Pobyt pri mori môžete využiť nielen na rekreáciu a zábavu. Vďaka dovolenke v prímorskej oblasti sa vrátite domov s krásnou rozžiarenou pleťou! Na svedomí to má morská voda, ktorá pôsobí priam blahodarne na našu pokožku. Pozrite sa, akú má silu!
Pre koho je vhodná?
O účinkoch morskej vody a morského podnebia vedeli už antickí lekári. Hippokrates odporúčal chorým ľuďom, aby trávili čas v morských kúpeľoch a konzumovali veľa morských rýb. V súčasnosti niektorí lekári predpisujú pobyty v morskom prostredí pre alergikov!
Dermatologička MUDr. Adriana Tomeková upozorňuje na to, že morská voda je svojím zložením vhodná aj pre tých, ktorí majú kožné problémy, či už ide o psoriázu, seboroickú dermatitídu, atopický ekzém a tiež akné. „Veľa ľudí s problémami s akné práve na dovolenke pri mori spozoruje, že sa im po pár dňoch krásne vyčistila pleť, a už nie je vôbec mastná ani zapálená a akné je ukľudnené. Je to preto, že morská soľ ničí baktérie, ktoré akné spôsobujú a cítite to najmä vtedy, keď vás pokožka jemne štípe," dodala odborníčka.
Odporúčame prečítať: Top 9 trikov, ako si vlasmi ubrať pár kíl
Skvelá na detoxikáciu
Morská voda obsahuje množstvo minerálov a stopových prvkov, ktoré pleť nielen vyživujú, ale aj čistia a dezinfikujú. Napríklad horčík, vápnik, draslík a ďalšie minerálne látky sú pre naše zdravie a pokožku veľmi prospešné.
Vďaka svojmu zloženiu je výborná pri detoxikácii organizmu napr. formou horúceho kúpeľa. „V teplej vode sa póry otvoria a koža sa hĺbkovo prečistí. Telo sa zrelaxuje, naberie si z rozpustenej soli potrebné minerály a vyplaví z neho tie škodlivé. Práve pre svoje hĺbkové čistenie je soľ veľmi populárna aj v kozmetickom priemysle, pretože čistí póry pokožky, zbavuje ich nečistôt a taktiež bojuje proti baktériám a vírusom a celkovo aj omladzuje pokožku. Akné teda nielenže potláča, ale zároveň lieči," povedala MUDr. Tomeková.
Zjemňuje pokožku
Niet lepšieho prírodného peelingu než morskej vody! Soľ v nej obsiahnutá vás zbaví odumretých buniek a pokožku nádherne zjemní a rozjasní. Postará sa o prekrvenie pokožky, látkovú výmenu a napomôže prečisťovaniu pleti a rýchlejšiemu hojeniu pri drobných rankách či vyrážkach.
Odporúčame prečítať: Tajomstvo štíhlych žien? Neboja sa tukov a chodia pešo
Pozor na jej odvrátenú stranu!
Aj keď sa môže zdať, že je priam ideálna pre našu pokožku, netreba zabúdať, že morská soľ pokožku vysúša. Ošetrenie výživným krémom alebo olejom, ktoré dostatočne hydratujú, by malo byť na mieste. Taktiež opaľovacie krémy s vyšším faktorom (min. SPF 20-30) by ste mali mať vždy po ruke, keďže soli v morskej vode zväčšujú priestupnosť kože pre UV žiarenie. Preto sa pri mori rýchlejšie opálite.
„Ak máte ťažší stupeň akné, alebo ekzému a zároveň aj užívate lieky, príp. antibiotiká odporúčam pred dovolenkou poradiť sa s dermatológom, aby ste pri pobyte pri mori predišli napr. solárnej alergii, hyperpigmentácii, alebo inej fototoxickej reakcii, ktorá vzniká práve v čase, keď sa vystavujete slnečnému žiareniu a zároveň užívate antibiotiká alebo iné lieky," varuje dermatologička.
Odporúčame prečítať: Spoznajte svojho chlapa podľa hviezd – muž Škorpión
Ktoré more je najúčinnejšie?
Moria sa od seba odlišujú slanosťou, teplotou, ale aj množstvom minerálov a stopových prvkov. Ich účinky na naše zdravie sú preto rôzne, no predsa len je tu voda, ktorá je najlepšia! Mŕtve more má až desaťnásobne vyššiu slanosť ako u ostatných. Obsahuje vysoké množstvo jódu, brómu, síry, horčíku a draslíku. Vysoké koncentrácie týchto prvkov sú tajomstvom vynikajúcich liečebných účinkov! Nie nadarmo sa práve soľ z mŕtveho mora používa často do kúpeľov a do množstva kozmetických výrobkov.
Desaťdňový pobyt pri mori vám nestačí? Ak chcete zažívať silu mora po celý rok, v drogériách a v lekárňach si môžete zadovážiť výrobky obsahujúcich morskú vodu, výražky z rias alebo morské bahno!
Zdroj: www.WINK.sk