Do tohto raja som zavítala začiatkom jari. Teplé lúče slnka sú tu ako dar. Prebudia prírodu, prinavracajú krik a smiech do rušných ulíc romantických kamenných mestečiek.
Vzduch je svieži a príjemne čerstvý, stále je v ňom cítiť rozmarín. Štebot vtákov sprevádza slnečné rána, dotvára atmosféru toskánskeho raja. Rozľahlé vinice a olivové háje lákajú na prechádzku v objatí sviežej zelene.
Okrem toho famózne jedlo, rodinná pohoda a tá atmosféra! Vitajte v Chianti, v kraji červeného vína, olivového oleja, hľúzoviek a vychýrených stejkov.
V malom bielom Smarte si overujem moje vodičské zručnosti na talianskych cestách. Vychádzam z Florencie, aby som zažila pravú a nefalšovanú chuť Toskánska. Tá je ukrytá v kopcoch, len niekoľko kilometrov od rušného, turistami preplneného mesta. Schádzam z diaľnice a ako mávnutím čarovného prútika sa mi otvárajú dvere do celkom iného sveta. Úzke kľukaté cesty sa vinú pomedzi malebné stredoveké dediny, zelené stráne a olivového háje. Vidiecke samoty a panské sídla z obdobia renesancie učupené na pahorkoch kopcov pôsobia majestátnym dojmom. Zub času k nim bol milosrdný a čo viac, pridáva na ich hodnote a veľkoleposti. Nedalo mi to, zastavila som na kraji cesty, aby som si vychutnala túto idylku. Vyťahujem fotoaparát, chcem zachytiť západ slnka ako namaľovaný šikovnou rukou veľkého Michelangela. Už rozumiem odkiaľ pramenil jeho sochársky talent a maliarske nadanie, narodiť sa na mieste ako je Toskánsko, vás predurčuje stať sa svetoznámym umelcom.
Chcete bývať na zámku?
Zabudnite na neútulné a neosobné ubytovanie v preplnenom hoteli. Predstavte si kamennú usadlosť, či stredoveký zámok vypínajúci sa na zalesnených kopcoch, ktoré kedysi slúžili florenským šľachticom a umelcom. Dnes sa zmenili na pohodlné fattorie, centrá turizmu a obľúbené farmy. Vychutnajte si tu pozornosť miestnych, nezaprú svoju povestnú pohostinnosť. Na niekoľko dní sa stanete členom ich „hlučnej“ rodiny a na vlastnej koži okúsite pravý taliansky temperament. Kamenná usadlosť s úžasnou panorámou na okolité kopce mi rozbúchala srdce. Aspoň krátku prechádzku vo viniciach musím absolvovať ešte predtým ako si vôbec stihnem vybaliť kufor. Nemôžem odolať a túlam sa okolím. Nestretnem ani človiečika, kráčam sama za sprievodu tichého vetra a premýšľam nad krásou tohto miesta. Jar mu dodáva skrytú energiu, zelená farba naberá na intenzite. Dni zaliate slnkom prajú rozkvitnutým kvetom a pučiacim stromom. Pri tomto pohľade som navždy podľahla čaru Toskánska.
Raj chutí a kulinárskych pôžitkov
Začnite deň ako praví Taliani. Ak ste čakali, že si na kávu zájdu do snobskej kaviarne s uhladeným čašníkom, mýlite sa. Najlepšie presso s pridanou hodnotou, čarovnou atmosférou, nájdete na úplne iných miestach. Sú nimi alimentari - potraviny, kaviareň a pekáreň v jednom. Pripravia vám tu i úžasne paté z kuracích pečienok, typickou toskánskou paštétou, ktorá sa podáva s lahodnými kúskami tuniaka v oleji a sušenými rajčinami. Toskánci sú veľkí lokálpatrioti, môžete si byť istý, že všetky použité suroviny sú dopestované a vyrobené práve v tejto oblasti. Lákavé raňajkové menu si vychutnávam na lavičke pred obchodom, na malom námestí plnom starších ženičiek. Zvedavé oči turistky im neprekážajú, naďalej veselo debatujú a svižne gestikulujú. Bol by hriech obísť malé potraviny hneď za rohom, ponúkajúce lokálne vína. Oblasť Chianti sa totižto hrdo pýši tým, že je známa ako „rodisko“ jedného z najslávnejších vín na svete, Chianti Classico. Neodmysliteľným znakom tohto rubínovo-červeného vína je „Gallo Nero“, čierny kohút. Ak ste červenému vínu ešte neprišli na chuť, po degustácii týchto odrôd sa s veľkou pravdepodobnosťou stanete jeho verným fanúšikom. V karafách tratórií tu iné ako červené víno nenájdete.
