So psychickou manipuláciou sa už v živote stretol asi každý. Niekedy si ani nemusíte uvedomiť, že ste sa chytili do siete manipulátora a vaše konanie už vo svojej podstate nie je vaším. Táto neznalosť situácie je vlastne aj hlavnou príčinou, prečo s tým postihnutá obeť ani nič nerobí a stáva sa „bábkou“ v podivnej hre manipulátora. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ste takúto osobu včas odhalili a uvedomili si jej psychické ovplyvňovanie smerujúce cez kontrolu správania, myslenia a cítenia až k rozloženiu identity.
Nečestná hra
Techniky psychickej manipulácie možno označiť za neetické, nakoľko cieľom je ovládať myslenie človeka tak, aby boli zároveň ovplyvnené aj emócie a následné konanie. Manipulovaný človek si však s veľkou pravdepodobnosťou ani neuvedomuje, že je súčasťou nečestnej hry. Môže sa však u neho začať prejavovať úzkosť, napätie, únava, poruchy spánku, jeho sebavedomie je výrazne naštrbené... Notorický manipulátor akoby „preberá kontrolu“ nad obeťou a možno práve v tomto postavení sa cíti najbezpečnejšie a najsilnejšie. Ak sa ale nechcete stať jeho „bábkou“, mali by ste v prvom rade odhaliť jeho taktiku.
Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Čo so starosťami? Ako sa ich zbaviť?
Manipulátorove východiská
A s čím manipulátor takpovediac pracuje? Veľmi obľúbenými slabosťami, cez ktoré sa „dostane až do hlavy“ obete, sú predovšetkým pocity strachu, viny či neistoty. Do kariet manipulátorovi nahráva aj nevedomosť, naivita, ba dokonca slušnosť druhého človeka. Čo mu rozhodne nemožno uprieť, je jeho herecký talent. Býva veľmi presvedčivý. Počítajte aj s tým, že vám dokáže klamať priamo do očí. Na druhej strane však vie pomerne efektívne využívať aj nepriame spôsoby komunikácie, teda tie cez telefón či e-mail.
Vytváranie či posilňovanie pocitu viny a výčitiek svedomia
Jednoduchou cestou, ako vás manipulátor dokáže ovládnuť, je posilňovanie negatívnych pocitov a vytváranie neistoty. Tým, že sa cítite byť vinní a máte výčitky svedomia, mu odovzdávate pomyselné opraty a on vás „vmanévruje“ do takých situácií a k takému konaniu, ktoré by ste za bežných okolností odmietli. Citové vydieranie je veľmi účinným špeciálnym nástrojom manipulátora. Netreba zabúdať ani na to, že manipulátor môže byť aj majstrom v sebaobviňovaní, ba dokonca sa niekedy stotožňuje s pozíciou obete. A teda sa môže stať, že budete ľutovať manipulátora, pričom ľutovať by ste mali skôr svoju pozíciu, do ktorej vás vmanipuloval.
Znižovanie sebavedomia obete je základ
Na to, aby nad vami manipulátor prebral moc, musíte byť oslabení, a to predovšetkým vaše sebavedomie. Z tohto dôvodu sa vás bude snažiť akýmkoľvek spôsobom „zhodiť“, čím zároveň on „porastie“. Útočiť tak môže na vaše schopnosti alebo osobnostné kvality. Dajte si tak pozor na človeka, ktorý sa poväčšine o druhých vyjadruje s dešpektom a pri rôznych príležitostiach nápadne aj menej nápadne kritizuje. Tiež sa môžete stretnúť s tým, že manipulatívna osoba apeluje na dodržiavanie morálnych a etických zásad, pričom ich ale vo veľkej miere sama porušuje a ich dodržiavanie požaduje len z vašej strany, aby tým uspokojila vlastné potreby.
Nikdy neviete, na čom ste
Manipulátora možno odhaliť aj na základe toho, že mení svoje názory či správanie podľa okolností. A to podľa situácií alebo osôb, s ktorými momentálne je. Od druhých však vyžaduje jednoznačnosť, lojalitu a v podstate opak svojho konania. Ak by ste aj nedokázali odhaliť jeho klamstvá a polopravdy, tak výstražným signálom sú aj neurčité a vyhýbavé odpovede, napr. odpoveď protiotázkou. Touto nejednoznačnosťou a vytváraním neistoty vlastne vytyčuje priestor na jeho ďalšie možné manipulatívne hry. Slovný prejav manipulátora môže vyznievať múdro, logicky a zmysluplne, avšak skôr ako na reči dajte na činy a spôsob života, ktoré pri tomto človeku svedčia o úplnom opaku.