Začíname s Ashtanga jogou

Ashtanga joga je tradičný jogový systém. Svoje prvopočiatky má v Tibete, kde sa učenie šírilo formou parampara, t.j. z učiteľa na žiaka, ktorý učí slovne a pomocou vlastných rúk a teda nie demonštrovaním cvičenia.  Do Indie priniesol tento systém jogy Sri T. Krishnamacharya, ktorého učiteľ v Tibete bol Yogashwera Rama Mohan Brahmachari. Nasledoval ho Sri K. Pattabhi Jois, ktorý spropagoval Ashtanga jogu po celom svete. V indickom meste Mysore založil svoju školu.

 

 

Osem stupňov Ashtanga jogy

 

Názov tohto systému jogy vychádza zo slov astau/osem a anga/končatina/stupeň. Tieto stupne sú spísané v diele Yoga Sutra a sú súčastou tohto tradičného jogového systému. Samotné stupne sú tieto:

  1. Yama (princípy správania sa voči okoliu ),
  2. Niyama (princípy správania sa voči sebe samému),
  3. Asana (pozícia),
  4. Pranayama (dýchanie),
  5. Pratyahara (kontrola zmyslov),
  6. Dharana (koncentrácia),
  7. Dhyana (meditacia)
  8. Samadhi.

Tieto stupne sú navzájom prepojené, ale nie vždy sa dá všetky praktizovať naraz, ale nie je ani dobré sústrediť sa iba na jeden vybraný stupeň.

Prasarita Padotanasana D

Zdroj: Shutterstock®

Fyzické cvičenie Ashtangy

 

Ashtanga joga má štyri série, každá séria sa skladá z logicky, po sebe idúcich pozícii. Základ každej série je pozdrav slnku A a B, ktorý nás pripraví na ďalšie asány, zahrieva naše telo. Na začiatku každej série je otváracia sekvencia, ktorá nás  aktivuje  a na konci je zatváracia sekvencia, ktorá nás na konci cvičenia ukľudní. Tak, ako by sa mali cvičiť pozície v logickom slede, aj samotné série by mali na seba nadväzovať a cvičiť postupne, čo niekedy môže trvať aj niekoľko rokov. Ashtanga joga je celoživotná záležitosť. Najprv sa začína prvou sériou, ktorá sa volá Yoga Chikitsa a znamená Joga terapia. Po určitej dobe pravidelného cvičenia môže prejsť žiak na ďalšiu sériu, ideálne podľa inštrukcie jeho učiteľa. 

 

Odporúčame prečítať: Prezradíme všetko potrebné o cvičení jogy

Ubhaya Padangustasana

Zdroj: Shutterstock®

Prvá séria je predovšetkým určená k uzdravovaniu organizmu, detoxikácii kĺbov a orgánov, robí naše telo ohybnejším, posilňuje svalstvo a prináša celkovú rovnováhu.

 

Druhá séria Nadi Sodhana je zameraná na odstraňovanie rôznych emočných blokov a ešte viac ako prvá séria detoxikuje celý organizmus.

 

Tretia štvrtá séria na volajú Sthira Bhaga, ktoré sú už veľmi pokročilé série.

 

Každá séria je zložená z pozícií, ktoré sú prepojené ako korálky nitkou, ktorý voláme vinyasa. Je to pohyb medzi samotnými pozíciami, ktorý je presne určený. To znamená, že do každej pozície danej vinyasy sa vchádza s presne určeným, či už nádychom alebo výdychom. Na obrázkoch v článku môžete vidieť niektoré pozície z prvej série, v ktorých sa zotrváva niekoľko dychov a z nich a do nich sa vchádza presne danou vinyasou.

 

Dôležité je prispôsobiť pohyb dychu, nie dych pohybu. Samotná vinyasa má veľký význam, pretože nás udržiava v zahriatí a tak sa nezraníme v samotných asánach série. 

Urdhva Mukha Paschimottanasana

Zdroj: Shutterstock®

Ako vyzerá prakticky hodina Ashtangy?

 

Hodina Ashtanga jogy môže mať rôzne podoby. Vedená hodina vyzerá tak, že učiteľ rozpráva celý čas, čo majú ostatní cvičiť, pričom sám nepredcvičuje. Všetci cvičia synchrónne danú sériu, buď skrátenú sériu alebo celú sériu. Pôvodne slúžila takáto forma cvičenia pre tých, ktorí už majú s Ashtangou skúsenosť a najmä ovládajú celú sériu (naspamäť). Učel hodiny je zopakovať si niektoré pozície, ich poradie, prípadne vinyasy medzi samotnými asánami.

 

Ideálne pre začiatočníkov je ale chodiť na hodiny Mysore. Názov tejto hodiny vznikol podľa mesta Mysore, kde Sri K. Pattabhi Jois založil svoju školu. Na takejto hodine už učiteľ nevedie celú skupinku synchrónne, ale každému sa venuje individuálne. Každý si sám za seba svojim tempom cvičí svoju sériu potiaľ, pokiaľ pozná asány. Postupne mu učiteľ pridáva asánu po asáne, ktoré sa žiak snaží naučiť naspamäť.  Je to teda hodina, kedy je potrebné troška zapojiť vlastnú vôľu, snahu sa učiť a zapamätať si postupne pozíciu po pozícii, vrátane vinyás medzi pozíciami.

