Obdobím puberty sa začína mnoho zmien v ľudskom tele. Medzi ne samozrejme patrí aj rast ochlpenia na intímnych častiach tela. Aj keď ide o celkom prirodzenú vec (a áno, „tam dole“ zarastáme naozaj všetci bez výnimky), len málokedy sa o nej otvorene rozpráva. Dnes sme tu na to, aby sme túto pomyselnú komunikačnú bariéru zrušili a prekvapili vás zaujímavosťami o intímnom ochlpení, o ktorých ste pravdepodobne netušili.
Čo-to z histórie
Odstraňovanie intímneho ochlpenia nebolo nikomu cudzie ani v minulosti. V 19. storočí sa ženy zvykli oholiť a ochlpenie ihneď nahradili špeciálnou parochňou. Nepýtajte sa nás, prečo! A ešte jedna historická pikoška. V Británii v 18. až 19. storočí sa dokonca pubické ochlpenie bývalých milencov zbieralo a vystavovalo na obdiv. „Zdobili“ napríklad klobúky... To už je priveľa aj na nás.
Pozri aj: Šatka vo vlasoch je späť... Avšak tentokrát trochu inak!
Holiť či neholiť?
Ako takmer všetko na a v ľudskom tele, aj intímne ochlpenie má svoj význam. Nerastie tam len tak pre nič za nič, no slúži ako ochrana citlivých intímnych partií. Okrem toho slúži ako zmierňujúci nástroj trenia medzi pokožkou intímnych orgánov a oblečením. Tak holiť či nie? Ak nie ste vyslovene závislá na hladkých intímnych partiách, potom radšej neholiť. Predídete tak nepríjemným problémom, infekciám či zarasteným chĺpkom a bolestivým vyrážkam.
Pozor na nehody!
Štatisticky si pravidelne upravuje intímne ochlpenie až 80 percent žien a 50 percent mužov. To je až príliš veľa adeptov na nehody, nemyslíte? Prieskumy ukázali, že z ľudí, ktorí sa o intímne ochlpenie starajú pravidelne, sa až 25 percent poraní – poreže či spáli si kožu. Buďte teda opatrní a ak ste sa už porezali, nie ste v tom sami...
Preskúmaj: Aké sú škodlivé ingrediencie v kozmetike? Toto je 10 najhorších!
Kedy holiť či depilovať?
Vedeli ste, že aj menštruácia ovplyvňuje to, ako odstraňovanie intímneho ochlpenia prežívame? Myslíme tým to, či nás tento proces bolí viac či menej, či sa nám pokožka intímnych partií zapáli či nie a tak podobne... S holením intímnych častí tela, ale aj s depiláciou, sa odporúča počkať po tom, ako návšteva odíde. Údržbu sa neoplatí robiť ani niekoľko dní pred menštruáciou, zväčša vtedy máme znížený prah bolesti, čo nemusí byť najpríjemnejšie. To platí aj o iných častiach tela, ako sú nohy, podpazušie a podobne.