Určite nám dáte za pravdu, že priatelia hrajú v našich životoch nemalú rolu. Často sú akoby našou druhou rodinou. Mnohí z nás ich za členov rodiny i považujú. Nájsť však skutočne dobrého priateľa, na ktorého sa dá spoľahnúť v každej situácii, ani zďaleka nie je ľahké. Ak máte po svojom boku takúto spriaznenú dušu, blahoželáme vám! Priateľstvo však, ak to tak môžeme povedať, by malo byť obojstranne výhodné a prospešné. Nie je dôležité len nájsť úžasného človeka, ktorý je skvelou oporou, ale aj my sami musíme byť tým správnym druhom pre svojho priateľa. A ako je vlastne možné stať sa lepším priateľom a v podstate byť tým najlepším kamarátom do dažďa? To vám prezradíme v nasledujúcom článku.
Vyhraďte si čas
Na to, aby sme boli dobrými priateľmi, si v prvom rade musíme na toho druhého nájsť čas. Pre budovanie silného priateľstva je nevyhnutný pravidelný kontakt. Samozrejme, najlepšie je stretávať sa osobne – v kaviarni, parku či na nákupoch. Ak to nie je úplne možné, napríklad kvôli vzdialenosti, nezabúdajte kontakt s priateľmi udržiavať prostredníctvom telefónov či internetu. Musíte dať svojmu priateľovi, kamarátke či kamarátovi pocítiť, že vám na ňom záleží a potrebujete byť s ním v kontakte, vedieť, ako sa mu darí a čo má nové.
Pozri aj: Ako odhaliť manipulátora? Toto sú jasné znaky, ktoré ho prezradia
Majte ochotu pomôcť
Naši priatelia musia vedieť, že sme tu pre nich. To zahŕňa aj ochotu pomôcť im, ak je to potrebné. Možno budú potrebovať pomôcť so sťahovaním, strážením detí či domácich miláčikov alebo len poradiť s nejakým problémom. Aj vyslovenie názoru či rady môže byť niekedy veľmi nápomocné. Nečakajte však na to, kým vás budú o pomoc žiadať, ale sa neváhajte ponúknuť aj sami. Ak to bude vo vašich silách, pomôžte. Ak budete pomoc potrebovať vy, pravý priateľ sa určite zachová rovnako.
Skutočne počúvajte
Ak trávite čas so svojím priateľom či priateľmi, neváhajte ich skutočne počúvať. Áno, stane sa to každému, že počas rozhovoru sem-tam mysľou niekam odbehne. Nemalo by sa to však stávať často a hlavne nie pri rozhovore s osobou, na ktorej vám záleží. Buďte dobrým poslucháčom, najmä ak sa váš priateľ potrebuje vyrozprávať. Snažte sa zachytiť, čo sa vám snaží povedať. Taktiež mu neskáče do reči, čo je nežiaduce pri akomkoľvek rozhovore.
Odporúčame: Ako zostať motivovaná, aj keď sa ti práve nedarí? Nič nie je nemožné!
Tešte sa z úspechu druhého
A čo ďalšie urobiť pre to, aby bol z vás o niečo lepší priateľ? Ak váš blízky zažíva práve nejaký úspech, neváhajte mu dať jasne najavo, že sa tešíte spolu s ním a držíte mu palce. Proste mu to povedzte. Minimalizujte akékoľvek prvky závisti, tie by mohli i dobrému priateľstvu ľahko ublížiť. Svojich priateľov je potrebné podporovať a držať im palce, prípadne im pomáhať, ak o sebe pochybujú. I vy by ste predsa chceli, aby sa k vám priateľ správal rovnako.
Hovorte áno aj prepáč
Existuje niekoľko slovíčok, ktoré by sme svojmu priateľovi jednoducho mali vedieť povedať. Napríklad slovko ďakujem, to je univerzálne slovo, ktoré by malo byť využívané v akejkoľvek situácii. Poďakovanie môže dať človeku najavo, že si jeho pomoc vážite. Svojim priateľom by ste tiež mali hovoriť áno, teda pokiaľ je to možné. Ak vás napríklad niekam pozvú, súhlaste. Odmietanie z dlhodobého hľadiska vedie k tvorbe priepasti a odstupu. Nakoniec neváhajte používať aj slovíčko prepáč, čo môže byť niekedy skutočne náročné. Vďaka úprimnému ospravedlneniu však opäť dáte osobe najavo, že vám na nej záleží.
Nešírte tajomstvá či klebety
Čo môže ľahšie rozvrátiť priateľstvo, ako prezrádzanie tajomstiev či šírenie klebiet a ohováranie? Ak sa vám blízky s niečím zdôverí a má to zostať len medzi vami, nechajte si to len pre seba. Priateľstvo, v ktorom jeden druhému neveríte a nemáte ani možnosť sa zdôveriť, pravdepodobne dlho nevydrží. Ak vám na priateľovi záleží, jeho tajomstvá musia byť u vás ako v hrobe. Ak máte viacero dobrých priateľov, ktorí sa poznajú, rozhodne neohovárajte jedného s druhým. Takéto správanie z vás nespraví ani lepšieho priateľa, ani človeka.
Nesúďte
Ani zďaleka nemusíte mať rovnaký názor, ako váš priateľ a nemusíte s ním vždy súhlasiť. Avšak, rozhodne ho neodsudzujte. Nemusia sa vám páčiť priateľove rozhodnutia, myšlienky či skutky, no ak k vám príde po podporu a chce sa vám zdôveriť, určite ho nekritizujte a neodvracajte sa mu chrbtom. Teda určite nie v prípade, ak vám na tomto človeku záleží. Je v poriadku vyjadriť svoj nesúhlas, no zároveň je vhodné eliminovať kritiku. V opačnom prípade opäť hrozí odcudzenie. Pravý priateľ podá druhému pomocnú ruku aj vtedy, keď pochybil.
Pozri aj: Toxickí ľudia: Týchto 5 typov osobností ťa stiahne dole