Liečivá rasca: Čo všetko o nej (ne)vieme?

Liečivá rasca

Liečivá rasca je v slovenských domácnostiach využívaná najmä pri príprave rôznych pokrmov. Avšak málokto z nás vie, že rasca, inak nazývaná aj kmín, má i rôzne liečebné účinky. Vieš, aké významné účinky má rasca na tvoj organizmus? Budeš prekvapená!

Najcennejšia liečivá rastlina v histórii

Ak zájdeme do ďalekej minulosti, dozvieme sa, že prorok Mohamed údajne tvrdil, že semená rasce môžu vyliečiť čokoľvek okrem smrti! Čierna rasca má obzvlášť dlhú históriu použitia v Egypte. Dokonca archeológovia pri skúmaní hrobu egyptského kráľa Tutanchamóna našli fľaštičku oleja z čiernej rasce, pretože podľa starých Egypťanov ju bolo potrebné mať pri sebe aj pri posmrtnom živote.

Rasca má skutočne pozoruhodné hojivé a liečivé vlastnosti, ktoré z nej robia jednu z najsilnejších liečivých rastlín sveta. Jej semená sa používajú po stáročia na Blízkom východe, v Stredomorí a Indii. Vďaka svojej orechovej chuti si našla priaznivcov po celom svete. Semená rasce obsahujú viac než 100 účinných látok, ako napríklad: beta sitosterol, kyselina olejová, kyselina arachidonová, proteín, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselina listová, vápnik, železo, meď, zinok a fosfor.

Nutričné zloženie rasce

Rasca koreňová (Carum carvi) je aromatická rastlina, ktorá sa používa nielen ako korenie, ale aj v tradičnej medicíne. Jej nutričné zloženie je bohaté na rôzne prospešné látky, ktoré prispievajú k jej zdravej povesti. Bohatým zdrojom telu prospešných látok sú aj rasca čierna (nigella sativa), čierna rímska rasca.

Semená rasce - nutričné zloženie rasce:

  1. Kalórie: Rasca je nízkokalorická potravina, pričom 100 gramov semien obsahuje približne 300 kalórií. Týmto spôsobom môže byť súčasťou diétnych plánov.

  2. Sacharidy: Rasca obsahuje okolo 44 gramov sacharidov na 100 gramov, pričom väčšina z nich sú vláknina a komplexné sacharidy.

  3. Bielkoviny: Semená rasce sú tiež dobrým zdrojom bielkovín, pričom 100 gramov obsahuje približne 19 gramov bielkovín.

  4. Tuk: Rasca obsahuje asi 14 gramov tukov na 100 gramov, z toho prevažne nenasýtené mastné kyseliny, ktoré môžu prispievať k zlepšeniu lipidového profilu.

  5. Vláknina: Vysoký obsah vlákniny (približne 25 gramov na 100 gramov) prispieva k zdravej funkcii tráviaceho traktu a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

  6. Vitamíny a minerály: Rasca je bohatá na rôzne vitamíny a minerály, ako sú vitamín C, vitamíny skupiny B (najmä B1, B2, B3, B6), draslík, železo, mangán a meď. Tieto živiny sú dôležité pre rôzne biologické procesy v tele.

Čierna rasca a jej zdravotné benefity:

  • Antioxidanty v rasce: Rasca obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom a vďaka tomu prispievajú k ochrane buniek.

  • Podpora trávenia: Vďaka vysokému obsahu vlákniny a éterických olejov môže rasca pomôcť pri tráviacich ťažkostiach a nadúvaní.

  • Antimykrobiálne vlastnosti: Niektoré štúdie naznačujú, že rasca pomáha organizmu, nakoľko má antibakteriálne a antimykrobiálne účinky. Benefitom sú aj protiplesňové účinky rasce, aj preto sa používa rasca v tradičnej medicíne.

Vzhľadom na svoje nutričné zloženie a zdravotné výhody je rasca obľúbenou prísadou v kuchyniach rôznych kultúr a skvelou voľbou pre zdravý životný štýl.

Odporúčame: Hollywoodska bohyňa Salma Hayek a jej úžasných 58 rokov. Ako sa udržuje vo forme?

rasca ako liek
Shutterstock®

Rasca stimuluje a podporuje trávenie - aké sú jej ďalšie liečivé účinky?

Trápia ťa bolesti brucha, hnačka, nadúvanie či ranné nevoľnosti? Rasca dokáže tieto nepríjemné ťažkosti odstrániť alebo zmierniť. Ovplyvňuje totiž vylučovanie pankreatických enzýmov, ktoré podporujú trávenie a zároveň funguje aj ako skvelý neutralizér kyslosti žalúdka. Ak trpíš plynatosťou, rascový nápoj je proti nej účinný liek. Zmiešaj jednu čajovú lyžičku s opraženými rascovými semenami v pohári vody a takto pripravenú tekutinu pi raz alebo dvakrát denne.

Rasca zlepšuje pamäť

Pre zlepšenie pamäti s použitím rasce sa odporúča žuť polovicu čajovej lyžičky pražených rascových semien každý deň. Podľa lekárov, ktorí sa zaoberajú výskumom Alzheimerovej choroby dokonca rasca spomaľuje postup tejto choroby a zmierňuje problémy súvisiace s pamäťou, ktoré prichádzajú s rastúcim vekom. Jej antioxidačné a protizápalové účinky idú ruka v ruke aj s koncentráciou a so zvýšenou výkonnosťou.

Zaujme ťa: Obľubuješ pikantné jedlá? Zisti, čo to napovedá o tvojej osobnosti!

kmín
Shutterstock®

Bojuj s rascou proti nadváhe!

