Ako sa zbaviť herpesu a oparu na perách? Tieto triky, by ti nenapadli!

ako sa zbaviť herpesu

Opar alebo herpes na perách sa zvyčajne tvorí úplne nenápadne a tvári sa neškodne. Najprv môžete pociťovať jemné svrbenie, ktoré postupne ústi do červeného opuchu, a nakoniec z neho môže vzniknúť nepekne vyzerajúci hnisavý pľuzgier. Opar vzniká z dôvodu infekcie, ktorá sa šíri prostredníctvom vírusov  z človeka na človeka – hlavne slinami (buď priamo alebo pitím z toho istého pohára).

Popravde, každý z nás má v tele rôzne vírusy. Avšak niektorí máme silnú imunitu, preto tieto vírusy ostávajú nečinné. V prípade oslabenej imunity sa vírusy stávajú aktívnymi. Ich spúšťačom tiež môže byť stres, nadmerné vystavenie sa slnečnému žiareniu, choroba (prechladnutie, chrípka). Aké sú najlepšie a najúčinnejšie prírodné spôsoby, ktoré vás herpesov zbavia? Ako urýchliť hojenie? Máme niekoľko dobrých tipov a trikov!

Čo o herpese musíme vedieť?

Herpes simplex vírus (HSV) je vírus, ktorý spôsobuje infekcie kože, slizníc a niekedy aj iných častí tela. Existujú dva hlavné typy herpes simplex vírusu:

 1. HSV-1 (Herpes simplex vírus typ 1): Tento typ vírusu je najčastejšie zodpovedný za opary na perách a ústach (herpes labialis). Môže tiež spôsobiť infekcie očí a v zriedkavých prípadoch encefalitídu (zápal mozgu). Najčastejšie sa prenáša priamym kontaktom s infikovanými slinami, napríklad bozkávaním alebo zdieľaním predmetov ako sú riady, uteráky alebo holiace strojčeky.

 2. HSV-2 (Herpes simplex vírus typ 2): Tento typ vírusu je zodpovedný za väčšinu prípadov genitálneho herpesu (herpes genitalis), ktorý sa prejavuje bolestivými pľuzgiermi a vredmi v oblasti genitálií a konečníka. Prenáša sa hlavne pohlavným stykom, vrátane vaginálneho, análneho a orálneho sexu.

Príznaky herpesu:

 • bolestivé pľuzgiere a vredy na koži a slizniciach,
 • svrbenie a pálenie v mieste infekcie,
 • opuch a citlivosť lymfatických uzlín,
 • v prípade HSV-1: horúčka, únava a bolesti hlavy (pri prvotnej infekcii),
 • v prípade HSV-2: bolesť pri močení, výtok z vagíny alebo penisu.

Zaujme ťa: Poznáme skrášľovacie metódy pre zaneprázdnené ženy! Aké to sú?

mlieko Shutterstock®

Dá sa zbaviť herpesu za 1 deň?

Zbaviť sa herpesu za jeden deň nie je možné, pretože preliečiť infekciu skrátka chce čas. Pri nekomplikovanom priebehu trvá liečba zvyčajne do 7 až 10 dní, počas ktorých sa používa antivirotická liečba ako aciklovir, valaciklovir alebo famciklovir, ktorá pomáha skrátiť trvanie príznakov a urýchliť hojenie. Lokálne krémy a masti môžu tiež zmierniť bolesť a svrbenie.

Pri vážnejších prípadoch, ktoré môžu zahŕňať rozsiahlejšie a bolestivejšie lézie alebo komplikácie ako sekundárne bakteriálne infekcie, môže liečba trvať dlhšie, niekedy aj niekoľko týždňov. V týchto prípadoch je často potrebné intenzívnejšie antivirotické ošetrenie a možno aj hospitalizácia, najmä ak sú postihnuté osoby s oslabeným imunitným systémom alebo ak sa objavia komplikácie ako encefalitída. Vždy je dôležité konzultovať liečbu s lekárom, ktorý môže odporučiť vhodné postupy a sledovať priebeh liečenia.

Babské rady, ako urýchliť hojenie oparu:

1. Studené mlieko

Mlieko obsahuje látku známu ako lyzín. Tá po vstrebaní do pokožky bojuje proti vírusom a zabraňuje prepuknutiu herpesu. Navyše vyrovnáva hladinu pH pokožky, a teda aj pier, a koža sa po aplikácii mlieka stáva priedušnejšou a urýchľuje hojenie pier. V tomto prípade jednoducho namočte kúsok vaty do studeného mlieko a potrite ním opary. Nechajte pôsobiť bez toho, aby ste pery opláchli. Túto liečbu je najlepšie opakovať 2 až 3-krát denne. 

