Tešili ste sa z krásnych orchideí, ale uhynuli? Netrápte sa. Poradíme vám, ako sa o ne správne starať.
Orchideám vyhovuje svetlé miesto bez priameho slnka. Najvhodnejšia teplota v zimnom období je 22°C cez deň a o niečo nižšia v noci. V lete horúčavy znášajú dobre, ale teplota by nemala klesnúť pod 16°C. Na polievanie je najvhodnejšia dažďová voda, ale môže byť aj odstáta filtrovaná. Pri orchideách rodu Phalaenopsis dajte pozor, aby substrát medzi jednotlivými zálievkami preschol. Orchideu na pol hodiny položíme do nádoby s vodou, aby načerpala potrebnú vlahu a približne do každej tretej zálievky pridáme hnojivo na orchidei.
Pozri aj: Rastliny najvhodnejšie do spálne: Toto sú jasní víťazi!
Ako si presadíme orchidey
Orchidey presádzame väčšinou raz za dva roky. Najvhodnejším obdobím je jar, ale presádzať môžeme len rastliny, ktoré nekvitnú. Orchideu vyberieme z črepníka, očistíme korene, suché alebo poškodené odstránime. Veľmi dlhé korene skrátime o tretinu. Ak na rastline zostalo málo koreňov, zmenšíme listovú plochu a odrežeme niektoré zo starých listov. Rany ošetríme prachom z dreveného uhlia alebo potrieme mletou škoricou, aby sme zamedzili šíreniu plesne. Orchideu položíme do nového črepníka, opatrne rozložíme korene a zasypeme substrátom. Po presadení ju každý deň rosíme, až po týždni ju začneme zavlažovať.
Inšpiruj sa: Na čo je dobrý zvlhčovač vzduchu? Neuveríš, ale dokáže liečiť
Nie obyčajná zemina
Orchidey, ktoré pestujeme v bytoch, patria takmer výhradne k epifytickým druhom, teda korene slúžia k upevneniu rastliny k podkladu. Niektoré možno pestovať bez pôdy na kusoch kôry. Substrát, do ktorého rastlinu sadíme, musí byť vzdušný, ľahký a priepustný. Môžeme si kúpiť špeciálny substrát na orchidei alebo si vyrobiť vlastný. V pomere 1:1:1 zmiešame približne dvojcentimetrové kúsky zdravej borovicovej kôry, bežný biely polystyrén a kúsky nastrihaného molitanu. Do tejto zmesi pridáme rašelinu a záhradnícky perlit.
Vyberáme vhodný črepník
Pri výbere črepníka musíme pamätať na dôležitú vec. V koreňoch orchideí je zelené farbivo, ktoré na fotosyntézu potrebuje svetlo. Aby nám orchidey z rodu Phalaenopsis, známe ako lišajovce, prinášali radosť zo svojich kvetov, musíme ich zasadiť do priehľadného črepníka.
Čo keď nám nekvitnú?
Ak lišajovce nekvitnú, máme niekoľko možností. Najjednoduchšie je vyskúšať hnojivo s vyšším obsahom fosforu a nižším obsahom dusíka, ktoré podporuje kvitnutie. Počas zimy, keď je menej prirodzeného svetla, presunieme rastliny priamo k oknu. Zmena miesta môže byť impulzom ku kvitnutiu. Nie je vhodné pestovať orchidey pri rovnakej teplote. Ak znížime teplotu o dva stupne a prestaneme prihnojovať, malo by to naštartovať kvitnutie, ak dodržíme ostatné pestovateľské podmienky.
Vybrali sme: Aké sú účinky medvedieho cesnaku? Spoznajte jeho liečivú silu!