Liečivé recepty z celého sveta – ako vám pomôžu čučoriedky či zázvor?

Liečivé recepty

Nechajte sa inšpirovať liečivými receptami z celého sveta. Príroda dokáže pomôcť pri rôznych ťažkostiach a po celom svete ľudia využívajú rôzne rastliny a plody pre zdravší život. Liečivé recepty nájdete v článku.

Nechajte sa inšpirovať liečivými receptami z celého sveta. Príroda dokáže pomôcť pri rôznych ťažkostiach a po celom svete ľudia využívajú rôzne rastliny a plody pre zdravší život. Poďte sa na to pozrieť spolu s nami.

Z Ameriky: Čučoriedky na zápal úst

Čučoriedky sú chutné, zdravé, poznáme ich hlavne ako zdroj železa a antioxidantov, no využívajú sa aj pri zápaloch pre svoje antibakteriálne účinky.
Príprava: 1PL sušených bio-čučoriedok zaliať 100 ml vody, povariť 10 minút, precediť cez sitko a nechať vychladnúť.
Použitie: S vychladnutým roztokom si vyplachujte niekoľkokrát denne ústa. Neprehĺtajte! Čučoriedky tlmia zápal, pôsobia antibakteriálne a zmierňujú bolesť.

Pozri aj: Sezóna čerstvého hrášku je tu!

rakytník Shutterstock®

Z Tibetu: Rakytník rešetliakový proti nachladnutiu

Za posledné roky jeho popularita u nás stúpa a čoraz viac ľudí ho využíva pre posilnenie imunity.
Príprava: 1 kg čerstvého rakytníku povariť 10 minút na najmenšom ohni s 50 g cukru, pretlačiť cez sitko, nechať prevariť a horúce naliať do pohárov, dobre zavrieť.
Použitie: Každý deň 1 až 2 poháre vypiť, hlavne počas prechladnutia. Rakytník poznajú v Tibete viac ako 1200 rokov a obsahuje sedemkrát viac vitamínu C ako citróny.

Z Mexika: Čili na uvoľnenie svalstva

Čili sa používa na prehriatie organizmu. Tento recept vám uľaví od boľavých svalov alebo kĺbov.
Príprava: 1 čili papričku na jemno nakrájať. Čistý uterák ponoriť do horúcej vody, vyžmýkať a poukladať naň kúsky čili.
Použitie: Dajte uterák na boľavé svalstvo. Čili podporí prekrvenie, prehreje a zmierni bolesť. Rovnako môžete použiť aj na presilené kĺby.

Odporúčame: Ak túžite mať zdravé srdce, nevynechajte týchto 12 potravín

zázvor Shutterstock®

Z Číny: Zázvor na bolesti hlavy

O účinkoch zázvoru sme si nedávno písali, tak len v krátkosti si pripomenieme recept proti bolestiam.
Príprava: 3 až 4 plátky čerstvého zázvoru nakrájať na kocky a zaliať šálkou horúcej vody, krátko povariť a nechať lúhovať 5 až 7 minút.
Použitie: Vypiť 3 až 4 šálky čaju, zázvor obsahuje látky, ktoré tlmia bolesti hlavy, ale aj žalúdka.

Z Južnej Afriky: Rotbusch čaj proti nespavosti

Príprava: 1 ČL čaju rotbusch zalejeme 250 ml vriacej vody, necháme 5 minút lúhovať.
Použitie: Vypiť 30 až 60 minút pred tým, ako si pôjdete ľahnúť. Tento čaj má upokojujúce účinky.

Z Izraela: strúhaná cibuľa proti kašľu

Tento recept iste poznáte, robila vám ho mama alebo babka a vraj má korene v Izraeli.
Príprava: 1 strednú cibuľu nastrúhať, dať do skleneného pohára, pridať 3 PL tmavého medu, zamiešať. Pohár zatvorte a nechajte odpočívať 6 hodín.
Použitie: Denne zjesť 1 až 2 ČL viackrát denne.

Bylinkové čaje ako tvorca zdravia

História bylinkových čajov siaha až do starovekých civilizácií, kde boli bylinky používané na liečebné účely aj na zlepšenie celkového zdravia. Prvé známky užívania byliniek v čajovej forme pochádzajú z Číny, kde sa začali používať pred viac ako 5000 rokmi. Boli používané na liečenie rôznych chorôb a na posilňovanie imunitného systému. Čajové zmesi boli vytvárané podľa tradičnej čínskej medicíny a boli považované za veľmi účinné. 

V priebehu času sa bylinkové čaje rozšírili aj do ďalších častí sveta. V Európe začali byť populárne v období stredoveku, kde boli tiež používané na liečenie rôznych chorôb. Dnes sú bylinkové čaje obľúbené po celom svete a sú známe pre svoje liečebné účinky a chuťové vlastnosti. K dispozícii je mnoho rôznych druhov bylinkových čajov, ktoré sa líšia svojim zložením aj účinkami. 

Zloženie bylinkového čaju - aký je pomyselný ideál?

Medzi obľúbené bylinky v čajoch patria mäta, levanduľa, harmanček, šípok alebo šalvia. Bylinkové čaje sa tiež často používajú na relaxáciu a upokojenie mysle, a sú obľúbeným nápojom na podporu dobrého zdravia a pohody. Vďaka svojim prírodným zložkám majú mnoho pozitívnych účinkov na organizmus a sú obľúbené po celom svete.

Vlastnosti bylinných čajov

 • Obsahujú prírodné zložky ako bylinky, korenie, ovocie a kvety.

 • Majú rôzne účinky na organizmus podľa ich zloženia (napríklad upokojujúce, povzbudzujúce, čistiacie a podobne).

 • Môžu obsahovať vitamíny, minerály a antioxidanty.

 • Sú pre telo ľahko stráviteľné a môžu podporiť trávenie.

 • Môžu byť jednoduchým spôsobom, ako dostatočne hydratovať organizmus.

 • Majú príjemnú chuť a vôňu, ktorá môže zlepšiť náladu a relaxovať telo.

Výhody bylinných čajov

Existuje mnoho výhod a prínosov konzumácie bylinných čajov. Niektoré z hlavných výhod a sila liečivých rastlín sú:

 1. Zlepšenie trávenia: Bylinné čaje môžu pomôcť zlepšiť trávenie a eliminovať tráviace problémy, ako sú nadúvanie, plynatosť alebo žalúdočné ťažkosti.

 2. Uvoľnenie a relaxácia: Niektoré bylinné čaje majú upokojujúce účinky a môžu pomôcť zmierniť stres a napätie, čo vedie k uvoľneniu a lepšiemu spánku.

 3. Podpora imunitného systému: Mnohé bylinné čaje sú bohaté na antioxidanty a ďalšie živiny, ktoré môžu posilniť imunitný systém a pomôcť bojovať proti chorobám.

 4. Posilnenie zdravia: Bylinné čaje môžu mať rôzne zdravotné výhody, ako je detoxikácia tela, znižovanie krvného tlaku, zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia a podpora rýchlejších procesov hojenia.

 5. Chutné a bezkalorické alternatívy: Bylinné čaje sú často chutné a osviežujúce nápoje, ktoré neobsahujú kalórie a sú skvelou alternatívou k sladkým a nezdravým nápojom.

Celkovo je konzumácia bylinných čajov skvelý spôsob, ako podporiť svoje zdravie a pohodu prirodzeným a účinným spôsobom.

Multivitamínové bylinné čaje

Multivitamínové bylinné liečivé čaje sú skvelý spôsob, ako doplniť svoju stravu o dôležité vitamíny a minerály, ktoré nám pomáhajú udržať si zdravie a energiu. Tieto čaje sú výborne vyváženou kombináciou rôznych bylín a rastlín, ktoré obsahujú živiny prospešné pre náš organizmus.

Niekedy sa stáva, že naša strava nie je dostatočne pestrá a nemáme tak prístup k všetkým potrebným vitamínom a minerálom. V takom prípade môžeme siahnuť po multivitamínových bylinných čajoch, ktoré nám môžu poskytnúť nevyhnutné živiny.

 • Výhodou týchto čajov je tiež ich prírodný pôvod a absencia umelých prísad. 
 • Môžeme si vybrať z rôznych príchuť, ako napríklad citrusové plody, zázvor alebo mätu, a tak sa tešiť nielen z ich prospešného účinku, ale aj z príjemného a osviežujúceho nápoja.

S pravidelnou konzumáciou týchto čajov môžete podporiť svoje zdravie a cítiť sa lepšie.

Odporúčame: Jarné recepty - ľahké šaláty, ktoré vás zasýtia

Aktualizované na 23.06.2024

3 komentárov
Danka

Danka

29.07.2013 12:06

Recept z Mexika ma veľmi zaujal, to by ma popravde vôbec nenapadlo, že čili môžem aj takto využiť - určite vyskúšam pri najbližšej možnosti :)

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

27.01.2014 18:12

veľmi ma zaujali tieto recepty

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

09.07.2014 08:02

wau skvelý článoček.Mám v záhradke vysadene aj čučoriedky aj rakytník ten počítam že bude už buduci rok 1x rodit , čučoriedky už máme a su skvele priamo z kríčka tie naozaj zbožnujem

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE