Poznáte všetky zaujímavosti o maku? Ak ho milujete a neviete si bez makovej štrúdle či šúľancov s makom predstaviť život, potom vás určite zaujme, čo všetko toto čierne zlato obsahuje a na čo je dobré. Keď sa povie mak, mnohým z vás ako prvé napadne ópium. Mak jednoznačne patrí medzi najzdravšie potraviny na svete, preto by ste mu mali venovať veľkú pozornosť a ak ste to ešte nespravili, zaraďte túto zdravú pochúťku do svojho jedálnička.
Mak má najvyšší podiel vápnika zo všetkých potravín
Mak siaty pozná ľudstvo už tisícky rokov. Ukrýva v sebe najvyšší podiel vápnika a prospešných vitamínov, minerálov či nenasýtených mastných kyselín. Je mimoriadne pozoruhodné, že mak obsahuje až dvanásťnásobne viac vápnika než mlieko a trikrát viac ako syry. Z minerálov stojí za zmienku mangán, meď, fosfor a železo. Spomedzi vitamínov obsahuje mak vitamín B1, B2, B3, E aj C. Obsahuje aj vzácnu kyselinu listovú. Všeobecne známym faktom je, že mak je vo viacerých krajinách zakázaný, a to pre jeho obsah ópia.
Neprehliadni: Toto je recept, ako si udržať zdravé a pevné kosti celý život!
Pestovateľov maku je čoraz menej
Mak siaty je rastlina, náročná na pestovanie, preto počet jeho pestovateľov stále viac a viac klesá. Mak by ale rozhodne nemal chýbať v jedálničku budúcich mamičiek, ako aj ľudí s osteoporózou. Má upokojujúce účinky a je skvelým pomocníkom na udržanie zdravých vlasov, nechtov alebo zubov (pomáha predchádzať zubnému kazu). Vďaka obsahu kyseliny olejovej výrazne prospieva pamäti a znižuje krvný tlak. Vedci zároveň preukázali blahodarné účinky maku pri prevencii rakoviny prsníka. Neodporúča sa však konzumovať ho vo veľkom množstve, pretože vtedy môže spôsobiť nevoľnosť.
Mak odkysľuje organizmus a znižuje cholesterol
K pozitívnym účinkom maku na ľudský organizmus nepochybne patrí podpora vyprázdňovania, odkyslenie organizmu, zníženie cholesterolu, ako aj podpora krvotvorby či liečba ekzémov a vyrážok. Často sa vyskytuje v kozmetike, ako súčasť krémov, balzamov či kondicionérov na vlasy. Mak – to nie sú len prekrásne ostročervené kvety, ale predovšetkým zdroj sily a vitality. V minulosti bol hlavným symbolom bohatstva a hojnosti. Vedeli ste, že najväčší producent maku na svete je Česká republika? Zaujímavosťou je aj to, že odvar z okvetných lístkov maku sa už v dávnej minulosti používal proti dráždivému kašľu.
Pozri aj: Ako rozpoznať nedostatok železa v krvi? Takéto sú príznaky anémie!
Pripravte si makové mlieko!
S makom sa môžete stretnúť aj v aromatických a masážnych zmesiach. V takejto forme tlmí bolesť hlavy a prináša pokojný spánok. Stretli ste sa však s makovým mliekom? Je to dokonalý pomocník, napríklad na prevenciu osteoporózy. Viete, ako si ho môžete jednoducho doma pripraviť? My vám to prezradíme.
Budete potrebovať:
- mak
- vodu
Do pohára alebo fľaše vsypte mak a zalejte vodou v pomere 1:5. Nechajte odstáť počas noci, pri izbovej teplote. Na druhý deň zmes rozmixujte a preceďte. Vzniknuté makové mlieko si môžete osladiť medom alebo použiť na výrobu kakaa. Toto mlieko je zásadité, takže neprekysľuje organizmus. Makové mlieko by mali pravidelne piť ženy pred alebo v menopauze, tehotné ženy, ale aj ľudia, ktorí majú ťažkosti so žlčníkom a pankreasom.
Ďalšou vzácnosťou, spojenou s makom, je makový olej. Ten však ópium neobsahuje, vyrába sa totiž zo zrelých semiačok. Na ľudský organizmus má makový olej priam zázračné účinky a je lisovaný za studena zo sivomodrého maku. Funguje tiež ako skvelý pomocník pri podráždení pokožky.
Zaujme ťa: Toto sú originálne šálky na espresso. Vychutnaj si kávu ešte viac!