Vianociam už odzvonilo a obchodníci sa snažia zbaviť tovaru na skladoch. Pripravujú sa na ďalšiu sezónu a do obchodov lákajú zákazníkov zníženými cenami. Nenechajte sa však oklamať, všetko môže byť inak.
Nalepené červené cenovky, veľké plagáty, ktoré hlásia 50 % zľavy a ďalší nával nákupnej horúčky. Už si len obuť pohodlnú obuv a vyraziť na maratón. Neskončiť so zbytočnosťami a prázdnou peňaženkou je umenie. Kľúčové je, zachovať si chladnú myseľ, nenechať sa nalákať na červenú farbu na visačke a nekupovať niečo len preto, že je to v zľave.
Bude vás zaujímať: Psychohygiena: Zatočte s negatívnou energiou a stresom
Vyhnite sa emočnému nakupovaniu
Nákupom vo výpredajoch sa niekedy dá ušetriť mnoho peňazí. Bežné je ale aj to, že zľavnená cena sa stotožňuje s tou pôvodnou, alebo sa pôvodná navýši, aby zľava vyzerala atraktívnejšiu. Jediný, kto na takomto obchode získa, je prefíkaný predajca. Nákup, v ktorom prevládajú emócie nad zdravým rozumom, tiež nie je správnym krokom.
Počiatočná eufória z dobrého a výhodného výberu tovaru vyprší, keď doma vybalíte nákupnú tašku a zistíte, že nič potrebné ste nekúpili. Skriňu vám zaplavia nemoderné šaty, motivačné plavky, sveter vo farbe, ktorá sa vám nehodí alebo príliš krátka sukňa. Aby ste sa vyhli podobnému zbytočnému utrácaniu peňazí a nákupná výpredajová misia bola úspešná, prečítajte si nasledujúcich pár trikov.
Bude vás zaujímať: Nový rok: Dotiahnite predsavzatia do úspešného konca
Novoročný nákupný manuál:
1. Vyhraďte si dostatok času.
Stres je nepriateľom mozgu, ak sa pri nákupoch budete ponáhľať, môžete kúpiť niečo, čo neskôr oľutujete. Alebo majú podobný výrobok v inom obchode v lepšej kvalite i cene, no vy nebudete mať čas, ísť sa pozrieť aj tam.
2. Počítajte.
To, že je na visačke uvedená výrazná zľava neznamená, že v skutočnosti ušetríte. Vypočítajte si, či sa naozaj oplatí danú vec kúpiť. Aj keď podobné jednanie je od predajcu neférové i protizákonné, môže sa objaviť. Novoročné výpredaje majú byť o výhodných kúpach.
3. Nekupujte zbytočnosti.
Naozaj využijete ten kuchynský robot? A potrebujete ďalšiu čiernu sukňu? Nebudú vám rukávy na blúzke dlhé? Výhodná cena nemusí znamenať dobrú kúpu.
4. Vyrazte na nákupy v prvých dňoch zliav.
Bude menej pravdepodobné, že vašu veľkosť stihnú už vypredať alebo nedostanete, čo chcete.
5. Rozmyslite si, čo by vás potešilo.
Vyhnite sa bezcieľnemu blúdeniu po obchodnom centre. Pozrite sa do obľúbených predajní, ak máte vyhliadnutý istý kúsok, pozrite sa, či ho neponúkajú v zľave.
Bude vás zaujímať: Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku
6. Na nákupy so sebou vezmite kamarátku.
Nie je nič lepšie, ako sa uistiť, či sa vám daná vec hodí a či ju naozaj budete potrebovať. Kamarátka vám dobre poradí.
7. Určte si rozpočet.
Zistiť, že ste minuli viacej, ako ste chceli a mohli, je nepríjemné.
8. Pozor na zlodejov.
Ak nechcete prísť o svoje peniaze či osobné veci ešte pred nákupom, dávajte si veľký pozor na zlodejov. Trvá im len pár minút, kým otvoria vašu kabelku či tašku a nájdu v nej peňaženku i mobil.
9. Zvoľte vhodnú obuv.
V ktorej vydržíte chodiť viac hodín a oblečenie, ktoré sa ľahko vyzlieka. Večer vás nebudú bolieť nohy a v kabínke nebudete bojovať s gombíkmi ani sa navliekať do úzkych džínsov.
10. Správna osoba na doprovod.
Nedočkavý priateľ či manžel pred obchodom je nežiadúci faktor. Ušetrite svoje i jeho nervy a nakupovať choďte s niekým, kto si utrácanie peňazí užije rovnako ako vy.
Bude vás zaujímať: Pozor, aby ste nevyhoreli: Burnout syndróm útočí