Šariš a jeho okolie: Odhaľ s nami najkrajšie miesta tohto regiónu

Malebný región Šariš často stojí v tieni turisticky veľmi atraktívnych oblastí nášho východného Slovenska. Mnohí z nás ani nevedia, aké krásy a unikáty skrýva. A nie je to len obľúbené pivo Šariš. Sú to i čarovné horské oblasti, monumentálne pamiatky, sakrálne stavby, ale aj mimoriadne chutná kuchyňa či írečité nárečie, ktoré ostatní Slováci rozpoznajú na prvé počutie.

Šariš leží na východe Slovenska a delí sa na Horný Šariš s centrom v Bardejove a Dolný Šariš s centrom v Prešove. Mierne hornatý región je tvorený povodiami riek Torysa, Topľa a Ondava. 

Objavte i vy úchvatné prírodné scenérie, špecifický folklór s rusínskymi prvkami a ďalšie krásy tohto regiónu. Naplánujte si sem výlet a určite nebudete ľutovať.

Pozri aj: Dovolenka na Záhorí: Nenechaj si ujsť tie najkrajšie klenoty tohto regiónu

Bardejov

Zdroj: INSTAGRAM/thisisslovakia

Bardejov

Pýchou nielen Šariša, ale aj celého Slovenska je starobylé mesto Bardejov. Vďaka jeho krásnym pamiatkam ho v roku 2000 zaradili do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Bardejov má tiež prívlastok najgotickejšie mesto Slovenska.

Ak sa budete nachádzať v Šariši, určite tento klenot navštívte. Na pomerne malej rozlohe sa nachádza hneď niekoľko pozoruhodných a vzácnych pamiatok. Jednou z nich je majestátna Bazilika Minor sv. Egídia. Ide o gotickú sakrálnu stavbu, ktorá ukrýva množstvo hodnotných umeleckých diel. Najpozoruhodnejšou je Plastika Stolica milosti v predele oltára sv. Barbory, ktorá bola pravdepodobne zhotovená v dielni Majstra Pavla z Levoče. Okrem prehliadky tejto dominanty Bardejova vás očarí i výhľad z veže na celé historické námestie a samotné mesto.

Radničné obdĺžnikové námestie mesta Bardejov tvorí centrálnu historickú mestskú zónu a je jedným z najkrajších na Slovensku. Okúzľujúce námestie so štyridsiatimi šiestimi farebnými meštianskymi domami zdobí reprezentačná budova radnice zo 16. storočia, postavená v goticko - renesančnom štýle. Je v nej umiestnená expozícia Šarišského múzea venujúca sa histórii mesta.

Jednou turisticky najobľúbenejšou atrakciou je Katov dom, ktorý bol sídlom mestského kata. V tomto dome bola umiestnená aj väznica s útrpnou komorou. 

Pri návšteve Bardejova si nenechajte ujsť ani prehliadku mohutného mestského opevnenia, ktoré tvorí zachovalý obranný systém pozostávajúci z hradieb a bášt. Táto jedinečná historická pamiatka predstavuje najkompletnejší pevnostný systém spomedzi opevnení stredovekých miest na Slovensku.

V bezprostrednej blízkosti mesta Bardejov sa vypína pomerne vysoké návršie, ktorému dominuje Bardejovská Kalvária. Tvorí ju dvojvežový kostol, cintorín a 13 kaplniek symbolizujúcich 14 zastavení krížovej cesty.

Ak túžite po oddychu v objatí lesov, navštívte Bardejovské kúpele s typickou kolonádou, ktoré patria medzi najstaršie a najkrajšie kúpele na Slovensku.

Lačnovský kaňon

Zdroj: INSTAGRAM/lukas_semancik

Lačnovský kaňon

Tento podmanivý divoký kút východného Slovenska predstavuje potokom vytvorenú tiesňavu pretkanú krásnymi skalnými útvarmi a hustými porastmi. Lačnovský kaňon, ležiaci v pohorí Branisko medzi obcami Lipovce a Lačnov, v mnohom pripomína Slovenský raj. Jeho dĺžka je síce len dva kilometre, ale prekvapí vás strmými skalnatými stenami, hlučnými vodopádmi, jaskyňami či zurčiacimi vodami neskrotného Lačnovského potoka. Lačnovský kaňon je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba.

Turistika kaňonom trvá približne 40 minút. Niektoré úseky trasy sú zabezpečené kovovými schodmi, reťazami či rebríkmi. Lokalita je ideálna úplne pre všetkých – i pre rodiny s deťmi. Treba byť však opatrní, a to hlavne v daždivejšom počasí.

Na konci Lačnovského kaňonu leží obec Lačnov. Práve táto nedotknutá horská dedinka je ako jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá a žije v nej len desať obyvateľov. Určite sa v nej zastavte, vychutnajte si božské ticho, krásnu prírodu a osviežte sa minerálnou vodou Salvator.

Neďaleko Lačnovského kaňonu, pri obci Lipovce, sa nachádza jaskyňa Zlá diera, ktorej prehliadka môže byť skutočným dobrodružstvom pre malých i veľkých. Nie je tu totiž elektrický prúd, takže návštevníci si musia posvietiť sami, pomocou jaskyniarskych bateriek a čelových svietidiel.

Neprehliadni: Vinohradnícka osada Stará Hora: Podľahni aj ty jej nenapodobiteľnému čaru

Nižný Komárnik

Zdroj: INSTAGRAM/phunkova8

Drevené kostolíky

Naša malá, ale za to nádherná krajina je bohatá na kultúrne a historické pamiatky. Medzi architektonicky vzácne skvosty patrí skupina sakrálnych stavieb – drevených kostolíkov, ktoré sa nachádzajú na území severovýchodného Slovenska. Ide prevažne o drevené cerkvy východného obradu (výnimkou je Hervartov). 

Tieto unikátne stavby sú charakteristické tým, že na ich vybudovanie nebol použitý jediný železný klinec. Za Národnú kultúrnu pamiatku bolo v roku 1968 vyhlásených 27 drevených kostolíkov, z toho 20 môžete vidieť práve v Šariši. Na svoj zoznam pamiatok si určite pripíšte Kostol sv. Františka z Assisi v obci Hervatov, ktorý je najstarším dreveným kostolíkom na Slovensku. Za návštevu stoja tiež kostolíky v obciach Frička, Jedlinka, Krivé či Kožany, nachádzajúce sa v okrese Bardejov. 

Šarišský hrad

Zdroj: INSTAGRAM/chellophoto_

Šarišský hrad

Šarišský hrad, ktorý patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku, sa rozprestiera na výraznom kopci nad mestom Veľký Šariš. Výstavba tohto stredovekého mocenského centra Šariša prebehla v 12. storočí. Počas stáročí bol hrad v rukách niekoľkých majiteľov. V roku 1660 však na hrade vybuchol sklad pušného prachu a celý hrad značne poškodil. Neskôr ho používali už iba ako ubytovanie pre vojsko. V roku 1687 hrad vyhorel a viac nebol obnovený.

Okrem príjemnej prechádzky a nenáročnej turistiky sa môžete zúčastniť rôznych podujatí, koncertov či zábavných aktivít. Začiatkom septembra sa tu konajú Šarišské hradné dni a v letných mesiacoch zase Filmová noc na hrade.

K hradu sa dostanete po asfaltovej ceste z mesta Veľký Šariš, ktorá s miernym stúpaním vedie od parkoviska až k hradu.

Kúpalisko Makovica

Zdroj: INSTAGRAM/pinguins11

Prírodné kúpalisko Makovica

Obľúbené letné rekreačné stredisko Makovica leží severne od Bardejova, asi tri kilometre od poľských hraníc v obci s názvom Nižná Polianka. V lone podmanivej prírody sa tu nachádza prírodné kúpalisko. Bazén je napustený prírodnou, pitnou vodou a je rozdelený na dve časti – časť pre plavcov a časť pre deti.

Okolie bazéna je pravidelne upravované a môžete tu nájsť i bufety, prezliekacie kabínky, sprchy a toalety. V rámci vstupného tiež môžete využiť lehátka a slnečníky. K dispozícii máte dokonca i netradičnú knižnicu s posedením na čítanie priamo vo vode. Teplota vody sa v sezóne pohybuje od 21 do 27 °C. Súčasťou kúpaliska je aj skokanský mostík s dvomi úrovňami.

Ak hľadáte ticho a únik pred preplnenými kúpaliskami, určite sem zájdite. Pochutnajte si na grilovaných špecialitách, vyhrejte sa na slniečku a strávte príjemný čas pri vode. 

Zaujme ťa: Tip na výlet na Slovensku: Demänovská ľadová jaskyňa

Opálové bane

Zdroj: INSTAGRAM/slovenskeopalovebane

Počas svojho pobytu v regióne Šariš navštívte i Skanzen ukrajinskej kultúry vo Svidníku, v ktorom sa nachádza 50 objektov ľudovej architektúry, chalúpky pokryté slamou, mlyn, drevená cerkev a dokonca i krčma. Nevynechajte ani Skanzen ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch.

Ak máte chuť na turistiku, vyberte sa na zrúcaninu Zbojníckeho hradu alebo Soľnohradu, ktorý sa ukrýva v Slanských vrchoch. A v ponuke máte i ďalšie krásne hrady ako Kamenický, Kapušanský či Hrad Plaveč, Šebeš alebo Bodoň.

Ak vás zmôžu letné horúčavy, zamierte si to do AQUAparku Lipany či na exotické letné kúpalisko Plaza Beach Solivar. 

Naplánujte si tiež výlet do Slovenských opálových baní, nazývaných aj Dubnícke bane, ktoré predstavujú svetový unikát. 

Zdroj foto:

Zdroj foto: úvodná koláž – Instagram.com/thisisslovakia, Instagram.com/mrpeeteee

1 komentár
Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

13.08.2022 17:53

krásne miesta, týmto smerom plánujem najbližší výlet s rodinou

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE