Chodíte spať skoro, ale stále ste unavení? To bude pravdepodobne preto, že spíte príliš málo. National Sleep Foundation (Medzinárodná spánková nadácia) publikovala výskum, podľa ktorého sa počet prespatých hodín líši podľa veku. K výskumu prispeli odborníci z rôznych lekárskych disciplín, ako je fyziológia, gynekológia, neurológia, gerontológia, pediatria a anatómia. Tento výskum rozdelili do 9 kategórií podľa veku. Išlo o novorodencov, dojčatá, batoľatá, predškolákov, školákov, tínedžerov, mladých dospelých, dospelých a starších dospelých. Viete, koľko spať, keď máte 15, 40, alebo 73 rokov?
Aj keď neexistuje pevné pravidlo, koľko hodín v noci spať, ktoré by sa hodilo pre každého, existujú však odporúčania, ktoré sú viac než presné a vedia nám pomôcť poraziť únavu či ťažkosti zaspať. Sú 4 hodiny spánku dosť? Možno sa zobudíte na budík, ale prirodzene sa určite za 4 hodiny vyspatí nezobudíte. Experti všetko zohľadnili a zostavili tento rebríček. Sedí na vás alebo nie? Výsledky štúdie majú iba odporúčajúci charakter, no vedci brali do úvahy štúdie, odborné články a vlastný výskum.
Odporúčame: Nevieš zaspať? Máme pre teba jednoduché tipy, ako zaspať rýchlo!
Koľko spať podľa veku
-
Novorodenci (0 – 3 mesiacov): 14 – 17 hodín denne
-
Dojčatá (4 – 11 mesiacov): 12 – 15 hodín denne
-
Batoľatá (1 – 2 roky): 11 – 14 hodín denne
-
Predškoláci (3 – 5 rokov): 10 – 13 hodín denne
-
Školáci (6 – 13 rokov): 9 – 11 hodín denne
-
Tínedžeri (14 – 17 rokov): 8 – 10 hodín denne
-
Mladí dospelí (18 – 25 rokov): 7 – 9 hodín denne
-
Dospelí (26 – 64 rokov): 7 – 9 hodín denne
-
Starší dospelí (65+): 7 – 8 hodín denne
Dĺžka spánku sa vekom skracuje
Mať dostatok spánku a necítiť sa ráno unavení, to nie je také jednoduché, ako sa zdá. So zrýchľujúcim sa životným štýlom sa priemerná doba spánku skracuje. Priemerná doba spánku bola kedysi až neuveriteľných 9 hodín. Dnes je to len 7,5 hodín, pričom pred rokmi bola odporúčaná doba spánku 8 hodín pre všetkých. Táto štúdia zohľadňuje tak bábätká, ako aj dôchodcov. Dostatok spánku je pre nás a naše zdravie veľmi potrebný. Ak neviete večer zaspať, vyskúšajte tieto tipy. Nedostatok spánku môže viesť k nesústredenosti, poruchám učenia, stresu, depresiám či iným civilizačným chorobám.
Odporúčame: Pociťuješ vyčerpanie organizmu? Povieme ti, ako okamžite dobiť energiu!
Snažte sa spať najdlhšie, ako dokážete. Vaše telo sa vám neskôr poďakuje. Ak nebudete večer pozerať televízor do noci, či surfovať na smartfóne, no a pôjdete spať o hodinku či dve skôr, budete mať viac energie, motivácie a budete šťastnejší. Ak predsa len idete spať neskôr, zdriemnite si poobede. Toto zdriemnutie by však nemalo byť dlhšie ako 20 minút, pretože riskujete, že spadnete do hlbokého spánku a prebudenie z neho by mohlo mať neželané následky – ešte väčšiu únavu.
Spánok je dôležitý nielen na oddych a regeneráciu tela, ale aj na regeneráciu mysle. Nepodceňujte ho, ale doprajte si naozaj dobrý spánok v príjemnom prostredí, ktoré tvorí správny matrac, posteľné obliečky z prírodných materiálov, čerstvý vzduch, tma a optimálna teplota vzduchu 18°C.