Máj a jún bývajú najťažšími obdobiami pre alergikov. Stredná až vysoká koncentrácia peľu sa vyskytuje na väčšine Slovenska. Alergici tak vo veľkom v tomto čase kýchajú a bojujú s plným nosom a zapálenými očami. Alergia alebo senná nádcha tak dokážu pekne znepríjemniť bežné rituály. Predsa len existuje zopár rád, ako si okrem liekov život s alergiou zlepšiť.
Úprava životosprávy
Senná nádcha má úzky súvis aj s našou imunitou. Čím je odolnejšia, tým môžete alergické príznaky lepšie zvládať. Preto práve v tomto na peľ náročnom období by nemali chýbať na vašom jedálnom lístku potraviny bohaté na vitamín C, ale tiež minerály. Jednoducho si na tanier naložte čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia. Pomôcť môže aj pravidelná konzumácia medu, rýb a čerstvých byliniek. Do pitného režimu zaraďte okrem vody aj zeleninové a ovocné šťavy. Vyhýbajte sa alkoholu a cigaretám, ktoré obranyschopnosť podlamujú.
Pozri aj: Tehotenský test – vieš, ako funguje? TOTO si o ňom určite nevedela!
Zbavte sa stresu
Isteže, ľahko sa to povie, no ťažšie urobí. Ale predsa len, ak ste pravidelne pod stresom, nedivte sa, že vaša alergia sa vám zhoršuje. Stres je pre organizmus zhubný, v mnohých prípadoch dokonca býva aj samotný spúšťačom alergických prejavov, a to najmä v podobe kožných problémov.
Otužovanie
Na podporu imunity je vhodné aj pravidelné otužovanie. Striedanie studenej a teplej vody pôsobí pozitívne aj v boji s celulitídou. Tak prečo nezabiť dve muchy jednou ranou?
Pozri aj: Stres i nedostatok spánku – ktoré návyky urýchľujú proces starnutia?
Ďalšie možnosti
Ak vám nepomáhajú lieky, prípadne ich nechcete užívať, vyskúšať môžete aj alternatívnu liečbu. A to od užívania výhradne prírodných produktov, až po trebárs bankovanie alebo akupresúru. Masážou reflexných bodov v oblasti tváre môžete zmierniť príznaky, ako kýchanie či svrbenie. Na kýchanie podľa akupresúry pomáha intenzívna masáž jediného bodu – nájdete ho medzi hornou perou a nosom. Upchatý nos zas uvoľníte masírovaním bodov po stranách oboch nosných dierok.
Pozri aj: Hnedý, biely či zapáchajúci výtok – aký výtok je normálny a kedy signalizuje problém?