Na kuchynský riad z liatiny mnoho gazdiniek nedá dopustiť. Panvice a iné náčinie z tohto materiálu je pomerne lacné, jednoduché na používanie, vydrží dlho, pričom sa nemusíme obávať o naše zdravie. Skvelo fungujú pri vysokých teplotách, pretože liatina sa dokáže poriadne rozpáliť, čo oceníte najmä pri príprave kvalitných hovädzích steakov, no povaríte v nich pokojne aj jedlá, ktoré sa pripravujú pomaly, na nižšom ohni. Toľko o liatine, ktorá je naozaj dobrým sluhom, no zlým pánom, pretože ak sa poriadne zanesie, je to pohroma. Ako vyčistiť liatinu a starať sa o ňu?
Zaujme ťa: Veľký návod na odľahčenie bytu: Čoho sa treba zbaviť ako prvého?
Starostlivosť o liatinový riad
Kým sa dostaneme k tomu, ako liatinové hrnce či panvice zbaviť nečistôt a pripálenia, pobavme sa chvíľku o samotnej starostlivosti o toto kuchynské náradie. Je totiž nesmierne dôležitá a môže zabrániť kuchynskej sodome gomore. Ako sa o liatinu starať?
- Liatina vyžaduje starostlivosť od úplnej novoty. Hneď, ako ju rozbalíte, umyte ju v horúcej vode s kvalitným saponátom a následne ju dôkladne vysušte. Potrite ju rastlinným olejom pomocou papierových obrúskov po celej ploche (aj zvonka) a vložte ju opačne do rozohriatej trúby na 180 stupňov. Po hodine trúbu vypnite a nechajte panvicu vnútri úplne vychladnúť. Teraz je pripravená na používanie.
- Po každom ďalšom použití liatinové kuchynské náčinie čistite pomocou saponátu v horúcej vode. Používajte pritom kefu, ale za žiadnych okolností nie tvrdú s kovovými štetinkami. Ak nemôžete panvicu vyčistiť alebo sa zmení na šedo, opakujte postup s vypálením v prvom bode.
- Liatinové hrnce nikdy nenechávajte namáčať vo vode príliš dlho a nikdy ich neumývajte v umývačke riadu.
Čistenie liatiny
Prejdime k samotnému čisteniu liatiny. Rokmi používania by mala liatina nabrať čiernu patinu, čo je absolútne normálne a neznamená to, že je na vyhodenie. Práve naopak. Pamätajte, že čím viac liatinový riad používate, tým viac zlepšujete jeho vlastnosti, tým viac vám vydrží. Ako teda postupovať, ak sa nám na liatine objaví povedzme hrdza alebo pripálenina, čo bývajú najčastejší pôvodcovia jej znečistenia a znehodnotenia?
Pripálenú panvicu alebo hrniec posypte jedlou sódou bikarbónou a poriadne ju rozotrite pomocou vhodnej handričky alebo kefy po celom povrchu. Nebojte sa pritlačiť a snažte sa odstrániť celú pripáleninu. Potom panvicu umyte v horúcej vode. Následne dajte na sporák a nechajte panvicu, aby sa úplne vysušila. Napokon potrite rastlinným olejom po celom povrchu. Takto pripravená panvica je nielen čistá, ale aj pripravená na ďalšie používanie. Celý postup nájdete vo videu vyššie.
Inšpiruj sa: Farebné jesenné dekorácie, ktorým neodoláš: Ktoré si vyberieš?