Bradavice alebo fibrómy: Ako ich bezbolestne odstrániť?

Bradavice alebo fibrómy patria medzi estetické nedokonalosti, ktoré sa objavili už kedysi dávno na 3000-ročných múmiách a dokonca ich spomínal aj Shakespeare.

 

Bradavice v skutočnosti nie sú vôbec nebezpečné – nejde o žiadne závažné ochorenie, sú len neestetické a môžu byť nákazlivé. Niekedy sa však môže stať, že sú bolestivé – záleží od toho, kde na tele sa objavili.

 

Bradavice alebo fibrómy sú výrastky kože, ktoré predstavujú nezhubné nádory vytvorené zo spojivového tkaniva. Sú spôsobené niektorými typmi vírusu, ako je ľudský papilomavírus (HPV). HPV infikuje hornú vrstvu kože, čo spôsobí, že táto vrstva začne rásť rýchlejšie a vytvorí bradavicu.

 

Väčšina bradavíc ako príde, tak aj odíde bez akéhokoľvek zásahu alebo potrebného ošetrenia. Vytvárajú sa kdekoľvek na tele, avšak najčastejšie ich môžeme pozorovať na rukách alebo na chodidlách.

 

Zaujme ťa: Zaujímavé fakty o mužoch: Toto ste nevedeli!

Papilomavírus (HPV)

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa šíria bradavice?

Ako sme písali, za ich šírením stojí ľudský papilomavírus. Môžete sa nakaziť tým, že sa dotknete bradavice, a potom sa dotknete inej časti tela. Môžete tiež infikovať inú osobu, a to zdieľaním uterákov, holiacich strojčekov alebo iných predmetov. Bradavica sa nemusí vytvoriť hneď, môže niekoľko mesiacov pomaly rásť pod kožou a ani si ju nevšimnete. Je veľmi pravdepodobné, že vždy, keď prídete do kontaktu s HPV, tak sa vám na tele vytvorí bradavica. A, samozrejme, aj tu platí, že niektorí ľudia sú viac náchylní na ich vznik a niektorí menej. 

 

Odporúčame: Kozmetické procedúry: Viete, ktoré sú ilegálne?

Kožný výrastok

Zdroj: Shutterstock®

Ako vyzerajú bradavice?

Tieto výrastky na koži majú širokú škálu tvarov a veľkostí. Bradavica môže byť hrboľatá s hrubým povrchom alebo môže byť plochá a hladká. Obidva tieto typy bradavíc majú v strede tmavé bodky – sú to krvné cievy, ktoré zásobujú bradavice. Bradavice a fibrómy môžu byť bolestivé, a to v prípade, že sa vytvorili na miesta, kde vyvíjate tlak – teda prsty alebo spodky chodidiel. 

Odstránenie bradavíc prostredníctvom dusíka

Zdroj: Shutterstock®

Ako odstrániť bradavice?

Väčšina výrastkov na pokožke nepotrebuje žiadnu liečbu. Avšak, ak vám bradavice prekážajú, sú bolestivé alebo sa vám jednoducho nepáčia, existuje niekoľko možností, ako bradavice a fibrómy odstrániť:

  • Kryoterapia – zmrazenie bradavíc prostredníctvom dusíka, ktoré vykonáva kožný lekár. Zvyčajne si tento zákrok vyžaduje viacero ošetrení.
  • Chirurgia – v tomto prípade ide o odstránenie bradavíc chirurgicky. Väčšinou sa vykonáva v prípade, ak nie je jednoznačne možné určiť, či daný kožný výrastok je v skutočnosti bradavicou alebo fibrómom. V takom prípade sa odstráni chirurgicky a posiela sa na rozbor pod mikroskopom.
  • Lieky – v lekárni sú dostupné rôzne prípravky bez nutnosti predpisu, ktoré sú určené na odstránenie bradavíc. 

 

Pozri aj: Hluchavka biela: Pŕhľava, ktorá nepŕhli, no taktiež lieči!

Jablčný ocot

Zdroj: Shutterstock®

Domáce odstránenie výrastkov kože

Bradavice alebo fibrómy si môžete jednoducho odstrániť aj sami doma:

  • Skúste vlasy  - táto technika funguje hlavne v prípade malých fibrómov. V tomto prípade stačí okolo výrastku obviazať ľudský vlas a poriadne zatiahnuť. Takto prerušíte krvné cievy, ktoré zásobujú fibróm, vďaka čomu sám odpadne. Bezbolestné a rýchle!

 

  • Kyselina salicylová – v tomto prípade stačí očistiť okolie bradavice a, samozrejme, aj samotnú bradavicu vodou a následne ju potrieť roztokom kyseliny salicylovej. Odstránenie v tomto prípade je zdĺhavejšie a je potrebné roztok na bradavicu aplikovať každý deň.

 

  • Jablčný ocot – v tomto prípade postupujte podobne ako pri predchádzajúcom spôsobe. Najprv očistite a osušte bradavicu a okolie. Následne do jablčného octu (poprípade klasického octu) namočte kúsok vaty, priložte ju na kožný výrastok a prelepte rýchloobväzom. Snažte sa, aby ocot nezasahoval príliš do okolitej pokožky – použite vatový chumáčik vo veľkosti bradavice! Ocot nechajte pôsobiť niekoľko desiatok minút. Robte tak 2-krát za deň dovtedy, pokiaľ výrastok sám neodpadne. 
11 komentárov
benynka

benynka

21.08.2017 09:41

ja som si dala na ruke vypáliť dusíkom a teraz sa trápim už asi 2 mesiace prostriedkom z lekárne na predpis, ktorý obsahuje kyselinu salicylovú a v príbalovom letáku je napísané, že majte trpezlivosť, tak hádam kým to miniem tak mi tá trpezlivosť vydrží

Vaše meno:

Monika

Monika

21.08.2017 12:45

ach na kryoterapiu som chodila a narobili sa mi z toho pľuzgiere, že som nevedela ani chodiť.. hnusná pliaga tie bradavice!

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

21.08.2017 12:59

môjmu otcovi pomohol cesnak... dával si ich večer na bradavice a potom cez den potieral jablčným octom..... takto sa vyhol návšteve chirurga.... všetky bradavice poodpadávali...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

21.08.2017 15:18

Nemám s tým skúsenosť.

Vaše meno:

Zuzana Úradníková

Zuzana Úradníková

21.08.2017 19:40

Dobre vedieť :)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

21.08.2017 19:58

i mne sa po návšteve pedikúry, urobila bradavica, zbavila som sa jej lastovičníkom

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

22.08.2017 22:12

Nám sa osvedčila cibuľa namočená v octe. Stačilo malým kúskom prekryť bradavicu, prelepiť rýchloobväzom, párkrát zopakovať a bradavica bola zlikvidovaná.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

03.09.2017 14:37

ja som tiež chodila na kryoterapiu a nepomohlo

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

03.09.2017 14:37

ja som tiež chodila na kryoterapiu a nepomohlo

Vaše meno:

Regina Klara Golasova

Regina Klara Golasova

16.09.2017 10:40

Jablcny ocot som skusala.ale na tvari mi zostali ranky.tak som od toho upustila.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.12.2017 15:03

zaujímavý článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE