Bez nich z domu nevychádzame. Sú proste nutnosťou, ale to len v prípade, že nepreferujeme chôdzu naboso. Samozrejme, mnohí tvrdia, že chôdza naboso má množstvo pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Avšak, na druhej strane, nie každý nájde odhodlanie chodiť po kamienkoch a všetkých nástrahách, ktoré vonku číhajú, a to bez topánok.
Ako dlho nosíte rovnakú veľkosť topánok? Dalo by sa povedať, že od čias puberty sa nám noha nezmenila, avšak opak je pravdou. Vedeli ste napríklad, že mnohé ženy pozorujú zväčšenie chodidla po tehotenstve? Minimálne o jednu veľkosť sa ženám, ktoré priviedli na svet nového človiečika, môže noha zväčšiť. Je to jeden z dôvodov, prečo ženám zrazu žiadne topánky nesedia.
Veľkosť topánok je rozhodujúca
Zaujímavosťou je, že s pribúdajúcim vekom sa môže dĺžka aj šírka nášho chodidla meniť. V dôsledku toho by ste si mali dať zmerať veľkosť chodidiel, aby ste sa uistili, že ste zo svojich obľúbených topánok nevyrástli. Ak tak robíte pravidelne, chránite svoje zdravie.
No ak nie, vystavujete sa rôznym komplikáciám spojeným so zdravím vašich chodidiel. Toto je 5 znakov, ktoré vám napovedia, že vám topánky nesedia!
Pozri aj: Pupok je najšpinavším miestom na ľudskom tele! Čistíš si ho niekedy?
Zdroj: Depositphotos
1. Pretrvávajúce bolesti nôh
Stáva sa vám, že po celom dní v topánkach pociťujete bolesť chodidiel? Z času na čas je to bežné a aj akceptovateľné. Avšak, ak sa to stáva často a je bežné, že si večer nohy takmer ani necítite, dôvodom je nesprávna veľkosť topánok.
Ak pociťujete pretrvávajúcu bolesť alebo nepohodlie nôh aj po krátkom čase nosenia topánok, rozhodne ste si nekúpili správnu veľkosť.
Prečo je veľkosť topánok dôležitá?
Topánky nám zabezpečujú správnu oporu a pohodlie. Obuv by nám mala pohodlne sedieť bez toho, aby nás tlačila alebo sa šmýkala. Podľa odborníkov platí, že medzi najdlhším prstom a koncom topánky by mal byť priestor široký približne ako palec a päta by mala byť bezpečne na svojom mieste bez nadmerného pohybu.
Kedy je ideálne skúšať topánky?
Ak sa rozhodnete kúpiť si nové topánky, mali by ste sa do obchodu vybrať v dopoludňajších hodinách. Popoludní sú zväčša naše nohy opuchnuté, a tak nám topánky nasledujúci deň nemusia vôbec sedieť.
2. Pocit ťažkých nôh
Nemusí to byť vyslovene bolesť, ktorá vás môže prekvapiť po celom dní. Aj pocit ťažkých nôh či ich opuch môže byť príčinou nesprávnej veľkosti nosenej obuvi. Únava nôh, resp. spomínaný pocit ťažkých nôh je dôsledkom zlej obuvi.
Mravčenie v nohách môže spôsobovať príliš tesná obuv. Necitlivosť nôh môže rovnako vzniknúť v dôsledku tesnej obuvi, nakoľko je obmedzený krvný obeh, v dôsledku čoho krv nekoluje do celých chodidiel.
3. Modrina alebo krv pod nechtom
Spozorovali ste krv pod nechtom alebo priamo modrinu? Tak v tom prípade je to vďaka príliš malým topánkam. Ak sú vám topánky malé môžete rovnako pociťovať bolesť v okolí nechtov na nohách.
Podľa podiatrov, v prípade, že niečo na nechty dlho tlačí alebo do nich udiera, nechtové lôžko môže začať krvácať. Farba nechtov sa tak v tomto prípade postupne mení – od červenej, hnedej až po fialovú. Samozrejme, necht vám „odrastie“, avšak, nebude to trvať deň a ani dva. Zvyčajne trvá rok, kým krvná zrazenina a teda aj sfarbenie nechta zmizne.
Zaujme ťa aj: Zubná kefka má svoju životnosť! Čo sa deje, keď ju pravidelne nemeníme?
Zdroj: Depositphotos
4. Fyzické zranenia nôh
Koľkokrát ste mali chuť vyhodiť topánky, pretože vás, takpovediac, ohrýzli? Pokojne ich vyhodiť môžete alebo minimálne posunúť kamarátke. Totižto otlaky na nohách, pľuzgier na nohe či mozole majú svoju príčinu – tou sú tesné topánky. Nesprávna veľkosť obuvi je príčinou častých pľuzgierov.
Mozole a otlaky sú oblasti stvrdnutej kože, ktoré vznikajú ako reakcia na trenie zo zle padnúcej obuvi. Avšak, pozor! Nevhodná obuv je častokrát príčinou vzniku problému, akým je vybočený palec na nohe, odborne nazývaný ako Hallux valgus.
Hallux valgus je ochorenie vykriveného palca, ktoré je spojené s postupnou deformáciou palcov na nohách. Spočiatku nenápadný otlak môže prerásť až do citlivosti kĺbu, začervenania kože na palci, opuchu a neskôr aj k problémom s ohýbaním palca. Okrem toho sa môže deformovať celá predná časť chodidla. A to len kvôli nevhodnej obuvi – vysoké podpätky, tesné topánky a pod.
5. Problémy s chôdzou či behom
Nesprávna veľkosť obuvi môže znepríjemniť aj bežný každodenný pohyb. Príliš tesná alebo voľná obuv môže ovplyvniť chôdzu a spôsobiť nepohodlie, bolesť alebo nestabilitu pri chôdzi alebo behu. Môže sa stať, že zakopnete alebo sa potknete, čo môže dokonca viesť k zraneniu.