Mjanmarsko (angl. Myanmar) a dodnes niekedy neoficiálne nazývaná Barma je krajina juhovýchodnej Ázie. Táto krajina v priebehu svojich dejín menila mnohokrát svoju podobu. Vznikali v nej budhistické kráľovstvá, bola britskou kolóniou, okupovalo ju Japonsko a v súčastnosti konečne získala nezávislosť.
Prastaré kultúry však zanechali v Mjanmarsku bohaté dedičstvo v podobe mnohých chrámov, archeologických nálezísk, ktoré dnes slúžia ako atraktívne miesta na spoznávanie kultúry krajiny Mjanmarsko.
Pár faktov na začiatok
Mjanmarsko susedí so štátmi Bangládeš, India, Čína, Laos a Thajsko. Krajinu s rozlohou viac ako 600 tisíc km2 obmývajú vody Indického oceána (Andamanské more a Bengálsky záliv). Mjanmarsko sa nachádza v monzúnovom podnebí a tak je v júny až septemberi veľmi teplo, upršane a zamračené. Krajinu sa oplatí navštíviť od decembra do apríla, kedy je počasie príjemnejšie. Krajina je zalesnená, ale nachádzajú sa tu aj nížiny. Najvyšším bodom je vrch Gamlang Razi (5 870 m.n.m.)
Najpočetnejší národ sú Barmčania, potom Šánovia, Karenovia, Rakhinovia a ďalší. Takmer celé obyvateľstvo vyznáva budhizmus. Hlavným mestom po celé stáročia bol Rangún (miestni ho nazývali Yangon). V roku 2006 sa to však zmenilo a hlavným mestom sa stalo Nay Pyi Taw, do slovenčiny preložené ako Neipyijto.
Odporúčame prečítať si: Madagaskar a jeho nádherná príroda
Plávajúce záhrady a rýbary
Sladkovodné jazero Inle vo vás zanechá hlboký dojem pre svoje prírodné krásy. Jazero Inle vyniká aj vďaka miestnym plávajúcim záhradám, budhistickým chrámom a pagodám. Nachádza sa v strednej časti Mjanmarska. Jazero je hlboké len pár metrov, ale nachádza sa v ňom pestré množstvo rýb, ktoré sú hlavnou obživou tunajších ľudí. Rybári používajú skutočne kurióznu techniku na chytanie rýb. Veslo ovládajú pomocou nohy, aby mali ruky voľné na lov. Sú majstrami balansu, pretože pri love sa zdržiavajú na úplnom kraji (v cípe) lode.
Jazero Inle je bohaté na prírodnú vegetáciu. Riasy a vodné rastliny sa používajú ako hnojivo na poliach a sú základom plávajúcich záhrad. Pestujú sa na nich rozličné plodiny, najmä paradajky. Záhrady sa môžu zdať krehké, avšak dokážu udržať pestovateľa. Musí však po nej kráčať bosý, aby sa plodiny neutopili vo pod hladinou.
Odporúčame prečítať si: Dovolenka v Mexiku? Prečo nie! Vyberte si Cancún
Rangún
Rangún dýcha mágiou a ezoterickou atmosférou. Pri prvej návšteve vás uchváti nádherná pagoda Swedagon, ktorá leží na vrchole Singuttara v centre mesta a svieti ďaleko do všetkých strán. Je najposvätnejším miestom (je stará viac ako 2500 rokov) a najznámejšou atrakciou Mjanmarska. Z vonkajšej strany je posiata zlatom, rubínmi a diamantmi a jej podlaha je z bieleho a čierneho mramoru. Vidieť ju v podvečerných hodinách je priam magický zážitok. Navštevujú ju budhisti z celého Mjanmarska, môžete ich vidieť pri modlitebných rituáloch. Pred návštevou Swedagon si dopredu overte otváraciu dobu, pretože v niektoré dni je pre turistov uzavretá.
Pred vstupom do pagody sa musíte vyzuť, topánky si môžete vziať so sebou a nemôžete mať oblečené nič nad kolená alebo bez rukávov. Určite si vezmite okuliare, pretože slnečné lúče, ktoré sa od nej odrážajú, môžu byť veľmi nepríjemné na oči. Ďalšou atrakciou je socha Bodhu v Chaukhtatgyi Paya (66metrov). Taktiež je zdobený drahokamami a skôr než k nemu prídete, je potrebné sa vyzuť.
Ak si budete chcieť oddýchnuť od všetkého ruchu, zájdite do parku Kandawgyi. Môžete si dať prechádzku okolo jazera, posedieť si v reštauráciách alebo sa pozrieť na pagodu Shwedagon z inej strany, keďže vám park na ňu poskytuje skutočne pekný pohľad.
Odporúčame pozrieť si: Legendami opradená Transylvánia
Tajomné mesto Bagan
Ťažko popísať slovami, najlepšie ju pochopíte, ak ju uvidíte na vlastné oči. Staroveké mesto tvorí viac než 2200 pagôd a chrámov usadených po dĺžke niekoľkých kilometrov popri rieke Irawadi v džungli. Pagody boli postavené v priebehu 11. – 13. storočia. Je ich veľa, no spomenieme si niektoré, ktoré by ste mali určite vidieť. Chrám Ananda je jedným z najväčších chrámov v Bagane a ako jeden z mála je v noci osvietený. Chrám Thatbyinnyu je najvyšším objektom komplexu (62 m) a jeho sedem terás smerujúcich na východ v noci tiež svieti. Rozlohou je najväčší zase chrám Dhammayangyi pripomínajúci egyptské pyramídy. Na zvyšok mesta Bagan môžete nahliadnuť z výšky aj z veže chrámu Shwegugyi, známeho aj pod menom Nan-U Paya.
Po Bagane môžete prechádzať pešo, vo voze na konský pohon, na požičaných bicykloch, v turistických minivanoch a tiež sa naň pozrieť počas letu teplovzdušným balónom. Archeologický komplex je otvorený stále a je nutné si zakúpiť turistický lístok.
Odporúčame prečítať si: Objavte krajinu Inkov - Peru