Nosiť väčšiu či menšiu ratolesť dá zabrať – mamy tento problém dôverne poznajú. Neustále na rukách, raz zdvihnúť, potom položiť. Často nás z tohto „baby športu“ bolia ruky. A čo chrbát? Ten dostane tiež pekne zabrať a zanedbanie prevencie vás milé mamy môže pekne potrápiť.
Príčin bolestí chrbta je hneď niekoľko. Okrem zlej životosprávy a nefyziologického správania prispieva aj obezita, starnutie, úraz, ale aj niektoré ochorenia. Bolesti chrbta sa objavujú najmä v strednom a staršom veku, ale môžu nás prekvapiť v akomkoľvek veku. Bolesť sa môže objaviť aj ako následok preťažovania svalov či postihnutia platničiek. Liečením by sme nemali len zmierniť bolesť, ale najmä riešiť jej príčinu.
Odporúčame tiež: Čo nesmie chýbať v piknikovom koši?
Cvičme v rytme
Primeraný pohyb a cvičenie je prevenciou a aj liečbou pri bolesti chrbta. V nabitom programe matky sa ťažko hľadá priestor pre relax alebo čas pre seba. Pri kompromisoch a troche plánovania je to možné. Nazbierajte zvyšky energie a zacvičte si, napríklad Pilates alebo plávajte - skrátka sa hýbte! Účinky oceníte skôr ako by ste čakala. Váš chrbát určite áno. Ak však máte zdravotné problémy, je vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý vám odporučí vhodný druh cvičenia. Nedostatok pohybu oslabuje svalový korzet trupu. Kilá navyše trápia organizmus a zaťažujú celý pohybový aparát.
Negatívne prispieva aj nesprávne sedenie, nekvalitný a nedostatočný spánok (nepodceňte dobrý matrac a vankúš), nerovnomerné zaťaženie, časté zdvíhanie ťažkých predmetov a v prípade matiek aj ratolestí, nevhodné topánky (vysoké opätky či baleríny), nesprávne zvolená podprsenka, telefonovanie, keď mobil pridržiavame plecom pri uchu, nadmerná a jednostranná záťaž, sledovanie TV poležiačky alebo práce nad kuchynskou linkou, ktorá nie ej dostatočne vysoká.
Odporúčame tiež: 20 najčastejších problémov vo vzťahoch
Vhodná liečba
Prvým krokom pri liečbe bolesti chrbta je „pokojový“ režim a lieky na utlmenie bolesti. Ak už vás bolesti chrbta dostihli, je viacero riešení, napríklad ozónoterapia, trakcia, ktorá vďaka horizontálnej alebo šikmej rovine uvoľňuje stuhnuté svaly a fascle (väzivové obaly), stimulácia elektrokódmi pri chronickej bolesti, McKenzieho metóda, periradikuloterapia (PRT) či liečba orthokinom.
Odporúčame tiež: Sú gumové medvedíky naozaj zdravou pochúťkou?
Sila magnoterapie
Problémy zanedbanej chrbtice a krížov sa netýkajú len matiek, ale všetkých dospelých členov rodiny. Magnoterapeutický prístroj UltiCARe LT-99 je vhodným riešením pri bolestiach chrbtice a krížov. Využíva pulzné magnetické pole nízkej frekvencie na liečbu a stimuláciu organizmu. Certifikovaný medicínsky prístroj triedy IIa zlepšuje prietok krvi, pôsobí proti bolesti, uvoľňuje svalové kŕče, má hojivé a protizápalové účinky. U väčšiny magnoterapeutických prístrojov si organizmus po nejakom čase zvykne na magnetické pole s rovnakou frekvenciou, pretože si vytvorí voči magnetickému polu odolnosť.
Prístroj UltiCARe LT-99 je unikátny vďaka technológii generovania pulzov – nikdy sa neopakujú rovnako. Vyskúšajte prístroj úplne zadarmo! Bezplatnú skúšku si môžete objednať na telefónnom čísle 0917 493 800, alebo na webovej stránke: www.orin.sk.
Odporúčame tiež: Daň za materstvo - ako sa rozbenúť po materskej?