Ako sa vyhnúť žltačke? Čítaj a dozvieš sa!

Nažltlá pokožka, sliznice - hlavne bielka a tmavý moč. To sú najviditeľnejšie prejavy žltačky, ktorá je sprievodným javom hepatitídy. Ale ľudovo sa toto ochorenie označuje ako žltačka.

 

Prejavy môžu pripomínať chrípku - únava, nevoľnosť, pocity na zvracanie, bolesť brucha (v pravej oblasti, v dôsledku zväčšenia pečene), zvýšená teplota. Žltačka útočí na celom Slovensku a podľa odborníkov má naplno prepuknúť cez Vianoce. Ohrozené sú nielen malé deti a starí ľudia, ale aj dospelí, ktorí podceňujú prevenciu. Viete proti čomu bojujete?

 

Hepatitída je vírusového pôvodu!

Vírusy, zodpovedné za hepatitídu môžeme zaradiť do piatich skupín a podľa nich rozoznávame typy A, B, C, D a E. Pri každej z týchto vírových chorôb, dochádza k infekčnému zápalu pečene a v najhoršom prípade môže dôjsť k cirhóze pečene, zlyhaniu pečene, alebo až k smrti. Žltačka typu A, sa prenáša fekálno-orálnou cestou, čo znamená, že vírus prejde cez infikovaného človeka, ktorý ho vylúči stolicou alebo močom, až k ďalšiemu človeku, ktorý ho príjme ústami. Preto sa toto ochorenie, ktoré vírus vyvoláva, nazýva aj chorobou špinavých rúk.

 

Odporúčame: Ako relaxovať počas prestávky v práci? Toto ti vždy dobije baterky!

žltačka typu A

Zdroj: Shutterstock®

Žltačka typu B je prenášaná krvou a sekrétmi ako sú spermie, sliny alebo materské mlieko. Je rozšírená hlavne u drogovo závislých ľudí, ktorí si ju prenášajú injekčnými striekačkami. Približne to isté, platí aj o možnosti nákazy žltačkou typu C, kedy sa vírus do tela môže dostať krvou a ohrození sú nielen narkomani, ale aj ľudia podstupujúci transplantáciu či hemodialýzu.

 

Pri tomto ochorení je typický pomalý nástup príznakov, takže chorý o svojej chorobe ani nemusí vedieť. Problémom je aj to, že zatiaľ neexistuje očkovanie na tento typ žltačky a liečba je veľmi nákladná.  Žltačka typu D je rovnako častá u drogovo závislých, ktorí predstavujú bohatý rezervoár tohto vírusu. Našťastie, jej výskyt je vzácny. A napokon, žltačka typu E sa vyskytuje hlavne v oblastiach s kontaminovanou vodou a prenáša sa rovnako ako typ A.   

ochorenie pečene

Zdroj: Shutterstock®

Ako zabrániť vzniku choroby?

Prvým riešením je vakcinácia. Ministerstvo zdravotníctva odporúča očkovanie proti typu A, ktoré prebieha v dvoch dávkach, kedy druhá sa dáva po 6  – 18 mesiacoch od prvej. V prípade epidémie, je očkovanie povinné pre všetkých, aj pre ľudí, ktorí prišli do kontaktu s infikovaným človekom. Očkovanie voči typu B je na Slovensku stále povinné a toto očkovanie zahŕňa aj prevenciu, napríklad voči čiernemu kašľu, obrne či záškrtu.

 

Keďže sa tejto chorobe hovorí choroba špinavých rúk, jedinou prevenciou voči nej je umývanie rúk. Dôkladné umytie rúk teplou vodou a mydlom, s následným utretím do čistého uteráku alebo papierovej servítky, a to vždy po príchode domov, po použití toalety a pred jedlom. V prípade, že máte doma hyperaktívneho školáka, ktorý na umývanie rúk zabúda alebo sama nemáte vždy možnosť si ruky umyť, vhodnou alternatívou je dezinfekčný gél alebo vlhčené obrúsky. Dôležité pri výbere týchto alternatív je, aby boli účinné nielen voči baktériám, ale aj voči vírusom. Medzi také patrí napríklad SANYTOL, DETTOL, BANNDERM gél, ale napríklad taký NEXCARE, ktorý okrem toho, že ničí baktérie a vírusy, ničí i hepatitídu B a C.

 

Vyskúšaj: Ako ušetriť peniaze? Skús to podľa tohto jednoduchého návodu!

vakcína proti žltačke

Zdroj: Shutterstock®

Čo ak ste sa už nakazili?

Nákaza žltačkou typu A a E nie je až natoľko závažná, problémom je, že sa veľmi rýchlo šíri. Inkubačná doba pri type A (čas od nakazenia po prvé príznaky) je 30 dní, pri type E - 40 dní a pri ostatných od 50 do 180 dní. Pokiaľ máte podozrenie, že ste infikovaná, je dobré zájsť k lekárovi, ktorý vám na základe odberu krvi diagnózu stanoví pomerne rýchlo.

 

Mimo vakcinácie na hepatitídu žiadne konkrétne lieky neexistujú. Lekári sa snažia vyliečiť symptómy, ktoré sprevádzajú toto ochorenie. Následne je dôležitá dlhá rekonvalescencia, aby sa dokázala pečeň dostatočne regenerovať a správne fungovať.

 

Pozri aj:  Aj kôra stromov má liečivé účinky! Ktorú sa oplatí nazbierať?

diéta pri hepatitíde

Zdroj: Shutterstock®

Pri liečbe hepatitídy je dôležité dodržiavať diétu, jesť čerstvé potraviny a vyhýbať sa konzervovaným látkam, vyprážanému jedlu a alkoholu. Na začiatku liečby je dobré prijímať viac cukrov a neskôr, po odznení ťažkostí, pridať aj bielkoviny a tuky. Treba jesť pravidelne a v malých porciách a vyhýbať sa fyzickej námahe. Zaujímavosťou je, že podľa niektorých výskumov, pomáha aj pitie kávy – tri šálky denne pri žltačke typu C znížia úmrtnosť až o 50%. Súvisí to s protizápalovými vlastnosťami kávy a s jej podporou pečene.

 

Žltačka typu A, ktorá koluje momentálne najviac v bratislavskom kraji (Dúbravka, Lamač, Karlova Ves) sa rozhodne neprenáša zo zvierat na človeka, takže sa nemusíte vyhýbať svojim domácim miláčikom.

 

Pozri aj: Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Mária Slováková

Mária Slováková

09.11.2017 12:28

V poslednom čase sa o žltačke veľa píše.Hygiena a umývanie rúk sú asi to najdôležitejšie,čo sa dá ako prevencia využiť.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.11.2017 18:31

očkovanie na prvom mieste a umývanie rúk nevynímajúc, aspoň toto by malo byť automatické...veru, nejako sa to začína zasa rozmáhať

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

09.11.2017 20:34

cestujem každý deň električkou a prvá cesta v práci, či doma vedie do kúpeľne

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

11.11.2017 16:51

Žltačky sa bojím, ale očkovania ešte viac- odkedy vážne poškodilo zdravie mojej dcére..a bolo to práve očkovanie proti žltačke-trojkombinácia vakcíny....keby sa tak dal vrátiť čas...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.02.2018 23:14

Bola tu roky a je tu stále treba o nej viac písať a hovoriť a hlavne ako jej Red hádzať

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

02.08.2018 15:34

treba dodržiavať hygienu a očkovať

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.