Odporúčame: Netradičná marináda z muchovníka - výborná na grilovanie, ale aj ako príloha k syrom či zelenine

šupka z paradajky Shutterstock®

2. Paradajky

Antioxidanty nachádzajúce sa v paradajkách sú ideálnymi na regeneráciu buniek v postihnutej oblasti. Tieto antioxidanty spomaľujú rast mikroorganizmov, ktoré spôsobujú podráždenie, pocit pálenia a svrbenie. Vezmite si šupku z paradajky a aplikujte ju na opar. Nechajte ju priloženú na perách po dobu cca 30 minút. Toto ošetrenie je vhodné opakovať 2-krát denne po dobu, kým opary z pier nezmiznú. 

3. Med

Med má prirodzené antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Naneste tenkú vrstvu medu na opar niekoľkokrát denne, aby ste podporili hojenie. Avšak, pozor, musí ísť o kvalitný surový med, nie obyčajný med zo supermarketu. Vyberte si kvalitný surový med, ktorý nebol tepelne spracovaný. 

Manuka med je obzvlášť známy svojimi liečivými vlastnosťami, ale aj iné druhy surového medu môžu byť účinné. Používanie surového medu je jednoduchý a prirodzený spôsob, ako zmierniť príznaky oparu a podporiť rýchlejšie hojenie.

Odporúčame: Ako sa zbaviť akné? Kali Kushner to urobila po svojom a na výbornú!

Biely jogurt Shutterstock®

4. Biely jogurt

Kyselina mliečna, ktorú obsahuje jogurt pomáha regulovať pH pier. Tým sa zabraňuje rastu oparov. Dokonca táto kyselina zmierňuje svrbenie! Siahnite po bielom jogurte vtedy, keď začínate na perách pozorovať prvé príznaky vzniku oparov. Na postihnuté miesto aplikujte jogurt a nechajte ho pôsobiť bez toho, aby ste ho opláchli. Pre čo najlepšie výsledky, používajte tento trik 3-krát denne. 

5. Čajovníkový olej

Čajovníkový olej má antiseptické a antivírusové vlastnosti, čo z neho robí účinný prírodný prostriedok na ošetrenie oparov. Tento esenciálny olej pomáha ničiť vírusy a baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekcie, a zároveň zmierňuje zápal a podporuje hojenie. Zrieďte ho v nosnom oleji (ako kokosový alebo olivový olej) a naneste na opar pomocou vatového tampónu.

Pozri aj: Linka na oči: Ako ju správne aplikovať a akým chybám sa vyvarovať?

Dužina z aloe vera Shutterstock®

6. Aloe vera

Aloe patrí medzi vďačné rastlinky, ktoré majú široké spektrum využitia. Má antivírusové a protiplesňové zloženie, ktoré je aj v tomto prípade naozaj užitočné. Lieči infekcie spôsobené vírusom herpes simplex.  Ako ho použiť? Aplikujte si kúsok dužiny z aloe vera na postihnuté miesto. Dužinu nechajte pôsobiť 30 minút,  zopakujte to 3-krát denne. 

Nevynechaj: Rada nad zlato: Ako vyčistiť koberce? Poznáme lacný, ale účinný trik!

Morská soľ Shutterstock®

7. Morská soľ

Soľ má antiseptické a antivírusové vlastnosti, ktoré urýchľujú liečbu tejto infekcie pier. Morskú soľ použite priamo na ohnisko herpesu alebo oparu. Takto zabránite ďalšiemu šíreniu infekcie.

 Zmiešajte kúsok morskej soli s vodou alebo citrónovou šťavou. Vytvorenou zmesou potrite herpes a nechajte pôsobiť 20 minút, následne si pery opláchnite. Pre čo najlepšie výsledky tento trik opakujte 2 až 3-krát denne. 

8. Ušný maz

Už len pomyslenie na to, že si niečo takéto dávate na pery, môže prevrátiť žalúdok. Avšak pravdou je, že ušný maz odporúčajú mnohí na vyliečenie oparu. Pri prvotných náznakoch, teda keď začnete pociťovať pálenie a svrbenie pier, poprípade ich začervenanie, mali by ste si na ne natrieť maz z ucha. 

