Ruža šípová a jej zázračné účinky

Rod ruže je rozšírený v celej Európe. Je značne premenlivý, v dôsledku čohorôzne formy a krížence s viac-menej odlišnými znakmi či vlastnosťami, čo má značný význam aj z liečebného hľadiska – rozdielnosť plodov a ich veľkosť, rozdiely v obsahových látkach a podobne.

 

U nás je najrozšírenejším zástupcom ruža šípová, ktorá je cennou vývoznou surovinou a tiež jednou z najvyhľadávanejších bylín. Na Slovensku sa pestujú rôzne vyšľachtené druhy, bohaté na vitamíny, s hrubšou dužinou, redukovanými chĺpkami a podobne. Rastie nielen v nížinách, ale aj vo vyšších polohách, keďže je skromná, a darí sa jej aj na suchších miestach. Okrem jej zdravotnej funkcie je ozdobou parkov a záhrad.

 

Odporúčame prečítať: Čo všetko dokáže vyliečiť Rumanček kamilkový?

ruza

Zdroj: Shutterstock®

Ruža šípová je pichľavým krom, ktorý je väčšinou už od zeme rozkonárený až do výšky 2 metrov. Každý rok mu vyrastajú oblúkovite ovisnuté výhonky, ktoré sa druhý rok rozkonárujú. Celá rastlina má veľké, ostré a naspäť ohnuté ostne. Listy rastliny sú striedavé, elipsovité až vajcovité, v zeleno až modrozelenej farbe s malými prílistkami. Kvety vyrastajú na konci tohtoročných konárikov jednotlivo alebo v súkvetiach, pričom sú pravidelné a päťpočetné.

 

Plodom je zdužnatená čiaška dozrievajúca na plod zvaný šípka, ktorá uzatvára viac jednosemenných končistých, hodvábne chlpatých nažiek. Šípky sú vajcovité, po dozretí lesklo červené, holé a po prvom mraze zmäknú a stanú sa jedlými. Celá ruža šípová má príjemnú vôňu, najmä počas kvitnutia od júna do júla.

 

Odporúčame prečítať:  

Púpava lekárska - pri akých zdravotných problémoch pomáha?

ruza

Zdroj: Shutterstock®

Zber plodov prebieha v auguste až v septembri a oberajú sa červené tvrdé šípky bez stopiek. Zachovávajú si sviežosť ešte ďalší deň, potom začínajú mäknúť. Vytriedené sa vysušia ako plody zo semenami alebo bez semien, ktoré sú odstránené. Šípky sa sušia rýchlo na vzdušnom mieste, ale vhodnejšie je ich priame sušenie na umelom teple. Pomalým sušením by sa znižovalo ich množstvo vitamínu C. Správne vysušené sú krehké, nesprávne vysušené plesnivejú, a tak sa znehodnocujú. 

 

Odporúčame prečítať:  Repík lekársky a jeho liečivé účinky

 

Dôležitou obsahovou látkou ruže sú vitamíny, a to najmä vitamín C. Okrem neho však obsahuje aj vitamíny A, B1, B2, PP, K, E a tiež triesloviny, cukry (až 30 percent), organické kyseliny, karotenoidy, silicu, pektín, sliz a flavonoidy. V medicíne a v ľudovom liečiteľstve sa využíva najmä ako zdroj vitamínov, ktoré priaznivo ovplyvňujú látkovú premenu, a tým aj činnosť všetkých orgánov. Aplikuje sa všade tam, kde je potrebný prísun vitamínu C, teda pri jarnej únave, horúčkach, infekciách či chorobách vnútorných orgánov. Preventívne je možné ju užívať proti chrípke či reume. Farmaceutický priemysel ju ponúka vo forme ponorných vrecúšok, liečivých prípravkov či čajovín. V potravinárskom priemysle a domácnostiach sa používa čerstvá na prípravu lekvárov, sirupov, vín, likérov a pod.

sipky

Zdroj: Shutterstock®

Recepty:

 

Maceračný odvar – 3 – 5 g rozdrobených šípok nechať macerovať 1 hodinu, potom krátko zavariť, ¼ hodiny vylúhovať a piť.

 

Odvar – 50 kusov plodov na 1 liter vody, variť, nechať vylúhovať a piť 3x denne za pohár.

 

Semená – 1 lyžička semien na pohár vody, variť 30 minút, piť ráno a večer 1 šálku – ako diuretikum pri reume a ischiase.

 

Odporúčame prečítať:  Imelo biele - spoznajte jeho liečivé účinky

 

 

Autor: G. Švec, www.hab.sk

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.