Pozor na kliešte - drobné nástrahy prírody

Pobyt v prírode je nepochybne skvelým oddychom a životabudičom. Avšak ak nebudeme dostatočne opatrné, domov si z prechádzky v lese môžeme priniesť aj neželanú návštevu, či rovno nejaký zdravotný problém. Aj keď o prírodných nástrahách všetci dobre vieme, nie je na škodu si zopakovať, ako sa pred nimi chrániť. Najmä kliešte začínajú byť v našich prírodných podmienkach stála viac a viac častejšie, a dnes ich dokonca nájdeme aj v horských polohách, kam v minulosti rozhodne nevítali. Môžu za to pravidelné teplejšie zimy, aj skorý príchod jari. 

 

Odporúčame prečítať: 7 zásad, ktoré vám zabezpečia kvalitný zdravý spánok

Pozor na kliešte - drobné nástrahy prírody

Zdroj: Shutterstock®

Čo nám od kliešťov hrozí?

 

Kliešťová encefalitída – jej príznaky sú podobné chrípke, sprevádzajú ich horúčky, bolesti hlavy, plný nos, sťažené dýchanie, celková slabosť. Tie po pár dňoch ustúpia a človek sa klamlivo cíti byť fit. V druhej fáze nastúpia už veľmi vysoké horúčky a bolesti hlavy porovnateľné s migrénou. Ďalej to môžu byť poruchy pozornosti, svetloplachosť, zvracanie, aj stuhnutosť šije. V tom najhoršom prípade môže toto ochorenie prejsť do chronických bolestí, no môže viesť tiež k ochrnutiu, až smrti.

 

Kliešťová encefalitída nám nehrozí len pri kontakte s kliešťom, ale taktiež pri konzumácii nepasterizovaných výrobkov, ako je syr, či bryndza, kedy si kliešť za hostiteľa vybral ovce, z ktorých mlieko pochádza. 

 

Odporúčame prečítať: 7 trikov, ako potlačiť prejavy alergie

Pozor na kliešte - drobné nástrahy prírody

Zdroj: Shutterstock®

Lymská borelióza – toto ochorenie nám hrozí najmä vtedy, ak si kliešťa nevšimneme a máme ho prisatého približne jeden deň až dlhšie. Príznaky spozorujeme tak, že miesto, kde je kliešť prisatý bude zapálené, začervenané, pocítime únavu, opäť bolesti hlavy, aj kĺbov, celkovú slabosť, únavu a samozrejme horúčky. Pri zanedbanej liečbe, či ťažkom priebehu,  môže viesť až k poruchám nervového systému, či trvalému poškodeniu srdca.

 

Anaplazmóza – je to bakteriálna infekcia, ktorá má podobne ako predošlé dve ochorenia príznaky podobné chrípke. Prejavia sa týždeň až tri po infikovaní kliešťom, a lekár vám pri ich diagnostikovaní, nasadí antibiotiká. 

 

Odporúčame prečítať: Milovníci sóje zbožňujú tempeh. Nepoznáte ho?

Pozor na kliešte - drobné nástrahy prírody

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú zásady ochrany pred kliešťom?

 

Ideálne pred každou návštevou lesa, lúky, jednoducho prírody, by sme mali použiť repelent. A to nielen proti komárom, ale hlavne kliešťom. Nemusia síce účinkovať 100%, avšak predsa len je pri ich použití väčšia šanca, že sa nám títo malí „upíri“ z diaľky vyhnú.

 

Noste tiež pokrývku hlavy. Dupľom ak máte husté vlasy. Kliešte môžu zablúdiť aj na pokožku vašej hlavy.

 

Ochrániť vás môžu aj dlhé rukávy, vyššie topánky, a dlhé nohavice.

 

Po príchode z prírody sa vždy dôkladne prekontrolujte, ak si na niektoré miesta nedovidíte, poproste o pomoc niekoho z vašich blízkych.

 

Ako sa vyhýbate kliešťom?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.06.2016 11:41

bohuzial, tiez som mala kliesta a musela som sa liecit na "boreliozu", liecba bola uspesna a nemam na to najlepsie spomienky, uzkostlivo dbam na to,ze ked sa vratime z vychadzky poprezeram celu rodinu ci je v poriadku, do lesa nosime sprej proti kliestom

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

30.06.2016 21:09

kliešte sú veľmi nepríjemné :/

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.