Leto je plné sezónneho ovocia, ale aj plné úrody. Ak patríte k tým, ktorí si doma pestujú svoje vlastné potraviny, tak pevne veríme, že fazuľa medzi ne patrí rovnako. Avšak, v tomto prípade je dôležité rozoznávať fazuľu a zelenú fazuľku. Každá má iný tvar a iný spôsob skladovania. Naše staré mamy zväčša klasickú fazuľu nechávali vysušiť a následne používali pri varení, kdežto zelená fazuľka sa sterilizuje, poprípade mrazí a následne sa konzumuje. Aspoň takto to máme zaužívané a naučené my.
Ale prečo sa ju oplatí vôbec pestovať? Zelená fazuľka alebo fazuľkové struky sú bohatým zdrojom vitamínov A, C a K, kyseliny listovej a vlákniny. Z minerálov sa do zelenej fazuľky zmestil vápnik, železo, horčík, fosfor a draslík. Jej výživovej hodnote sa potešia hlavne tí, ktorí sa snažia posunúť ručičky na váhe smerom nadol. Zelená fazuľka, približne 100 g, obsahuje len 33 kalórií, vďaka čomu je ideálnou prílohou ku každému obedu alebo večeri.
Pozri aj: Valeriánka poľná: Hoci sa o nej nehovorí, ukrýva veľkú liečivú silu
Zelená fazuľka a nadúvanie
Keď sa povie fazuľa, všetkým ako prvé napadne, čo bude po jej konzumácii. Možno nejaký perličkový kúpeľ alebo v tom najlepšom prípade nič. Síce fazuľa nadúva, odborníci ju odporúčajú konzumovať 3-krát týždenne, pretože je prospešná pre naše zdravie. A navyše tí, ktorí konzumujú fazuľu častejšie a hlavne pravidelne, netrpia žiadnymi tráviacimi ťažkosťami.
Za týmito ťažkosťami sa ukrýva hlavne vláknina, ktorá podporuje trávenie a spôsobuje nadúvanie. A že jej je v zelenej fazuľke požehnane, to ani nemusíme hovoriť. Ale na čo si dávať pozor? Zelené fazuľky sa nesmú konzumovať surové, a to za žiadnych okolností – obsahujú lektín, jedovatú látku, ktorá vyvoláva silné vracanie a hnačku.
Zelené fazuľky a proteíny
Rastlinné proteíny nie sú úplnou náhradou živočíšnych proteínov, nakoľko neobsahujú všetky aminokyseliny, no stále sú rovnako prospešné pre naše telo. Proteíny sú potrebné pre:
- zdravé kosti
- krásne vlasy
- zdravé orgány
- fungujúce svaly
Proteíny sú tiež nevyhnutné pre zdravý imunitný systém. A koľkože sa ich nachádza v zelených fazuľkách? V 100 gramoch zelenej fazuľky sa nachádzajú približne 2 gramy bielkovín. Preto je vhodné kombinovať ich aj s inými potravinami, bohatými na bielkoviny, aby ste svojmu telu dodali dennú odporúčanú dávku bielkovín.
Prečo zaradiť zelenú fazuľku do jedálnička?
Ak sa obzeráte po zelenine s hviezdnym množstvom antioxidantov a flavonoidov, tak zelená fazuľka vám zahrá do karát. Obsiahnuté flavonoidy pomáhajú znížiť telesný tuk, čím pomáhajú predchádzať vzniku obezity. Zlepšujú tiež zdravie srdca a pomáhajú predchádzať rakovine a cukrovke.
Zelená fazuľka je zdrojom vitamínu A, ktorý chráni zdravie očí pred makulárnou degeneráciou a vitamínu C, ktorý pomáha telu bojovať s infekciami. Vláknina zase udržuje zdravie tráviaceho traktu. Zelenú fazuľku by si mali dopriať hlavne ženy, ktoré plánujú otehotnieť alebo už sú v požehnanom stave. Fazuľka totiž obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej, ktorá má významný vplyv na plod.
Vedeli ste, že zelená fazuľka patrí medzi 5 najlepších potravín na zvýšenie inteligencie? Ak vás presvedčila svojimi účinkami, tak si ju nezabudnite zamraziť alebo zavariť.
Odporúčame: Diskrétny problém? Skoncuj s ním! Toto sú bylinky proti hemoroidom