Čo nerobiť, ak sa chcete čo najrýchlejšie zbaviť herpesu:

 • Neškrabať a nevytláčať opar: Škrabanie alebo vytláčanie oparu môže spôsobiť, že sa stav zhorší a infekcia sa rozšíri na ďalšie časti tela alebo na iných ľudí. To môže tiež predĺžiť čas hojenia a zvýšiť riziko sekundárnej bakteriálnej infekcie.
 • Nepoužívať neodporúčané domáce lieky: Niektoré domáce lieky, ako napríklad alkohol alebo peroxid vodíka, môžu vysušiť pokožku a spôsobiť podráždenie, čo môže spomaliť hojenie. Používajte iba osvedčené a bezpečné metódy liečby.
 • Nedotýkať sa oparu špinavými rukami: Dotýkanie sa oparu špinavými rukami môže zaviesť baktérie, ktoré môžu spôsobiť sekundárnu infekciu. Vždy si umyte ruky pred a po dotyku oparu alebo aplikácii liečiv.
 • Nepoužívať spoločné predmety: Vyhnite sa zdieľaniu osobných vecí, ako sú uteráky, príbory, poháre alebo rúže, aby ste predišli šíreniu vírusu na iných ľudí.
 • Neignorovať príznaky: Ak máte príznaky herpesu, nezačínajte liečbu príliš neskoro. Včasné použitie antivirotík môže skrátiť trvanie infekcie a zmierniť symptómy.
 • Nevystavovať opar slnečnému žiareniu: UV žiarenie môže zhoršiť opar a spomaliť hojenie. Ak musíte byť na slnku, používajte ochranný balzam na pery s vysokým SPF.
 • Nefajčiť a nekonzumovať alkohol: Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu môžu oslabiť imunitný systém, čo môže spomaliť proces hojenia oparu.
 • Nevyvíjať nadmerný stres: Stres môže oslabiť váš imunitný systém a predĺžiť čas hojenia. Pokúste sa zvládať stres pomocou relaxačných techník, ako sú meditácia, joga alebo hlboké dýchanie.
 • Neodkladať návštevu lekára pri závažných prípadoch: Ak máte závažné alebo opakujúce sa opary, vyhľadajte lekára, ktorý vám môže predpísať antivirotiká alebo iné lieky na rýchlejšie zvládnutie infekcie.

Článok aktualizovaný 13.7.2024

16 komentárov
Zdena Paňková

Zdena Paňková

16.10.2017 07:51

tieto rady sú pre mňa užitočné pretože z času na čas sa objavia aj u mňa a sú nepríjemne bolestivé a dlho sa liečia, ďakujem...

Vaše meno:

Zoran Majkovic

Zoran Majkovic

22.10.2017 16:46

Su to same kecy, ktore nikomu nepomozu ! Precitaj si moj prispevok nizsie ...

Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.10.2017 08:08

tiež ma tento vírusík navštevuje každý rok aspoň raz, ako dieťa som ho mávala na perách, bolo to veľmi bolestivé, teraz v dospelosti keď som prechladnutá a často používam vreckovku, tak si ho "vyrobím" pod nosom, používam mastičky z lekárne aj babské recepty, takže určite skúsim aj vaše rady...

Vaše meno:

benynka

benynka

16.10.2017 10:51

som rada že nemám tento problém lebo podľa kamarátky viem aké je to nepríjemné, takže jej poradím niečo z tohoto

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

16.10.2017 11:33

Aspoň skusim ked najbližšie bude priateľ mať...

Vaše meno:

Martina Varhanikova

Martina Varhanikova

16.10.2017 12:58

Určite by som siahla po kvasniciach, lebo pri liečbe oparu je nutné doplniť chýbajúce Béčko. Ako som čítala opar súvisí zo zápalom žalúdka.. horná pera vrch žalúdka, dolná pera spodná časť žalúdka..a prejaví sa hlavne oslabenou imunitou ako sa píše a potom stresom. Ja som opar získala od jedného dobráka, čo použil môj hrnček v službe, hneď ráno som ho mala na pere. Dovtedy som nevedela, čo opar je. Mám ho raz za rok a vyskúšala som od používania pasty, cesnaku asi všetko možné. Najviac zabral asi Herpesín, ktorý skrátil jeho liečenie.Morska soľ je veľmi dobrá na kožné alergie, čo mám odskúšane pri solárnej dermatitíde. Stačí ju vymiešať s vazelínou a natierať na postihnuté miesto. :D

Aloe je dobré na popáleniny, ale na herpes ma nenapadlo použiť..vďaka za radu..určite nabudúce vyskúšam..ale dúfam, že už nabudpúce nebude. :)

Vaše meno:

Zoran Majkovic

Zoran Majkovic

22.10.2017 16:57

A este viac, ako B-cko, treba doplnit a pravidelne doplnat C-cko ! Citaj moj prispevok nizsie ...

