Keďže počasie sa rozhodlo hrať nám do karát, zvolili sme turistiku vo Veľkej Fatre. Našou cieľovou destináciou bol hlavný hrebeň Veľkej Fatry. Národný park Veľká Fatra leží v severozápadnej časti stredného Slovenska.
Na severe je ohraničený povodím Váhu, na východe susedí s Nízkymi Tatrami, na juhu so Starými horami a Kremnickými vrchmi a na západe s Turčianskou kotlinou.
Akou trasou sa dostanem na hrebeň Veľkej Fatry?
Štartovacím bodom našej túry bola dedinka menom Vyšná Revúca. Auto sme nechali pred miestnym pohostinstvom na jedinom parkovisku v obci. Vydali sme sa po zelenej značke asfaltovou cestou cez Suchú dolinu. Po približne 40 minútach chôdze asfaltovou cestičkou sme postupne prešli na lesný chodník. Chodník viedol hustým lesom, ktorý však neskôr vystriedali nádherné fatranské lúky. Pozvoľna sme sa dostali nad pásmo lesa, kde sa nám otvoril dychberúci pohľad na hlavný hrebeň Veľkej Fatry. Postupným stúpaním sme sa dostali na Rybovské sedlo, odkiaľ sme sa napojili na červenú turistickú značku. Na úsek medzi Rybovským sedlom a Krížnou sa treba poriadne pripraviť, nakoľko bol jedným z najstrmších úsekov našej trasy.
Bude vás zaujímať: Legendami opradená Transylvánia
Prišli sme na Krížnu (1575 m), tretí najvyšší kopec Veľkej Fatry, odkiaľ sme pokračovali červenou turistickou značkou cez Frčkov na Ostredok (1 592 m), najvyšší vrchol Veľkej Fatry. Na Ostredku sa oplatí chvíľku pobudnúť a vychutnať si nádherné výhľady. Pri dobrej viditeľnosti je dokonca možné vidieť tatranský Kriváň!
Odporúčame prečítať: Turistika po Slovensku: Výstup na Jeleniu Horu
Po načerpaní nových síl sme pokračovali hlavným hrebeňom popod Suchý vrch cez Koniarky až po sedlo Chýžky, kde sme odbočili na značku žltú. Po žltej značke sme schádzali cez vysokohorské lúky, na ktorých sa v tom čase páslo obrovské stádo oviec a miestny pastier v maringotke predával čerstvú koziu žinčicu. V prípade, že máte radi jedinečné príbehy fatranskej divočiny z prvej ruky, tak sa tu rozhodne oplatí zastaviť!
Bude vás zaujímať: Desať dôvodov prečo sú práve Bardejovské kúpele najlepšie
Posilnení kozou žinčicou sme opäť zišli do pásma lesa, kde sme pokračovali žltou turistickou značkou. Žltá značka nás priviedla naspäť na asfaltovú cestu. Po zhruba 90 minútach chôdze Zelenou dolinou sme sa dostali naspäť do Vyšnej Revúcej na miesto, odkiaľ naša túra začala.
Odporúčame: Najdostupnejšie Štrbské vyhliadky, ktoré sa oplatí navštíviť
Turistika naboso
Všetci ste už určite počuli o aktivitách ozvláštnených tým, že sú vykonávané naboso. My sme sa tentokrát rozhodli ozvláštniť si náš turistický výšľap a hrebeň Veľkej Fatry prejsť s turistickými topánkami prevesnými cez batoh. Teraz si určite hovoríte, čo za bláznov to musí byť?! Avšak, rozhodne sme neboli jediní! Povrch hrebeňa Veľkej Fatry pripomína ten najmäkší koberec a je úplnou pastvou pre chodidlá. Avšak pozor, všetkého veľa škodí!
Bude vás zaujímať: Turistika po Slovenku: STARHRAD
Na tejto túre sme prešli vzdialenosť 22,5 km pri prekonaní stúpania a klesania 1080 m. Približná časová náročnosť tejto trasy je 7,5 hodiny. Takže v batohu sa rozhodne oplatí mať pribalené dostatočné množstvo vody, poriadne „lepeňáše” s paštétou a samozrejme bez Horalky ani na krok!
Odporúčame prečítať: Turistika po Slovensku: HRAD LIKAVA