Neživ ich v sebe: Toto sú najlepšie bylinky proti črevným parazitom!

Trápia vás časté zápchy alebo, naopak, hnačky? Nie a nie dostať svoje trávenie pod kontrolu? Budíte sa v noci na doslova vlčí hlad? Pozorujete zmeny na svojej koži, v podobe vyrážok či ekzémov? Trápi vás dlhodobá únava alebo dokonca zvýšená teplota? Ak ste na väčšinu otázok odpovedali kladne, zrejme je načase zamyslieť sa nad tým, či v sebe náhodou neživíte nepozvaných hostí – črevné parazity. A ak tomu všetko nasvedčuje, potom rozhodne čítajte ďalej, pretože sme vypátrali tie najlepšie a najúčinnejšie bylinky proti črevným parazitom, ktorými sa úspešne liečili už naše staré mamy. Tak ktoré to teda sú?

 

Prečítaj si: Hrozia aj tebe? Zisti, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!

palina božie drievko

Zdroj: Shutterstock®

Palina božie drievko – abrotská (lat. Artemisia abrotanum)

Táto bylina výrazne osoží odstraňovaniu črevných parazitov z tela. Kvitne v auguste a v septembri, jej vňať sa však zbiera už od júla. Palinu božie drievko treba sušiť v tieni pri teplote 35 °C a oddelene od ostatných rastlín, nakoľko má špecifickú arómu. Pripravte sa na pomerne zdĺhavé sušenie. Skladujte ju v tmavých uzatvárateľných nádobách zo skla. Vyznačuje sa pomerne horkou chuťou.

 

Domovom tejto byliny je juh Európy, ale aj Malá Ázia a dorastá približne do metrovej výšky. Známa je tiež pod ľudovými názvami brotan, brotaň, palina drevinka a boží drevec. Hoci vo voľnej prírode palinu božie drievko nenájdete, v mnohých záhradách sa cielene pestuje, preto to určite vyskúšajte aj vy, konkrétne na mieste s dostatkom slnka.

 

Každú jar treba staré nepotrebné stonky zrezávať. Obsahuje silice, triesloviny, alkaloidy a horčiny. Palina božie drievko sa nevyužíva len ako liečivá rastlina, ale aj pri príprave likérov a dokonca ako prísada do parfumov. Vášmu zdraviu prospeje ako silný podporovateľ trávenia.

ruta voňavá

Zdroj: Shutterstock®

Ruta voňavá (lat. Ruta graveolens)

Je to silný bojovník proti črevným parazitom, avšak pozor, treba ju užívať výlučne po dohode s lekárom, nakoľko je všeobecne jedovatá. Kvitne v letných mesiacoch, vňať sa zbiera od mája do septembra, ešte pred rozkvitnutím. Domovom ruty je Balkánsky polostrov, ale zo semiačok si ju môžete vypestovať aj samy doma. Posiata býva žlto-zelenými kvetmi, ktoré milujú predovšetkým včely a ak sa rozhodnete ju pestovať, tak na slnečnom mieste.

 

Ako v prípade paliny božie drievko, aj pri rute treba vždy na jar zrezať staré stonky. Dorastá približne do polmetrovej výšky. Okrem odstraňovania parazitov z tela má ruta tiež schopnosť zmierňovať bolesti hlavy a podporiť trávenie. V stredoveku šlo o jednu z najpoužívanejších bylín vôbec. Hoci sme spomenuli, že ide o jedovatú rastlinu, v malých dávkach prospieva zdraviu a využiť ju môžete aj pri príprave jedál, najmä rybacej polievky. Má totiž svoju typickú jedinečnú arómu, vďaka ktorej je ruta často využívaná aj ako prísada do parfumov.

 

Zaujme ťa: Zákerné choroby z jedla: Čo ich spôsobuje a ako sa im vyhneš? ​

tekvica obyčajná

Zdroj: Shutterstock®

Tekvica obyčajná (lat. Cucurbita pepo)

Reč bude tentoraz o tekvicových semienkach, ktoré sú úplne bezkonkurenčné, pokiaľ ide o naozaj chutný a prirodzený boj proti črevným parazitom. Tekvica za to vďačí svojmu obsahu látky s názvom cucurbitín, ktorý je známy svojím výrazným protiparazitickým účinkom. Jadierka či semená tekvice sú tak jej najhodnotnejšou časťou. Tekvicu si môžete bez najmenších problémov vypestovať doma v záhrade. Semená z nej si následne usušte na slnku.

 

Obsahujú tuky, bielkoviny aj sacharidy, no predovšetkým spomínaný cucurbitín, vlákninu, omega-3 mastné kyseliny či kyselinu olejovú a linolovú. Nechýbajú v nich ani vitamíny, konkrétne skupiny B a E a minerály, ako horčík, vápnik, železo a zinok. Tekvicové semená majú zároveň mierny močopudný účinok.

 

Bude sa ti páčiť: Toto sú potraviny, ktoré škodia pečeni. Aj ty ich máš rada?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Jana Mariaková

Jana Mariaková

21.08.2018 10:37

Užitočný článok, určite vyskúšam tekvicové semienka ;)

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

21.08.2018 14:58

Zaujimavy článok, ale zoženiem asi len tie tekvicové jadierka.

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

21.08.2018 16:45

Veľmi ma prekvapila informácia o Tekvici obyčajnej

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

21.08.2018 18:54

Výborný článok. Podľa mňa treba odcervovat. Palinu a tekvicové semienka užívam.

Vaše meno:

Renáta Mularčíková

Renáta Mularčíková

21.08.2018 19:09

Super článok,dobre vedieť čo pomáha,ale o tekvici som ešte nepočula,že aké má účinky.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.08.2018 07:14

Palina je skvelá, práve preto si ju i pestujem.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.