Kôpor je nenápadná rastlina, ktorá, okrem svojho zaujímavého vzhľadu, pôsobí úplne obyčajne. Dokáže krásne dochutiť každé jedlo, avšak nepatrí medzi top bylinky v kuchyni, akými je napríklad bazalka alebo tymián, o ktorých každý vie, že sú nielen chutné, ale aj zdravé. Pozor, vyvedieme vás z omylu!
Symbol energie, ktorý bol kedysi uznávaným platidlom a liečivou drogou, vás milo prekvapí. Pozrite sa spolu s nami na kôpor voňavý, ktorý je chutným korením nielen v omáčke či v uhorkách, ale aj liečivým pomocníkom. Toto sú hlavné dôvody, pre ktoré povýšite obyčajnú stonku kôpru na super koreninu vo vašej kuchyni aj v domácej lekárničke.
Symbol energie aj chutné dochucovadlo
V záhrade či na lúke by ste si kôpor mohli ľahko zmýliť s inými burinami. Je to preto, že kôpor patrí medzi nenáročné rastliny, ktoré rastú skoro všade a nepotrebujú žiadnu starostlivosť. Môžete si ho preto vypestovať hocikde v záhrade, pokojne aj medzi zeleninou a rovno odtiaľ ho čerstvý pridávať do jedál. Nielen pre Egypťanov, ale aj pre ázijské kultúry bol vždy symbolom životnej energie, dokonca sa verilo, že v spojení s vínom dokáže vyvolať neuhasínajúcu vášeň. Bol tiež používaný ako ochranná bylinka pred kúzlami a bol častou zložkou rôznych lektvarov.
Dnes patrí už len medzi typické koreniny v kuchyni a využívajú sa nielen jeho listy, ale aj semienka. Každá časť kôpru má svoju charakteristickú chuť a vôňu, ktorú naplno využíva hlavne nemecká a škandinávska kuchyňa. Vynikajúca je kôprová omáčka, pridáva sa k nakladaným uhorkám, skvelo sa však hodí aj k rybám a mäsu, dokonca sa využíva aj pri príprave zálievok do šalátov a aj v samotných šalátoch. Ale tu jeho využitie ani zďaleka nekončí!
Pozri tiež: STOP bolesti! Ako sa zbaviť svalových kŕčov prírodným spôsobom?
Ako to ten kôpor robí?
Pokiaľ vám kôpor chutí a používate ho pomerne často, robíte veľmi dobre! Kôpor obsahuje mnoho dôležitých látok, ktoré ocení nielen váš jazyk, ale celé telo. Okrem bielkovín, vody, tukov a sacharidov, obsahuje aj vlákninu, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamíny A,B,C a kyselinu listovú. Vďaka týmto telu prospešným látkam sa kôpor používa pri tráviacich ťažkostiach, nechutenstve, plynatosti, pri zavodnení organizmu a mnohých iných problémoch.
Kôpor si obľúbite aj kvôli týmto vlastnostiam:
-
Výrazne podporuje imunitu
-
Ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi
-
Slúži ako prevencia pred chrípkou a prechladnutím
-
Má antiseptické účinky – protizápalové
-
Pomôže s detoxikáciou organizmu
-
Zlepšuje trávenie
-
Zvyšuje chuť do jedla
-
Má silné močopudné účinky
-
Odvodňuje telo od nadbytočnej vody
-
Prečisťuje močové cesty a obličky
-
Podporuje pravidelné vyprázdňovanie
-
Odstraňuje migrény
-
Mineralizuje kosti
-
Zabezpečuje pevné kosti a kĺby
-
Pôsobí ako prevencia proti osteoporóze
-
Lieči kožné ochorenia
-
Upokojuje nervový systém
Podporí tvorbu mlieka, pomôže zaspať
Kôpor je pomerne silné a účinné liečivo, hlavne jeho semená, ktoré majú celkový tlmiaci efekt na telo a zároveň podporujú trávenie. Okrem toho sa semená pridávajú do jedla ženám, ktoré majú problémy s tvorbou materského mlieka. Zároveň je schopný sa cez mlieko dostať do tela dieťatka a regulovať jeho trávenie. Kôpor však môžete aj piť! Odvar z kôprových semien vám pomôže rýchlejšie zaspať, keďže majú upokojujúce účinky.
Ako jedna z mála bylín nemá žiadne vedľajšie účinky a je vhodný aj pre malé deti. Ak chcete svoju kuchyňu aj zdravie podporiť kôprom, dávajte si pozor! Kôpor voňavý je najvhodnejší čerstvý a varom, samozrejme, stráca svoje účinky aj chuť, preto sa do jedla pridáva až tesne pred podávaním. A jesť ho môžete nielen v lete, ale aj v zime – listy si nakrájate a zamrazíte.
Pravá česká bramboračka s kôprom
Budeme potrebovať:
-
400 g nových zemiakov
-
100 g hríbov – čerstvých alebo sušených
-
200 ml sladkej smotany
-
múku na zahustenie alebo ovsené vločky
-
1 lyžičku bujónu, ideálne čerstvý vývar
-
1 menší zväzok kôpru
-
soľ, rascu a korenie
Postup:
Do hrnca si dáme nakrájané zemiaky a na plátky nakrájané, umyté hríby. Pridáme štipku soli, rascu a zalejeme 750 ml vody. Varíme, dokiaľ zemiaky nezmäknú. Následne zalejeme smotanou, pridáme bujón alebo vývar, zahustíme a niekoľko minút povaríme. Osolíme, okoreníme a nakoniec pridáme kôpor, nasekaný nadrobno. Dobrú chuť!
Neprehliadni: Zdravá pochúťka: Recept na slaný koláč quiche bez múky