 

V súčasnosti nájdete aj vedené hodiny, na ktoré chodia aj začiatočníci. Nevýhoda toho je, že na týchto hodinách sa učiteľ nestihne individuálne venovať žiakovi, pretože vedie celú skupinu naraz. Niektorí začiatočníci ale neradi prídu práve na spomenutú Mysore hodinu, pretože sa im napríklad nechce učiť, nechcú byť individuálne vedení alebo jednoducho iba chcú prísť vypnúť a nemyslieť na nič, chcú sa nechať viesť a nerozmýšľať sami za seba. Niekto môže nevýhodu Mysore hodiny vnímať aj v tom, že na takejto hodine, pokiaľ ste začiatočník, sa môže stať, čo sa aj stane, že v počiatkoch vás učiteľ naučí prvé pozdravy slnku a tým vaša hodina sa doslovne mení na možno polhodinu. Čo niekoho dokáže aj naštvať, keď pôvodne očakáva, že platí za 60 minútové cvičenielaugh.  V každom prípade, akákoľvek forma Ahstanga jogy, si myslím, je veľmi prospešná a myslím, že toho, koho Ashtanga chytí za srdce, sa k tej Mysore hodine aj tak raz dopracuje.

 

Odporúčame prečítať: Všetko o tom, ako začať s cvičením jogy

Setu Bandhasana

Zdroj: Shutterstock®

Asana

 

Ashtanga jogu by som prirovnala k jednej mojej obľúbenej nátierke Marmite, ktorej reklamným sloganom je „Buď ju miluješ, alebo nenávidíš“. Takto expresívne by som síce intervaly sympatií voči Ashtange neohraničila, najmä v tom druhom prípade, ale často sa stretávam s názorom, že Ashtanga sa ľuďom nepáči, pretože sa pri nej nudia, pretože sa tam cvičí „stále to isté“. Na prvý pohľad aj áno, na druhý ani nie, na to ale musí prísť každý sám.

 

Netvrdím, že Ashtanga sa má páčiť každému, každý sme individuálny a môže nás osloviť iný druh jogy.  Ja osobne som na Ashtange mala vždy čo posunúť ďalej, k čomu prispelo aj to, že nie vždy som hneď vedela každú pozíciu a teda som si ju doslovne „vydrela“. Aj keď som sa už danú pozíciu naučila technicky zvládnuť, sú ďalšie veci, ktoré sa pri cvičení dajú vnímať a objavovať. A práve to je to, čo ma posúva ďalej. Ako som spomínala osem krokov Ashtanga jogy, všetky stupne sú na seba naviazané, a teda keď vnímame fyzické cvičenie ako stupeň asana, tak aj pomocou nej sa vieme prepracovať k ďalším krokom spomínaných stupňov. 

Dych

 

Dôležitejšie, ako samotné pozície, je udržať si počas celého cvičenia dych. Tento dych by mal byť plynulý a nazýva sa voľný hlasný dych. Dych nemal byť silený, zvuk dychu by mal vychádzať z oblasti krku, nie hlasiviek a slúži najmä k tomu, aby tak ako vinyasa, udržal v tele teplo a  udržal našu koncentráciu, k čomu prispieva najmä to, že tento dych je hlasný, čím nám uľahčuje nerozptyľovať pozornosť na okolie.

Urdhva Dhanurasana

Zdroj: Shutterstock®

Bandhy

 

Popri dychu je dôležité zapojiť energetické zámky bandhy, konkrétne mula bandhu a uddiyana bandhu. Mula bandha je koreňový zámok, ktorý sa nachádza niekde v perineu v oblasti panvového dna  a aktivujeme ho vtiahnutím zvieračov smerom hore. Uddiyana bandha je brušný zámok, ktorý aktivujeme vtiahnutím brucha dnu. Zapojenie oboch zámkov má pre nás energetický význam.

 

 

Ashtanga joga nie je iba o fyzickom cvičení, je to životný štýl, ktorý vás sprevádza celý život. Učíme sa mu celé roky a postupne prepájame všetky spomenuté stupne. 


 

 

Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk

 

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

http://ashtangapictureproject.com/wp-content/uploads/2013/08/pattabhi-jois.jpg

zdroj info: http://www.1yoga.sk/

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Alena Cabakova

Alena Cabakova

15.09.2014 21:47

tak, už sa chystám na prvú hodina a som zvedavá, ako si s touto jogou poradím :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

28.09.2014 20:05

jogu som nikdy necvičila a zdá sa mi to dosť tažké

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

10.10.2014 12:46

Pred pár rokmi som bola na niekoľkých hodinách jogy, no pilates sa mi zdal lepší. Každý má rád niečo iné :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.