Radi si pustíte hororový film, plný desivých scén? Niektorí jedinci ho prežívajú na vlastnej koži. Neveríte? Na svete existuje hŕstka ľudí trpiaca ojedinelou, hrôzostrašnou duševnou poruchou, ktorá v nich vyvoláva vidiny či dokonca pocit, že sú už dávno po smrti a neexistujú.
Psychická porucha, z ktorej mrazí
Nebezpečná, nepríjemná a hrôzostrašná. Presne tak sa opisuje duševná porucha nazývaná Cotardov syndróm, ktorou trpí na svete údajne asi 200 ľudí. Spája sa s ťažkými depresiami, v mnohých prípadoch aj psychózou.
Čo je ale najdesivejšie, tí, ktorí ňou trpia veria, že sú už dávno po smrti alebo sa k smrti blížia. Nie je preto ničím neobvyklým, že neliečené psychické problémy môžu vyústiť nielen k sebapoškodzovaniu, ale až k samovražde.
BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: Serotonínový syndróm môže byť život ohrozujúcim stavom. Kedy vzniká?
Zdroj: Depositphotos
Falošná predstava o skutočnosti
Syndróm chodiacej mŕtvoly údajne po prvýkrát v roku 1880 diagnostikoval svojmu pacientovi francúzsky lekár Jules Cotard. Psychickú poruchu, ktorá sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi nazval „delire des negations“, čo v preklade z francúzštiny znamená „blud alebo falošná predstava o negácii.“ Pacienti veria tomu, že im odumrela určitá časť tela, ich telo opustila duša, pomaličky zomierajú, sú mŕtvi a neexistujú.
Existujú aj takí, ktorí dokonca cítia pach svojho hnijúceho tela či to, že nimi prechádzajú červy. Zježili sa vám pri tejto predstave chlpy? A ako by ste reagovali, keby ste sa s takýmto človekom v realite stretli? Garantujeme vám, že na takú situáciu vás nepripraví ani ten najstrašidelnejší horor, ktorý ste videli.
Aké sú príznaky a príčiny tejto poruchy?
Paradoxom je, že väčšina pacientov s týmto ochorením je po fyzickej stránke úplne v poriadku. Čo sa však o ich mysli povedať nedá. Stránia sa spoločnosti a uzatvárajú sa do seba možno práve preto, aby počuli iba svoj vnútorný hlas, ktorý ich presviedča o bizarnej skutočnosti.
A hoci jednoznačné príčiny vzniku Cotardovho syndrómu nie sú známe, predpokladá sa, že ho spôsobuje najmä:
- Epilepsia
- Demencia
- Mŕtvica
- Skleróza multiplex
- Parkinsonova choroba
- Či krvácanie do mozgu po jeho vážnom poranení
Zdroj: Depositphotos
Dá sa Cotardov syndróm liečiť?
Keďže ide o veľmi vzácne a ojedinelé ochorenie, jeho liečba nie je úplne jednoznačná a jednoduchá. Obvyklým prístupom je liečba primárneho problému, ktorý s výskytom tohto syndrómu súvisí.
Okrem terapií a liekov sa využíva aj špeciálna psychoterapia, ECT liečba, pri ktorej sa do mozgu vysielajú malé elektrické prúdy. Tie síce dokážu zmeniť chémiu mozgu a tiež odstrániť niektoré symptómy duševných chorôb. Faktom však je, že kým samotná liečba zaberie, ľudia s touto psychickou chorobou si „pomôžu sami.“ Žiaľ, deštruktívnym spôsobom.
BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ: Dávaj si pozor: Toto sú najčastejšie príznaky schizofrénie!