Rasca je účinným doplnkom pri každej redukčnej diéte. Dokonca pomáha znížiť percento telesného tuku a zlého cholesterolu v krvi. Rasca štartuje náš metabolizmus, čím zabezpečuje rýchlejšie spaľovanie. Skús si preto pravidelne pridávať do obľúbeného jogurtu aj semená rasce. Kmín navyše odstraňuje nadbytočné vodu z tela, má močopudné účinky a kvalitne detoxikuje telo. 

Ako rascu konzumovať?

Okrem bežného použitia v polievkach alebo omáčkach je možné dať si príležitostne pár jej semienok na lyžičke počas dňa, samozrejme, vždy ich treba dôkladne požuť. Rascu je potrebné zo stravy úplne vylúčiť počas tehotenstva, alebo pri problémoch s obličkami. Najjednoduchší liečivý zápar si spravíš z 2 lyžičiek mletých semienok rasce, zaliatych pohárom vriacej vody. Takýto zápar sa môže piť dvakrát až trikrát denne.

Neprehliadnite: Ako pôsobí ryžová voda na vlasy a pleť? Už ju nikdy nevylievaj!

účinky kmínu
Shutterstock®

Ďalšie blahodarné zdravotné účinky rasce

  • Podporuje imunitný systém
  • Chráni bunky pred voľnými radikálmi
  • Podporuje vylučovanie žlče
  • Má antiseptické účinky
  • Je prevenciou proti anémii
  • Podporuje krvotvorbu
  • Je prevenciou proti osteoporóze
  • Podporuje pevnosť kĺbového a kostného tkaniva
  • Je účinnou prevenciou srdcovo-cievnych ochorení
  • Znižuje vysoký krvný tlak

Rascový čaj

Rascový čaj je obľúbený nápoj, ktorý sa pripravuje z rasce, známej bylinky s mnohými liečivými vlastnosťami. Rascu (Carum carvi) poznáme predovšetkým ako korenie, ale jej semienka majú aj vynikajúce zdravotné benefity.

Rascový čaj sa pripravuje zdrvených alebo celých rascových semienok, ktoré sa zalejú horúcou vodou a nechajú lúhovať. Farba nápoja je zvyčajne svetlohnedá a jeho chuť je výrazná, korenistá a trochu pikantná. Čaj má príjemnú arómu, ktorá pripomína aníz a citrusy.

  • Medzi hlavné prínosy rascového čaju patrí podpora trávenia. Rasca je známa tým, že pomáha zmierňovať nadúvanie a plynatosť. Môže tiež stimulovať apetít a podporovať vylučovanie tráviacich štiav.

  • Okrem toho rascový čaj obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele. Môže tiež prispieť k znižovaniu hladiny cholesterolu a podporovať celkové zdravie srdca.

  • Rascový čaj sa odporúča piť teplý, ale môžete si ho pripraviť aj studený, čo môže byť osviežujúce v letných mesiacoch. Je to vynikajúci spôsob, ako si užiť blahodarné účinky tejto bylinky.

Pri príprave rascového čaju nezabudnite na kvalitné semienka a dodržte správny pomer, aby ste dosiahli vyváženú chuť. Môžete ho osladiť medom alebo citrusovou šťavou podľa vlastnej chuti.

Anketa: Využívate rascu aj inak, než len pri varení?

Odpovedalo 165 ľudí

35%
57%
8%

Aktualizované na 19.09.2024

15 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.11.2017 07:32

máme radi rascu, pridávame skoro všade, hádam okrem múčnikov

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

22.11.2017 08:18

Ta to som nevedela, že je vhodná aj na kĺby. Chlebík bez razce si však neviem predstaviť.

Vaše meno:

benynka

benynka

22.11.2017 14:16

to mi nikdy nenapadlo ale musím vyskúšať len tak požuť

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

22.11.2017 17:06

presne tak, na trávenie je rasca velmi dobrá

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

22.11.2017 19:28

používam pri varení a robievam čaj, ale len tak požuť, to ma nenapadlo

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

22.11.2017 20:54

ešte radšej mám asi drvenú rascu

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

22.11.2017 21:03

Pečené zemiaky alebo mäso bez rasce si neviem ani predstaviť.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

22.11.2017 22:40

Rascu používam pri varení .. Ale nie často , lebo potom máme plyny.. :-) Nevedela som koľko účinných látok majú tieto semená ..!! No asi ju začnem využívať častejšie..

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

23.11.2017 12:55

Mám 16 mes.synčeka a nechýba skoro v každom jedle čo mu robím a niekedy aj čajík spravím..

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

23.11.2017 14:18

Rascu používam pri varení aj pri tráviacich problémoch vo forme čaju...No dosť dlhý čas som musela používať iba drvenú rascu, lebo deti jedlá s celou rascou nechceli konzumovať, ešte aj z chlebíka ju vyrýpavali..

Vaše meno:

Stella Brezinová

Stella Brezinová

24.11.2017 12:11

Vedela som, že rasca má zdravotné účinky, ale že až také, to nie

Vaše meno:

Martina Kovačičová

Martina Kovačičová

11.12.2017 19:00

áno.rasca je super.používam

Vaše meno:

Petra Plevková

Petra Plevková

16.12.2017 15:25

na rascu nedám dopustiť. pri bolestiach žalúdka a čriev zalejem kávovú lyžicu rasce a pár lístkov sušenej mäty horúcou vodou, jemne osladím medom a mám chuťovo fantastický čaj, ktorý zároveň uľaví od zažívacích potiaží

Vaše meno:

janko komada

janko komada

18.12.2017 20:57

používam ju do varenia

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.06.2018 20:43

Občas si varím čaj

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE