Turistiku či prechádzky v prírode môžeme absolvovať i počas zimných mesiacov. A práve v tomto období to má svoje nenapodobiteľné kúzlo, najmä vtedy, ak poriadne nasneží. Lesy, hory a lúky sa pod mäkkou prikrývkou menia na nádhernú zimnú krajinu. Dlhé cencúle lemujú vetvy stromov a brehy riek. Najlepší pocit je, keď si líca vyštípané mrazom a studené ruky zahrejete horúcim čajom. Ak budete mať šťastie, možno zahliadnete i stádo srniek alebo zvedavú líšku.
Ak ani vás už nebaví prejedať sa vianočnými koláčmi a vysedávať po návštevách u príbuzných, máme pre vás jeden skvelý tip na výlet. Naplánujte si zimnú túru na Zamkovského chatu a k Studenovodským vodopádom.
Neprehliadni: Oplatí sa letieť do Barcelony?
Zamkovského chata
Malebná drevená chata ticho stojí na lúke pri potoku v ústí Malej Studenej doliny. Len kúsok od rázcestníka, kde sa križuje červeno značená tatranská magistrála na úseku Skalnaté pleso – Hrebienok a zelená značka na Téryho chatu. Romantické prostredie dotvárajú špicaté štíty, ktoré sú počas zimných mesiacov poprášené snehom. Chata leží v nadmorskej výške 1475 metrov nad morom a je najnižšie položenou vysokohorskou chatou.
Zamkovského chata sa nachádza na križovatke viacerých obľúbených turistických trás. Je cieľom pre turistov všetkých vekových kategórií, pre rodiny s deťmi, skialpinistov a pre tých, ktorí sa chcú prejsť z Hrebienka. Je tiež zastávkou na ceste na Skalnaté pleso či k Téryho chate. Zámkovského chata patrí medzi chaty, ktoré zásobujú výlučne nosiči.
Zakladateľom Zamky, ako sa aj chata prezýva, je slovenský horolezec, horský vodca a chatár Štefan Zamkovský. Ten spolu s ďalšími pomocníkmi všetky materiály na stavbu chaty vynosil na vlastných pleciach. Chata bola sprevádzkovaná v roku 1944. V období 2. svetovej vojny poskytla Zamkovského chata a jej okolie úkryt prenasledovaným politickým utečencom, partizánom a židovským rodinám.
Štefan Zamkovský tu aj žil so svojou rodinou až do nástupu komunistov k moci. Tí mu chatu zoštátnili a v roku 1951 premenovali na chatu kpt. Nálepku.
V roku 1952 musel Štefan Zamkovský odísť na neďalekú Bilíkovu chatu. O niekoľko týždňov ho označili za bývalého kapitalistu a vykázali ho z Tatier. Vraví sa, že tieto udalosti na neho veľmi doľahli a napokon zomrel ako 53-ročný v Banskej Štiavnici. Chatu po revolúcii vrátili Zamkovského rodine.
Ubytovanie na Zamkovského chate
Zamkovského chata je otvorená celoročne. Okoloidúcim turistom poskytuje chutné občerstvenie v podobe typického bylinkového nosičského čaju s názvom „Svištie mlieko“, ako aj tradičné slovenské jedlá.
Na Zamkovského chate môžete aj prespať. Objekt disponuje 23 lôžkami a 2 prístelkami. V izbách sa nachádzajú poschodové postele, WC a sprchy s teplou vodou sú na chodbe. V prípade nepriaznivého počasia je možné prespať aj núdzovo na povale vo vlastnom spacáku.
Pozri aj: Hacienda, panoráma a zimná rozprávka na hranici s Poľskom
Studenovodské vodopády
Čarovné Vodopády Studeného potoka predstavujú úsek od sútoku Veľkého Studeného potoka z Veľkej Studenej doliny a Malého Studeného potoka z Malej Studenej doliny v tesnej blízkosti Rainerovej chaty, až po Bilíkovu chatu, kde sa vodopády končia. Studený potok preteká veľkým terénnym zlomom a vytvára nádherné kaskády.
Vodopády Studeného potoka sú v zime skutočným zážitkom. Ľadové cencúle a kopy snehu premieňajú okolie na mrazivú rozprávkovú krajinu. Miestami zurčí i voda, ktorá ešte nestihla zamrznúť.
Medzi najkrajšie vodopády patrí Malý, Veľký a Dlhý vodopád. V smere na Zamkovského chatu prejdete cez mostík okolo najväčšieho Obrovského vodopádu.
Ako sa dostať k Vodopádom Studeného potoka?
K najznámejším a najdostupnejším tatranským vodopádom sa môžete dostať z Hrebienka, po trase Hrebienok – Bilíkova chata – Studenovodské vodopády. Príjemnú prechádzku, ktorá trvá približne 30 minút, ľahko zvládnu seniori i rodiny s malými deťmi. Na Hrebienok vedie i pozemná lanovka zo Starého Smokovca. Veľmi dobrý prístup k vodopádom je aj z Rainerovej alebo Bilíkovej chaty.
Medzi obľúbené trasy patrí tiež chodník z Tatranskej Lesnej, ktorý začína pred železničnou zastávkou. Stačí sledovať žltú turistickú značku.
úvodná koláž - INSTAGRAM/zamkovskehochata, INSTAGRAM/antonkarpita