Libuše Šumná

Libuše Šumná

16.10.2017 14:01

taky mívám problémy a tyto rady jsem nevěděla

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

16.10.2017 15:59

dobre vedieť

Vaše meno:

Jana Hricová

Jana Hricová

16.10.2017 19:49

super rady

Vaše meno:

Zoran Majkovic

Zoran Majkovic

22.10.2017 16:58

problem je len ten, ze prakticky ani jedna nepomoze :-((((((((((

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.10.2017 20:09

Niektoré by ma naozaj ani nenapadli..., vyskúšame, ďakujem!

Vaše meno:

Katarína Gašová

Katarína Gašová

22.10.2017 15:12

Ja som si naposledy na opar priložila kúsok zázvoru a na druhý deň bol už zahojený :) Takže určite odporúčam zázvor, a aj cesnak pomáha :)

Vaše meno:

Zoran Majkovic

Zoran Majkovic

22.10.2017 16:45

Kopec hlúpostí, ale to najdôležitejšie chýba ! Herpes spôsobujú vírusy Herpes simplex (2 typy), "pásový opar" Varicella zoster a prípadne ešte ďalšie. Dôležité je vedieť, že prieniku spmínaných vírusov do tela sa prakticky nedá zabrániť, (a často ich máme v tele "na doživotie") ale dá sa však zabrániť tomu, aby spôsobili problém ! Ako ? Tým, že pomôžeme imunitnému systému ! Človek so správne fungujúcou imunitou herpes nedostane ... čo teda robiť ? Zdravo sa stravovať, otužovať, ale HLAVNE zabezpečiť telu dostatočný príjem vitamínu C (určite nie v tabletkách) ! Odporúčam navštíviť youtube a hľadať: "slobodny vysielac vitamin C" a vypočuť si nájdené relácie !

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

02.11.2017 23:13

Určite ocot :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

03.11.2017 23:18

Som rada že má herpes obchádza ešte som ho nemala

Vaše meno:

Irena Jožef

Irena Jožef

13.11.2018 12:41

Veľké svedectvo, ktoré musím zdieľať so všetkým pacientom HERPES na svete.
Nikdy som neveril, že ich môže byť úplným liekom pre HERPES alebo iné
liek na liečbu HERPES. Videl som ľudí, svedectvá na blogových stránkach o tom, ako DR kujo
použil bylinný liek na liečbu vírusu herpesu, ktorý ich ovplyvnil. mal som
Skúsiť to takisto a na moje najväčšie prekvapenie v niekoľkých týždňoch som začal
pomocou bylinného lieku dr kujo mi poslal všetky moje bolesti zastaviť postupne a
a všetky vyrážky sa suché. musel som odísť bez liekov HERPES
lekár mi dal. Práve teraz môžem povedať, že už 7 mesiacov nemám
videl akékoľvek vyrážky alebo bolesti brucha, oneskorenie liečby vedie k
silné bolesti a vyrážky. kontaktujte dr kujo.

Tu je jeho e-mail: drkujo112@gmail.com

Číslo WHATSAPP je +2349056699873

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

28.12.2018 07:02

Herpes mam vzdy keď som v hociktorom ročnom období, robí sa mi vždy ked som nevyspata, unavená. Vsade opisujú predchadzajuce príznaky svrbenie. Nic take nemám. Rovno sa mi tam vyrasi. Pred 2 tyzdnami sa mi spravili 4!!! Pomohlo my natieranie propolisom... Za 7 dni ani chýru ani slychu

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.05.2020 16:50

Ďakujem za ďalšie skvelé typy. Opary mávam často, hlavne v zime, keď je oslabená imunita a praskajú pery, alebo sa mi vedia spraviť z únavy, prípadne zo stresu. Ale bojujem s nimi celý život, takže už som si na nich aj nejako zvykla, je to nepríjemné, hlavne tie pohľady okolia, ale dá sa to zvládnuť. Najlepšie mi na nich zaberá mastička Zovirax.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE