Olivy boli pre nás Slovákov ešte prednedávnom veľkou exotikou. Ak sa objavili na pultoch predajní, tak len veľmi výnimočne a to isté potom platilo aj o stoloch v našich domácnostiach. Dnes je všetko úplne inak. Olivy bývajú bežnou súčasťou zeleninových či syrových šalátov, pridávame si ich k cestovinám, slaným koláčom, na pizzu, do omáčok a ani obložené misy pre návštevu si už bez olív nedokážeme predstaviť.
Za úspechom a čarom olív stojí ich unikátna chuť, ktorú je len ťažké prirovnať k čomukoľvek inému. Pre ich chuť olivy jedni zbožňujú a rovnako tak pre ich chuť olivy mnohí nemôžu ani cítiť. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, dnes vám prezradíme, prečo jesť olivy, čo obsahujú, ako pôsobia na náš organizmus, jednoducho olivy – zelené či čierne, s kôstkou či bez, také či onaké, sú dnes v centre nášho záujmu. Buďte pri tom!
Zaujme ťa: Ľanové semienka: Vieš, aké majú účinky a ako ich správne konzumovať?
Nie je to tak dávno, čo sme olivy vnímali len ako to malé a zelené, napichnuté na špáradle v martini s vodkou Jamesa Bonda. Dnes sú však tieto stredomorské plody bežnou súčasťou našich kuchýň. A to je dobre. Pretože, hoci ste takto nad olivami možno nikdy neuvažovali, sú mimoriadne zdraviu prospešné. Poviete si – ako môže mať niečo, čo je naložené v slanom alebo kyslom náleve, pozitívne účinky na zdravie? Viete, čo? Môže! Pretože či už konzumujete zelené, čierne alebo aj aj, robíte dobre. Olivy sú totiž zmesou polynenasýtených mastných kyselín, antioxidantov, esenciálnych aminokyselín, vitamínov a stopových prvkov. Ukrývajú v sebe vysoké množstvo vitamínu E, ale aj vitamín A a B, zinok, železo, jód či draslík.
Vedeli ste, že...
- ak tápate nad chutným a zdravým olovrantom, stačí zmiešať nízkotučný tvaroh s olivami a túto dobrotu zajedať čerstvou bagetou?
- až štvrtinu jednej olivy tvorí olej?
- čierne olivy pochádzajú z juhu Peloponézu?
- dnes už olivy rastú takmer všade na svete, ale nám sa spájajú predovšetkým s talianskym Toskánskom?
- na dostatočné zasýtenie vám stačí zjesť len zopár olív?
- olivy rýchlo plesnivejú a preto ich treba čo najskôr skonzumovať (aj tie v náleve)?
Bude sa ti páčiť: Hlavne žiadnu paniku! S našimi tipmi zistíš, ako podať prvú pomoc
Blahodarné účinky olív na zdravie:
- liečia zápaly kĺbov
- majú detoxikačné, omladzujúce a protizápalové schopnosti
- pomáhajú redukovať hmotnosť
- posilňujú imunitu
- potláčajú príznaky reumy
- prospievajú srdcu, zabraňujú vzniku srdcovo-cievnych ochorení
- znižujú hladinu cholesterolu