Aj keď už zaváracia sezóna nie je v plnom prúde, ako to bolo cez leto, ešte stále sa nájdu nejaké potraviny, ktoré sa v mnohých domácnostiach zavárajú. Veď napríklad takú červenú repu mnohí ešte len teraz vyberali zo zeme či dokonca aj také ovocie dula ešte občas vykukuje na konároch. No ak ste milovníkmi hubárčenia, tak šup s hubami do zaváraninového pohára a následne do mikrovlnky! Zaváranie v mikrovlnke - v čom spočíta to tajomstvo?
Zaváranie uhoriek, zaváranie kompótov či zaváranie džemov - čo tak skúsiť to v mikrovlnke?
Aj keď už zaváracia sezóna nie je v plnom prúde ako to bolo cez leto, ešte stále sa nájdu nejaké potraviny, ktoré sa v mnohých domácnostiach zavárajú. Veď napríklad takú červenú repu mnohí ešte len teraz vyberali zo zeme či dokonca aj také ovocie dula ešte občas vykukuje na konároch. No ak ste milovníkmi hubárčenia, tak šup s hubami do zaváraninového pohára a následne do mikrovlnky!
Zaváranie je samo o sebe celkom mravenčou prácou, pretože najprv potrebujete očistiť ingrediencie na zaváranie, umyť zaváraninové poháre a naplniť ich a následne sterilizovať. Zvyčajne sterilizácia trvá približne 30 až 60 minút. Predsa len, kým sa dostane voda do bodu varu, tak to trvá nejaký ten čas. No dnes vám povieme aj o ďalších možnostiach sterilizácie. Možno to znie neuveriteľne, ale zavárať môžete aj v mikrovlnnej rúre a dokonca aj v umývačke riadu.
Pozri aj: Ako využiť šnúru na bielizeň v domácnosti? Vyskúšaj DIY nápady!
Sterilizácia ovocia a sterilizácia zeleniny - ako na zaváranie v mikrovlnnej rúre?
V mikrovlnke môžete sterilizovať naozaj čokoľvek. Jednoducho vybrané ingrediencie umyte a naskladajte do umytých pohárov. Zalejte pripraveným roztokom, zatvorte skrutkovacím viečkom a vložte do mikrovlnnej rúry. V závislosti od veľkosti pohára a množstva pohárov, trvá sterilizácia menej, ako 10 minút.
Ak do mikrovlnky vložíte poháre s objemom 0,7 litra, pri výkonnosti mikrovlnky 700 wattov dôjde k sterilizácii do 6 minút. Ak do mikrovlnky vložíte poháre s objemom 0,3 l, tak pri výkone 700 wattov budete potrebovať na sterilizáciu len 3 minúty. Uvedené údaje sa však líšia v závislosti od množstva pohárov, ktoré do mikrovlnky vložíte. Čím viac ich tam dáte, tým dlhšie bude sterilizácia trvať. Ak sa rozhodnete sterilizovať v mikrovlnke viac pohárov naraz, tak dobu sterilizácie vynásobte množstvom pohárov.
Odporúčame: Chudni s rozumom: Vyskúšaj 4 ľahké recepty na spálenie tukov
Sterilizácia v umývačke riadu
Tiež si práve hovoríte, že to ani nie je možné? Tiež sme ostali prekvapení, keď sme o tomto triku počuli prvýkrát. No ako sa hovorí: „Kým nevyskúšate, neuveríte!“ Ak teda aj vy chcete pri najbližšom zaváraní ušetriť svoj čas, tak stavte na zaváranie v umývačke riadu. Aj tu platí, že v umývačke riadu môžete zavárať naozaj čokoľvek. Počnúc uhorkami, pokračujúc džemami a končiac ďalšími pochúťkami.
V prvom rade však stavte na logistiku – poháre do umývačky umiestnite viečkom nahor vo vzpriamenej polohe a tiež nezabúdajte na dostatočný odstup medzi nimi (cca 5 cm). Vyberte program s teplotou 70 - 80 °C, ktorý trvá 1,5 – 2 hodiny. Síce ide o zdĺhavejší proces zavárania, no vy sa vyhnete akémukoľvek neporiadku a následnému prácnemu lešteniu kuchyne.
Mimochodom, nezabúdajte, že v zásobníku by sa nemali nachádzať žiadne čistiace prostriedky a iný riad!
Zaváranie ovocia a zaváranie zeleniny - je možná aj sterilizácia v rúre?
Zaváranie ovocia a zeleniny je skvelý spôsob, ako si uchovať tieto plodiny na dlhšie obdobie. Existuje niekoľko metód zavárania, pričom najčastejšie sa používajú sterilizácia vo vode alebo v tlakových hrncoch. Avšak, sterilizácia v rúre je taktiež možná, aj keď sa používa menej často.
Zaváranie ovocia
Pri zaváraní ovocia je kľúčové dodržiavať rôzne pomery cukru a kyselín, aby sa zabezpečila správna konzervácia a chuť. Ovocie sa najprv umyje, nakrája a následne sa zavára do sklenených pohárov. Po zavretí sa poháre zavaria. Pri tejto metóde je dôležité, aby sa zabezpečil dostatočný prítok tepla.
Zaváranie zeleniny
Pri zaváraní zeleniny sa často používajú aj prísady ako soľ a ocot, aby sa zabezpečila bezpečná a dlhodobá konzervácia. Zeleninu je potrebné dôkladne umyť, nakrájať, prípadne blanšírovať a následne umiestniť do sterilizovaných pohárov.
Sterilizácia v rúre ako ďalší spôsob sterilizácie
Sterilizácia v rúre je alternatívnou metódou, no je potrebné byť veľmi opatrný. Poháre sa umiestnia do studenej rúry a potom sa rúra nastaví na teplotu okolo 150 °C. Po dosiahnutí potrebnej teploty je dobré nechať poháre v rúre aspoň 30 minút, aby sa zabezpečila ich sterilizácia.
Pri tejto metóde je potrebné dodržať niekoľko zásad:
Používajte len sklenené poháre a viečka určené na zaváranie.
Skontrolujte, či poháre sú bez trhlín a poškodení.
Dbajte na to, aby sa poháre nedotýkali navzájom a nedochádzalo k ich prasknutiu kvôli teplote.
Vždy sa otestujte na zabezpečenie kvality obsahu zaváraných pohárov.
Zaváranie ovocia a zeleniny v rúre môže byť spravidla bezpečné, pokiaľ sa dodržujú všetky odporúčania a pravidlá. Avšak pre začiatočníkov a tých, ktorí zavárajú po prvýkrát, môže byť tradičná metóda vo vode alebo tlakových hrncoch lepšou voľbou pre dosiahnutie požadovanej bezpečnosti a kvality.
Anketa: SKÚŠALI STE UŽ ZAVÁRAŤ V MIKROVLNKE ALEBO UMÝVAČKE RIADU?
Odpovedalo 193 ľudí
16%
38%
46%
Aktualizovaný článok: 28.09.2024