo chce/nechce v danú dobu. Môže sa však aj stať, že máte kopec energie pred menštruáciou a žiadnu pri ovulácii, čo je paradox. A to je moja odpoveď. Pretože koniec koncov nie je to až tak o fyzickom tele ako o tom duševnom stave, myšlienkach a či napríklad žijeme v strachu alebo v radosti.
Od čoho závisí, že na niekoho hormóny nemajú skoro žiaden vplyv a na niekoho úplne opačne?
Dôležitý je kontext, ako som už spomenula vyššie. Určite má vplyv aj množstvo hormónov, o tom žiadne pochyby. Dostávame sa však k otázke typu sliepka alebo vajce. Každý svoje telo vnímame inak, inak zvládame stres a inak bolesť. Pohlavné hormóny sú súčasťou ekosystému všetkých hormónov a procesov v našom tele. Každý z nás dostávame adekvátne signály v podobe symtómov, aby sme mohli reagovať. Niekto však svoje telo roky ignoruje, a preto môžu byť jeho symptómy výraznejšie.
Máte nejaký špeciálny prípad, niečo výnimočné v zmysle, že ste niekomu pomohli, a zároveň to posunulo aj vás, či už osobne alebo profesijne?
Posúva ma každá jedna správa od ženy, ktorá sa rozhodla, že chce vidieť riešenia, že sa otvára tomu, pred čím dlhé roky zatvárala oči a buď sa nám podarilo obnoviť ovuláciu i po diagnóze PCOS, či sa stala maminkou. Niet väčšej radosti na osobnej i profesijnej úrovni, keď vidíte pred sebou ženu s úsmevom na tvári, odhodlaním a púšťate ju s vedomím, že sa o seba vie postarať a zastane si ni len seba, ale i iné ženy. Pretože už nemá strach a stojí nohami pevne na zemi, verí sebe a svojmu telu. Neopísateľné.
Vyštudovali ste antropológiu. Ako sa vyštudovaná antrolopologička dostane k riešeniu ženských cyklov?
To, čo učím ženy a viem o ženskom tele, nás žiadna vysoká škola ešte nenaučí. Na medicíne vás naučia riešiť akútne a závažné problémy, najčastejšie vyžadujúce chirurgické zákroky. Na tie bežnejšie dostanú študenti odpoveď’- hormonálna antikoncepcia. Žiaľ neučí sa nič o tom ako sledovať menštruačný cyklus, ako ženu edukovať, ako poznať ovuláciu mimo zistenie na ultrazvuku, či ako zmeniť životný štýl (najmä stravovanie) pre optimalizáciu menštruačný cyklov a plodnosti. Antropológia mi dala priestor porozumieť človeka v kontexte jeho života, pýtať sa nepríjemné otázky a vidieť súvislosti. Tento obor sa zaoberá i plodnosťou, keďže bez nej by žiadna evolúcia nebola. Mojim základom boli prednášky a štúdium všeobecne, kde som pochopila, že všetko funguje inak, než nám ženám bolo i vlastne nebolo povedané. A tam začala cesta bádania. Vzdelávam sa v zahraničí, kde sú tieto informácie dostupné a využívam všetky možnosti modernej doby, aby som priniesla ženám najnovšie informácie. A taktiež svoju lásku k vzdelávaniu, ktoré rada posúvam ďalej.
Odporúčame: Syndróm dokonalej ženy: 5 znakov a tipy ako ho dostať pod kontrolu
Snažíte sa ženy povzbudzovať a motivovať aj prostredníctvom sociálnych sietí. Odkiaľ čerpáte zdroje, informácie?
Ide o kombináciu rôznych zdrojov od evidence-based cez dlhoročné praxe odborníkov, ktorí sa rozhodli svoje poznatky zdieľať aj ďalej. Aj v tomto smere existuje množstvo nepravdivých informácii, medzi ktorými je dôležité vedieť sa pohybovať. I keď je mnoho dnešných informácii dostupných zadarmo, ako napríklad aj moje sociálne sieti či podcast, tak za týmto špecifickým štúdiom je kopec finančnej investície.
Prečo pokladáte za dôležité robiť osvetu práve v tejto oblasti?
Presvedčili ma o tom samotné ženy. Aj ja sama som sa utvrdila v tom, že je to potrebné. Mnoho som sama o sebe nevedela. Samotná prax mi potvrdzuje, že to bola cesta správnym smerom. Denne prichádzajú za mnou lekárky či iné zdravotníčky, študentky, či ženy akéhokoľvek zamestnania s menštruačnými problémami či plodnosťou.
Váš instagram je plný obsahov z prednášok. Čo aktuálne trápi ženy najviac? S čím najčastejšie chodia za vami?
To, čo trápi ženy, sa veľmi nemení. Moja komunita však so mnou rastie, a tým pádom sme sa od bolestivej menštruácie a PMS dostávame k túžbe po otehotnení. V praxi to teda vyzerá, že niektoré problémy odchádzajú, iné zase prichádzajú, ale nie je to úplne tak. Je krásne vidieť, koľko žien porozumelo, kto sú, čo sa im deje a ako žiť v súlade sama so sebou. Snažím sa, aby akákoľvek žena dokázala nájsť aspoň nejaké informácie a odpovede, ktoré jej ukážu ako ďalej. Svoje nezodpovedané a ignorované odpovede.
Líšia sa problémy žien v závislosti od veku?
Problémy v závislosti na veku rozhodne sú odlišné, keďže prechádzame pubertou, dospelosťou, perimenopauzou a menopauzou z pohľadu reprodukčného života ženy. Hladiny hormónov sa menia, tým pádom i žena sa cíti a žije odlišne. Problémy sa objavia pri neporozumení toho, čo za zmenu sa deje, či k čomu má tendenciu. Mali by sme však vedieť, že akákoľvek fáza života neznamená, že my ženy sme odkázané na život v bolesti, trápení či nekomforte. Máme právo sa cítiť dobre.
Čo by ste chceli odkázať našim čitateľkám?
Žiadna nepotrebujete opraviť. Starajte sa o seba.
Ďakujeme za rozhovor.