Tajomstvá a radosti toskánskej kuchyne
Kuchyňa sa v tejto časti sveta stala takmer posvätným miestom každej domácnosti. Doslova sa v nej „čarujú“ vychýrené dobroty, stretáva celá rodina a trávi sa toľko času, koľko je len možné. Taliani milujú jedlo a vedia si ho aj patrične vychutnať. Do kamennej vily zasadenej uprostred viníc a olivovníkov som sa aj ja prišla podučiť kulinárskym „grifom“. Ako povedala moja učiteľka, talianska kuchyňa je rýchla, chutná a originálna. My NEtaliani vraj robíme v príprave talianskych pokrmov základnú chybu. Mali by sme menej rozmýšľať, kombinovať a dochucovať. Naopak, vyžaduje sa širší úsmev, vášeň a radosť z varenia. Najväčším tajomstvom miestnej kuchyne sú domáce a čerstvé suroviny. Bylinky, pestá, mäso, vajíčka, olivy, víno, olej, všetko z vlastnej produkcie. S ingredienciami ako tieto, sa šikovným kuchárom poľahky môže stať každý, dokonca i ja.
Presvedčila som sa o tom pri príprave trojice jedál: cestoviny so slaninou a jarnou cibuľkou, dusená jahňacina s artičokmi na olivovom oleji, tiramisu podľa tradičného receptu. Jednoduché a chutné, skrátka talianske. Naučila som sa hneď niekoľko užitočných rád, ktoré si v kuchyni určite osvojím. Pripraviť jahňacinu je „easy“, musíte mať však po ruke dobré vínko, zmes overených korenín a mäso nesmie byť zo zvieraťa staršieho ako tri mesiace. Očistené artičoky vložte do vody s citrónom, zaručene nestmavnú. Podávajte ich ako prílohu, majú znamenitú chuť. Plánujete variť cestoviny? Odteraz jedine domáce! Kúpte si strojček na ich výrobu a rozdiel spoznáte už po prvom súste.
Oplatí sa vedieť:
- Toskánsko je vyhľadávaným miestom svetových hviezd. Známe osobnosti tu skupujú vily a rozľahlé pozemky, aby si mohli plnými dúškami vychutnať dni zaliate slnkom. Medzi častých návštevníkov patria Antonio Banderas, Andrea Bocelli, Richarda Gere, či Giorgio Armani.
- Taliani si častokrát robia žarty z turistov, ktorí navštevujú kaviarne a reštaurácie na hlavných námestiach a platia predražené ceny za nízke služby. Vyhľadajte radšej tradičné rodinné reštaurácie, či spomínané alimentari.
- Toskánsko si obľúbia všetci milovníci mäsa. Divinou je dokonca táto oblasť preslávená, plnia ňou ravioly či tortelly a práve k nim sa najviac hodí červené víno. Na ponukových lístkoch trattóríí nájdete aj všetky druhy mäsa upravené na rôzne spôsoby: varené, dusené, pečené, grilované. A nielen divinu, ale aj hovädzinu, bravčovinu, králika, či konské mäso.
- Najlepšiu zmrzlinu na svete vám „natočia“ v zmrzlinárni Dondoli v mestečku San Gimignano, typickom vysokými stredovekými vežami, prezývanom toskánsky Manhattan. Mangová, kokosová, šafránová, či zmrlina s príchuťou bieleho vína, ktorú by ste ochutnali skôr?
Autor, foto: Simona Slováková,
www.tulajmesa.sk – blog o radosti z cestovania