Ponáhľate sa do práce a zrazu vidíte drobný záblesk, pohľad sa vám rozostrí. Zahmlené videnie väčšinou do pár minút odznie, ale vy sa aj tak musíte zastaviť, kvôli prudkej bolesti hlavy. Poznáte to?
Tak ste pravdepodobne prekonali minútovú slepotu, známu tiež ako zraková aura. Môže sa to týkať jedného oka - retinálna migréna alebo oboch očí - oftalmická migréna. Tento stav je vždy spätý s migrénou. Aké nebezpečie to so sebou prináša a prečo vlastne vzniká? Odpoveď na túto otázku a oveľa viac sa dozviete v našom článku.
Očná predzvesť migrény
Aura – predzvesť, predchádza bolesti hlavy a radí sa medzi prechodné stavy, ktoré majú krátky priebeh. Po rýchlom nástupe príznakov (5-20 minút), trvá samotný stav približne hodinu. Zhruba 20% pacientov pociťuje tento stav tesne pred príchodom migrény, takže sa vedia na ňu „pripraviť".
Zaujímavosťou je, že pred samotnou aurou mávajú niektorí pacienti zmeny nálady, pocit únavy, zvýšenú citlivosť na svetlo alebo poruchy chuti do jedla – zvýšenú chuť, alebo naopak, nechutenstvo.
Pozri aj: Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!
Symptómy
Hlavnými príznakmi je rozmazané videnie, záblesky, výpadok v zornom poli – chýba časť obrazu. Niekedy môže nastať aj dočasné oslepnutie. Zraková migréna môže byť sprevádzaná aj brnením v rukách, ramene a tvári. Ojedinele sa to môže šíriť na dolné končatiny, kde spôsobí dočasné znecitlivenie alebo aj čiastočné ochrnutie, vždy na rovnakej strane tela.
Ďalšími príznakmi môže byť aj zvonenie alebo dunenie v ušiach. Symptómy bývajú veľmi rozmanité a pri stanovení diagnózy, v prípade opakujúcej sa aury, sú dôležité. Postihnutý môže dostať pri niektorých symptómoch strach, napríklad pri vzniku slepoty - avšak tieto symptómy, ako aj zraková aura, nezanechávajú žiadne trvalé následky.
Odporúčame: Nechutné! Toto je TOP 7 najšpinavších vecí okolo nás!
Po štyridsiatke migrénu nepodceňujte!
Očná migréna nesúvisí s okom, problém je v inej časti tela. Problém vzniká väčšinou v mozgu, pri dočasnej obrne nervov, ktorej výsledkom je očná migréna. Príčiny môžu byť rôzne. U ľudí do štyridsať rokov to môže byť nízky tlak, stres alebo hormonálne výkyvy – u žien – hlavne v období tehotenstva a počas menštruačného cyklu.
Menej spomínanými príčinami môže byť aj nedostatok spánku, alkohol, konzumácia niektorých jedál, napríklad čokolády a plesňového syra. V prípade vážnejších príčin, ide hlavne o nedostatočné prekrvenie sietnice, zápalové procesy alebo vysoký vnútroočný tlak.
Zaujme ťa: Ako na snehobiele záclony? Takto budú aj tie zažltnuté ako nové
Liečba nie je jednoznačná
Tak ako aj samotná bolesť hlavy, tak aj očná migréna nemá zaručený spôsob liečby. V prvom rade sa treba vyhýbať spúšťačom a ďalej je vhodné dodržiavať pravidelný režim akým je správna životospráva a dostatočný spánok. Treba sa vyvarovať fajčeniu, alkoholu a stresu. V prípade častých a pravidelných migrén treba nájsť pôvod, čo väčšinou predstavuje problém.
Na zmiernenie bolesti môžete dostať analgetiká, avšak ich užívanie je dlhodobý proces. Nakoľko samotná očná aura nepredstavuje problém, pokiaľ nie je súčasťou chronických migrén, liečba nie je potrebná. Nepodceňujte však auru ani migrénu a vždy navštívte očného lekára alebo neurológa.
3 tipy na boj s migrénou:
- Zmiešame 100 g kvetov prvosienky, 100 g hlohu, 100 g vňate prasličky roľnej, 50 g listov medovky lekárskej, 50 g listov ostružiny černicovej, 50 g vňate komonice lekárskej, 50 g vňate bazalky, 50 g vňate repíka lekárskeho a 50 g koreňa valeriány lekárskej. Varíme 5 minút v 500 ml vody. Odvar scedíme, osladíme medom a pijeme 1 dcl pred jedlom, aspoň 3-4 krát denne.
- Počas jedenia sa odporúča konzumovať 1 polievkovú lyžicu medu zmiešanú s jablkovým octom.
- Vhodné je urobiť si kontrastnú kúpeľ dolných končatín. Nohy najskôr namočíme do teplej a potom do studenej vody.
Zaujme ťa: Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!