Borák lekársky: Pozri, akú liečivú silu skrývajú jeho modré kvety!

Borák lekársky je liečivá bylina, ktorá je ľahko identifikovateľná, vďaka svojim pekným modrým kvetom a ochlpenej byli. Túto rastlinu by mali poznať osoby, ktoré trápia ochorenia močových ciest, kožné problémy či dlhodobý stres. Borák je nielen vhodný na prípravu liečivého čaju či odvaru, ale využijete ho i v kuchyni ako potravinu alebo koreninu. V nasledujúcom článku vám povieme, aké účinky má táto bylina na ľudský organizmus a akými spôsobmi sa dá použiť.

Poznáte borák?

Borák lekársky je jednoročná bylina z čeľade borákovité, ktorá dorastá do výšky 30 až 80 centimetrov. Pochádza zo Stredomoria, no v súčasnosti sa vyskytuje v mnohých oblastiach Európy. Rastie vo voľnej prírode, no na mnohých miestach sa tiež pestuje ako liečivá rastlina alebo tiež zelenina. Borák nie je náročný na pestovateľské podmienky. Obľubuje slnečné stanovištia a postačí mu aj suchšia pôda, ktorá by však mala byť ľahšia a priepustná. Bylina je charakteristická svojimi sýtomodrými až modrofialovými kvetmi, ktoré majú tvar hviezdy.

Celá rastlina je tiež typicky pokrytá drobnými chĺpkami. Borák kvitne od mája do septembra, pričom zber je vhodné podniknúť najmä na začiatku kvitnutia. Z rastliny sa získavajú kvety alebo listy. Tie sa následne sušia pri maximálnej teplote do 35 °C. Usušenú drogu uchovávajte na suchom a tmavom mieste. Ak nemáte príležitosť k zberu boráka, nezúfajte. Poobzerajte po ňom v lekárni či predajniach so zdravými potravinami, kde ho nájdete v sušenej forme.

Pozri aj: Prokrastinácia ako porucha: Takto sa jej zbavíš raz a navždy!

účinky boráka lekárskeho

Zdroj: Shutterstock®

Čo všetko dokáže?

Borák je zdrojom vitamínu C i viacerých minerálnych látok, najmä vápnika a draslíka. Okrem toho sa v ňom nachádzajú éterické oleje, flavonoidy či triesloviny. Taktiež obsahuje modré antokyánové farbivo, ktorému vďačí za peknú farbu kvetov. Borák lekársky má detoxikačné, antiseptické a dokonca i mierne antibiotické vlastnosti. Výrazne podporuje imunitný systém a trávenie. Účinný je pri tráviacich ťažkostiach, horúčke, kašli či problémoch so zadržiavaním vody v organizme.

Prispieva k zdraviu dýchacích a močových ciest, obličiek, srdca i ciev. Rovnako podporuje tvorbu krvi a znižuje vysoký krvný tlak. Táto liečivá bylina  má navyše i upokojujúce účinky. Dokáže potlačiť stres a napätie, zlepšiť náladu a dokonca upraviť spánok. Borák je tiež vhodný na vonkajšie použitie. Podporuje totiž rýchlejšie hojenie rán. Vyskúšať ho môžete aj pri rôznych kožných ochoreniach.

borákový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Určený pre zdravie i do jedla

Ak vás trápi kašeľ, zadržiavanie vody v organizme, vysoký krvný tlak alebo máte problémy s močovými cestami, uvarte si z boráka čaj. Ten vám pomôže i upokojiť myseľ počas náročného obdobia či potlačiť horúčku. Na jeho prípravu potrebujete 1 až 2 malé lyžičky sušenej rastliny. Tie zalejte 2 dcl vriacej vody, nechajte lúhovať približne 15 minút a následne sceďte. Pri spomenutých zdravotných ťažkostiach si doprajte 1 alebo 2 šálky čaju denne. Borák však nie je vhodný na dlhodobé užívanie. Vyhýbať by sa mu navyše mali tehotné a dojčiace ženy.

V prípade, že chcete použiť borák zvonka, pokojne použite väčšie množstvo sušenej drogy. Pripravíte si tak silnejší zápar, ktorým si môžete očistiť kožné rany. Na pokožku ho tiež môžete aplikovať vo forme obkladov. Borák lekársky je dokonca možné konzumovať. Čerstvé listy byliny skúste osmažiť na panvici podobne ako špenát a pridať na cestoviny. Rovnako ich môžete použiť do plnky. V sušenej forme je borák skvelý na dochutenie polievok, nátierok či omáčok.

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
2 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.06.2018 07:09

asi by som si ho mala zohnať a zaradiť do bylinkového záhona na záhrade

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.06.2018 08:33

Ešte som neskúšala, no o jeho pozitívnych účinkoch už som počula viackrát.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE