Muškáty patria medzi najkrajšiu letnú ozdobu, ktorú môžeme vídať na balkónoch či terasách. Sú také populárne, že ich len tak niečo v popularite nepredbehne. Krásne kvitnú a vydržia naozaj roky, teda v prípade, že sa o ne správne staráte. Je dôležité vybrať správny substrát, v ktorom „žijú“ a kvitnú niekoľko mesiacov. Dokonca sú vhodné aj na zazimovanie, preto ich môžeme označiť za trvácne rastliny, ktoré na konci leta odkvitnú, no s príchodom nasledujúceho zase zapustia a rozkvitnú.
Muškáty sú najkrajšie vtedy, keď zakvitnú. Sú bohaté na kvety, preto to miestami na balkónoch či terasách môže vyzerať ako v džungli. Muškáty sú pomerne nenáročné na pestovanie – stačí im dopriať zálievku dvakrát týždenne, občas prihnojiť a odtrhnúť vysušené lístočky. Nemali by ste ich vystavovať priamemu slnečnému žiareniu – preferujú skôr polotieň.
Síce to znie úplne jednoducho, no niekedy ani pri tej najlepšej starostlivosti nemusíte mať také krásne a bujné muškáty ako vaša susedka. Prečo je to tak? Čo muškáty potrebujú, aby rástli ako divé? Nezabúdate hnojiť muškáty pravidelne? A čo tak im dopriať nejaké domáce hnojivo pre muškáty? Máme pre vás tipy!
Pozri aj: Najkrajšie kvetiny na tienistý balkón: Nedostatok slnka im nebude vadiť!
Základná starostlivosť o muškáty:
Zalievanie: Muškáty zalievajte pravidelne, ale nechajte pôdu medzi zalievaním mierne vyschnúť. Prelievanie môže spôsobiť hnilobu koreňov. V horúcich letných mesiacoch zvyšujte frekvenciu zalievania, aby zostali korene vlhké, ale nie premočené.
Hnojenie muškátov: Pravidelne hnojte muškáty každé 2-4 týždne počas vegetačného obdobia (jar a leto) tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny.
Orezávanie: Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili tvorbu nových kvetov. Orezávajte prebytočné alebo poškodené listy a stonky, aby ste udržali rastlinu zdravú a kompaktnú.
Svetlo: Muškáty potrebujú veľa svetla na kvitnutie. Umiestnite ich na slnečné miesto, kde dostanú aspoň 6-8 hodín priameho slnečného svetla denne.
Teplota: Muškáty uprednostňujú teploty medzi 15-25°C. Chráňte ich pred mrazom a extrémnymi teplotami. Ak pestujete muškáty vonku, pred prvým mrazom ich preneste do interiéru alebo na chránené miesto.
Pôda: Používajte dobre priepustný substrát, aby ste predišli premočeniu koreňov. Môžete použiť bežný kvetinový substrát zmiešaný s pieskom alebo perlitom pre zlepšenie drenáže.
Tipy a triky od skúsených pestovateľov
V prvom rade je potrebné, aby ste si domov priniesli schopné muškáty. Nemali by ste kupovať tie, ktoré už v obchode majú vysušené lístočky alebo nejaké škvrny na nich. V druhom rade vyskúšajte tipy od skúsených pestovateľov, vďaka ktorým budú muškáty obsypané kvetmi.
Banánová šupka – nechajte ju vysušiť na papieri. Potom ju podrvte a pridajte do zálievky. Šupka z banána obsahuje draslík, ktorý ovplyvňuje rast a kvitnutie muškátov a, samozrejme, aj iných rastlín. Je to účinné domáce hnojivo.
Čierna káva – doprajte muškátom kofeínovú vzpruhu. Uvarte čiernu kávu a nechajte ju vychladnúť. Tú následne použite na zálievku muškátov. Použiť môžete aj vysušenú kávovú usadeninu, ktorú stačí primiešať do substrátu. Toto jednoduché domáce hnojivo musíte skúsiť.
Cesnak – ak chcete predísť voškám na muškátoch, tak by ste do zeminy mali zapichnúť strúčik cesnaku. Jeho silná aróma mušky odoženie.
Odporúčame: Ako ušetriť čas pri žehlení? Neuveríš, ale potrebuješ len alobal!
Domáce hnojivo na muškáty z jódu
Mnohí využívajú aj zálievku z jódu, pretože táto látka zabezpečuje prísun chlorofylu do listov, zlepšuje ich odolnosť a podporuje kvitnutie. Do 1 litra vody primiešajte len 1 kvapku jódu a použite na prihnojenie muškátov. Toto hnojivo alebo teda zálievka by sa nemala používať vo veľkom množstve a nemali by ste ju aplikovať priamo k rastlinám. Ideálne je pridať 50 ml tejto zálievky do jedného kvetináča. Prilievajte postupne a predovšetkým k vnútorným stenám kvetináča.
Použitie domáceho hnojiva z jódu: Zálievku používajte maximálne 1-krát do mesiaca. Vo väčšom množstve môže jód spáliť korene, takže ho používajte s mierou.
Ďalšie tipy na prírodné hnojivo pre muškáty:
- Droždie: Na muškáty môžete použiť aj domáce hnojivo z droždia. Potrebujete len 1 liter vody a 1 kocku droždia. Nechajte droždie kvasiť 2 týždne. Následne zmes zrieďte vodou a použite na zálievku muškátov či iných rastlín.
- Vaječné škrupiny: Rozdrvené vaječné škrupiny posypte na pôdu pre prísun vápnika.
- Pivný roztok: Zmiešajte pivo s vodou v pomere 1:1 a použite ako zálievku pre lepší rast.
- Popol z dreva: Posypte malé množstvo popola z dreva na pôdu pre zvýšenie obsahu draslíka a fosforu.
- Voda z akvária: Použite starú vodu z akvária ako zálievku, resp. tekuté hnojivo pre dodanie živín.
Článok aktualizovaný 16.6.2024
Aktualizovaný článok: 16.06.2024