Hubert: Pripite si na Silvestra vyššou triedou

Vonku počuť ohňostroje, priatelia sa pomaly pripravujú na odpočítavanie do Nového roka, doma strieľa zátka zo sektu. Scenár, ktorý sa na Silvestra opakuje každý rok. Ak však hľadáte zmenu, aj šumivé víno môže zo Silvestra urobiť niečo extra, pokiaľ vašim hosťom ponúknete to správne. Poradíme vám, ako si vybrať novoročný prípitok a vniesť tak do silvestrovskej noci ten pravý štýl.

 

Šumivé víno je jedinečné tým, že sa vyrába druhotným kvasením z hotových vín. Ide teda o dvojnásobné zušľachťovanie hrozna. Aby cuvée (scelenie základných vín) začalo druhýkrát kvasiť, pridáva sa k nemu takzvaný tirážny likér. Ten pozostáva z kvalitného vína s rozpusteným cukrom a prídavkom čistej kultúry kvasiniek.

 

Najkvalitnejšie sekty sa vyrábajú takzvanou tradičnou metódou, pri ktorej druhotné kvasenie prebieha priamo v uzavretej fľaši. Dôkladné prekvasenie trvá niekoľko dní, po ktorom víno ostáva zrieť na kvasinkách niekoľko mesiacov, minimálne však deväť. Po tomto období dochádza k striasaniu depotu do hrdla fľaše otáčaním a následnej degoržácie, teda vystreľovaniu kalov vnútorným tlakom. Úplne nakoniec sa chýbajúci objem nahrádza expedičným likérom (zmes najkvalitnejšieho vína a cukru) a hrdlo fľaše sa uzavrie korkovým uzáverom.

 

Odporúčame: Cholín: Túto látku potrebujeme všetci. Kde ju nájdeme?

 

Návrat do Francúzska

Sekty vznikajúce tradičnou metódou sa vyznačujú jemnejším perlením a biskvitovými tónmi. To nájdeme vo francúzskych šumivých vínach z vychýrenej oblasti Champagne, ale tiež v našich domácich výberových sektoch Hubert. Pomenované sú po pradávnych majiteľoch firmy – Johann Evangelist a Pauline Hubertovcoch.

 

Harmonická chuť sektu Johann E. Hubert vzniká spojením odrôd Rulandské biele a Veltlínske zelené, pre ktoré sú charakteristické citrusové, lipové, a mandľové akcenty. Pri príležitosti 185. výročia firmy navyše spoločnosť Hubert rozšírila svoju kolekciu o limitovanú edíciu „zlatého Johanna", ktorý obsahuje lupienky z 23 karátového zlata.

 

Pokiaľ zatúžite po ružovom, eleganciu večera udrží Pauline Hubert rosé. Jej základom sú dôkladne vyberané bobule Frankovky modrej, ktoré navodia jemnú príchuť malín a biskvitu. Oba tieto sekty sú zároveň vyrábané z toho najlepšieho hrozna Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, ktoré je zárukou špičkovej kvality a neodolateľnej chute.

 

Pozri aj: Trápi ťa nespavosť? Poznáme možnú príčinu!

Hubert šumivé víno

Zdroj: Shutterstock®

Presvedčte svoju návštevu

Pokiaľ robíte oslavu pre viac hostí, určite sa nájde niekto, kto hľadá iba prvú triedu. Aj náročnú silvestrovskú návštevu však môžete presvedčiť bohatstvom z vášho sekretára. Vyskúšajte limitovanú kolekciu Hubert XO, ktorá sa vyznačuje zrením vo fľašiach minimálne 5 rokov. Pod výnimočnosť sektu sa podpísalo aj Karpatské brandy XO, ktoré sa do neho pridáva ako expedičný likér. Tento typ brandy dozrieval v 300-litrových sudoch až 15 rokov a šumivému vínu dodáva neopakovateľný buket a nenapodobiteľnú chuť. Milovníci výnimočných sektov tiež ocenia plnú, až robustnú chuť cuvée z odrôd Chardonnay a Veltlínske zelené ročníka 2009.

 

Neprehliadni: Horčík: Každý už o ňom počul, ale načo je vlastne dobrý?

šumivé vína

Zdroj: Shutterstock®

10 jednoduchých tipov na správne vychutnanie si sektu

K Silvestru patrí aj dobre vychladený sekt. Bublinky vás uvoľnia a osviežia, jemná chuť a neodolateľná vôňa šumivého vína dodajú aj tomu najobyčajnejšiemu stretnutiu nádych niečoho výnimočného. Keď si chcete sekt vychutnať tak, ako sa patrí, odporúčame vám dodržiavať základné pravidlá jeho skladovania, servírovania a konzumácie. Je to také jednoduché! Radí hlavná enologička spoločnosti Hubert J.E. Ing. Ingrid Vajcziková, PhD.

 

  1. Sekt skladujte na chladnom, pokojnom a tmavom mieste.
  2. Sektu sa najlepšie darí, keď sa skladuje v stoji.
  3. Sekt vyžaduje stabilnú teplotu, škodia mu časté teplotné zmeny.
  4. Neotvárajte sekt tesne po prevoze v aute, nechajte ho „oddýchnuť".
  5. Optimálna teplota pri konzumácii bieleho sektu je 5-7°C, ružového 6-8°C a červeného sektu 9-11°C.
  6. Na rýchle ochladenie sektu naplňte vedierko na chladenie sektu kúskami ľadu, zalejte vodou a prisypte 2 lyžice soli. Položte do neho sekt a pomaly otáčajte fľašou. Po 10 minútach servírujte.
  7. Sekt podávajte v úzkych a vysokých pohároch, široké poháre v tvare misky nie sú vhodné pre rýchle vyprchanie perlenia a nepraktickú manipuláciu, hlavne na večierkoch a v spoločnosti.
  8. Pri otváraní nakloňte fľašu sektu mierne šikmo. Otvárajte pridržaním zátky palcom a pomaly otáčajte fľašu, kým sa zátka neuvoľní.
  9. Sekt sa neodporúča skladovať veľmi dlho, čím je mladší, tým je lepší. Skladujte ho maximálne 2 roky.
  10. Sekt podávajte s eleganciou a šarmom, aký si tento nápoj zasluhuje.

 

Pozri tiež: Mrazené potraviny: Áno či nie? Aká je skutočná pravda?

Hubert de Luxe

Zdroj: Shutterstock®

8 komentárov
benynka

benynka

29.12.2017 09:02

na Slovensku sa vyrábajú kvalitné vína a tento Hubert by kľudne mohol konkurovať pravému šampusu,,,to som nevedela, že treba prisypať soľ do vedierka s ľadom

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

29.12.2017 09:10

Zaujímavé,o tej soli som nevedela...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

29.12.2017 09:22

zostávam verná HUBERTU DE LUXE

Vaše meno:

Alena Pagáčová

Alena Pagáčová

29.12.2017 11:46

na Silvestra si pripijeme...

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

29.12.2017 14:43

Ja tento rok asi len tie tabletky s vodou, ale teším sa ako malá že oslávim relatívne zdravá a nehrozí minuloročný scénar...

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

30.12.2017 17:16

no niečo som aninetušil už je kupený na Silvestra HUBERT DE LUXE

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

30.12.2017 18:14

tak toto už áno...

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

03.01.2018 07:32

dobre vychladenému poháriku Huberta nemožno odolať...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE