Čuch je jedným z našich zmyslov, ktorý mnohé z nás dosť často podceňujú. Možno nám nepríde až taký podstatný, avšak opak je pravdou. Vďaka čuchu môžeme odhaliť prípadné nebezpečenstvo, ale tiež skvele navariť, či sa zamilovať. Schopnosť rozpoznávať vône a pachy oceníme zväčša až vtedy, keď o ňu prídeme, napríklad pri nádche. Ak je to aj váš prípad, rozhodne to napravte a vrhnite sa do sveta aromaterapie. Vďaka nej si môžete dať do poriadku imunitu, zlepšiť náladu, zbaviť sa stresu, ale aj niektorých ochorení, či dokonca schudnúť.
Aromaterapia spočíva vo vdychovaní určitých druhov vôní. Používajú sa na to esenciálne olejčeky, pričom jednotlivé vône môžete aj miešať. Ak si však na to netrúfate, radšej sa objednajte k odborníkovi, prípadne si vypomôžte len jednou hlavnou vôňou.
Vo všeobecnosti ale platí, že pri aromaterapii by sme to s vôňami preháňať veľmi nemali. Náš čuch je citlivý a nielen on. Pokiaľ by ste použili neriedený esenciálny olej, mohlo by to dopadnúť všelijako. Utrpieť by mohla aj vaša pokožka, a to v prípade, ak si napríklad olej nakvapkáte do kúpeľa, či na vankúš.
Odporúčame prečítať: Čo pomôže, keď make-up v lete vašej pleti vadí?
Preto sa riaďte pravidlom, menej je niekedy viac a zo silných základových olejčekov použite len pár kvapiek. Podobne tak stačí aj oleja esenciálneho, v konečnom dôsldku máte na každej fľaštičke odporúčané dávkovanie.
Ak si vôňou nie ste isté, najprv si urobte akýsi minitester a olejček nakvapkajte na plátenú vreckovku. Privoňajte si a pokiaľ nepocítite bolesť hlavy, či nejaké nepohodlie, naďabili ste na tú správnu vôňu.
Pri domácej aromaterapii môžete použiť kahanček, ale aj už spomínaný kúpeľ. Olejček si môžete nakvapkať aj na vankúš, oblečenie, či do sprchového gélu, alebo do šampónu. Pri niektorých druhoch sa zíde napríklad aj rozprašovač. Závisí od toho, pri akej problematike ho plánujete použiť a čo ním chcete docieliť.
Odporúčame prečítať: Pedikúra v pohodlí domova ako od profesionála
A aké druhy vôní sa obvykle najčastejšie používajú?
Grapefruit – ideálny pri diétach. Tento druh olejčeka stačí vdýchnuť pár minút pred jedlom a apetít sa vám trochu zníži.
Levanduľa – na upokojenie, lepší spánok aj odstránenie stresu. Vhodný najmä do kúpeľa, či na vankúšik.
Citrón – dodáva energiu, podporuje dobrú náladu aj kreativitu.
Rozmarín – napomáha pri problémoch s pamäťou ale tiež s koncentráciou.
Pačuli – odstraňuje sexuálnu frigiditu a do spálni navracia atmosféru lásky a vášne.
Ruža – lieči niektoré druhy bolestí (menštruačné, bolesť hlavy..), pomáha bojovať aj so stresom a depresiou.
Odporúčame prečítať: Ako postupovať pri bodnutí hmyzom?
www.thinkstockphotos.com