Hlboké dýchanie: Vieme, ako vďaka nemu dokážeš byť zdravá!

Hlboké dýchanie môže prospieť nášmu fyzickému i duševnému zdraviu. Podľa vedeckých výskumov je už dávno známe, že správne dýchanie môže predĺžiť život a urobiť ho viac produktívnym a energickým. 

 

Dokonca správnym dýchaním dokážeme znížiť krvný tlak a podporiť správnu činnosť srdca. Rovnako, ako je cvičenie účinné len vtedy, keď je pravidelné, tak isto pomáha i hlboké dýchanie, keď je pravidelné. Musíme však vedieť, ako na to! Prečítaj si týchto pár rád, vďaka ktorým dokážeš efektívne skvalitniť svoj život!

 

Pozri aj: Psychológia farieb. Dokážu farby zmeniť tvoju náladu?

 

Ako vyzerá hlboké dýchanie?

Hlboké dýchanie sa nazýva aj diafragmatické, abdominálne alebo brušné dýchanie. Správne prevedené hlboké dýchanie by malo byť pomalé, prechádzať cez nos a vychádzať musí až z brucha, nielen z pľúc. Je tiež dôležité používať nielen hrudník, ale aj membránu. Výpary, rovnako ako výdychy, musia trvať 3 až 5 sekúnd. Ak sa chceš upokojiť, najlepšie to dokážeš práve takzvaným brušným dýchaním. Vzduch pri ňom preniká do najhlbších častí pľúc. Brušným sa nazýva preto, že stláča bránicu a vytláča brucho. Takéto pravidelné cvičenie dáva organizmu stály pocit rovnováhy a pokoja. Najideálnejšie je však dýchať zhlboka vždy. Samozrejme, nedokážeme to robiť stále, pretože dýchanie ovplyvňujú naše emócie, ktoré sú častokrát nekontrolovateľné. Je však dobré sa na hlboké dýchanie sústrediť vždy, keď si naň spomenieme a udržať ho aspoň 10 minút.

správne dýchanie

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Hlboké dýchanie sa dá precvičovať v ktoromkoľvek čase v priebehu dňa. Ak sa však naň chceš sústrediť v pokoji a mať čas iba pre seba, najideálnejší čas je dvakrát denne – ráno a pred spaním. Pri úvodných cvičeniach potrebuješ najprv zaujať pohodlnú pozíciu, sedieť alebo ležať a dostať sa do pokojného režimu. Aby si dokázala kontrolovať správny proces hlbokého dýchania, polož ruky na žalúdok a uvoľni svaly. Potom sa zhlboka nadýchni nosom, pomaly počítaj do päť a uisti sa, že sa ti nenadvihuje hrudník, ale žalúdok. Udrž dych a počítaj do troch. Pomaly vydýchni cez ústa, uvoľni pľúca zo vzduchu a pomaly napočítaj do piatich. Pri pravidelných cvičeniach si na hlboké dýchanie postupne zvykneš a časom sa to môže stať pre teba úplne prirodzené. Hlboké dýchanie skvalitníš aj vtedy, ak po nadýchnutí dych na chvíľu zadržíš. Potom vydýchni a pri výdychu dych opäť na chvíľu zadrž. Nádych ti prinesie energiu, zadržanie dychu voľný tok energie a výdych uvoľnenie. Je veľmi dôležité dbať na výdych.  Mal by byť raz taký dlhý ako nádych, pokojný a pomalý. 

 

Vyskúšaj tiež: Kávičkári, toto musíte vyskúšať! Ako chutí cappuccino so žĺtkom?

brušné dýchanie

Zdroj: Shutterstock®

Prečo je hlboké dýchanie dôležité?

  • Znižuje stres - Hlboké dýchanie vysiela signály do mozgu, ktoré stimulujú nervový systém na oddych. To výrazne znižuje produkciu stresového hormónu – kortizolu.
  • Zlepšuje spánok - Hlboké dýchanie pred spaním upokojuje centrálny nervový systém a vykonáva úlohu meditácie, čo znižuje psychický stres. Pre vyšší účinok sa odporúča kombinovať hlboké dýchanie s inými relaxačnými metódami, napríklad počúvanie príjemnej a pokojnej hudby.
  • Posilňuje pľúca - Zohráva dôležitú úlohu pri rozširovaní pľúcneho tkaniva. To zvyšuje funkčnosť pľúc a pomáha predchádzať ich zápalu. Preto je hlboké dýchanie kľúčové pre ľudí so srdcovými a respiračnými problémami.
  • Znižuje hmotnosť - Čím viac kyslíka vstupuje do nášho tela, tým viac tuku sa v ňom spaľuje. Keďže sa toto cvičenie sústreďuje do brucha, spôsobuje zmenu toku krvi do rôznych oblastí mozgu a pozitívne ovplyvňuje metabolizmus.
  • Znižuje krvný tlak – Takéto dýchanie posilňuje a aktivizuje aj parasympatický systém, čím pomáha zbaviť sa škodlivých solí, ktoré spôsobujú tlakové skoky.
diafragmatické dýchanie

Zdroj: Shutterstock®

Dýchanie a myseľ

Naše dýchanie prezrádza veľa o našom súčasnom stave. Ak nám je nepríjemne, prežívame stres, úzkosť alebo strach, naše dýchanie je zvyčajne veľmi plytké. Naopak, keď sme uvoľnení a v pohode, dýchame pomalšie. Vďaka tomu, ako dýchame, sa dokážeme dostať do stavu hnevu, ale i do stavu pokoja a vyrovnanosti.  Existuje veľmi veľa dýchacích praktík pre zlepšenie telesných aj duševných porúch. Vyvolávajú pocit pokoja a dokonca zvyšujú naše vibrácie. V joge a bojových umeniach sa dýchanie využíva ako meditácia. Dýchanie sa vedome zrýchľuje, alebo naopak, spomaľuje pre dosiahnutie stavu mysle, tela a duše na duchovnej úrovni.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Libuše Šumná

Libuše Šumná

07.02.2018 15:45

budu se řídit podle vaší rady

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

07.02.2018 19:09

veľmi dôležité...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.02.2018 17:18

Hlboké dýchanie je naozaj dôležité a prospešné, môžem iba potvrdiť.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.02.2018 22:54

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.08.2021 11:00

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.