Otázky ohľadom lásky a zamilovanosti bývajú často tými, ktoré nedajú mnohým ľuďom spávať a túžia na ne dostať odpovede. Jednou z nich je nepochybne aj tá, ako sa vlastne človek zamiluje, resp. čo dokáže vyvolať zamilovanosť. Odborníci na danú problematiku postupne odhalili detaily povzbudzujúce zamilovanie sa.
Tieto podnety často vnímame len na podvedomej úrovni. A možno im ani vy vedome neprikladáte tak veľký význam, ako v skutočnosti majú. Práve preto sme si na tieto „drobnosti“ posvietili a zosumarizovali ich.
Trvanie zamilovanosti
Ale ešte pred tým, ako sa na tie „vyvolávače zamilovanosti“ pozrieme, treba pripomenúť jeden zásadný fakt, ktorý, bohužiaľ, niekedy ľuďom uniká. Zamilovanosť sa totiž často zamieňa s láskou, no nie sú totožné. Je to zamilovanosť alebo láska? Zamilovanosť je síce krásna a dokáže priam nadnášať, ale zradnou je jej nestálosť. Ako dlho trvá zamilovanosť a zamilovaná láska? Väčšinou ružový opar dokonalosti nevydrží viac ako 18 mesiacov, no a potom si zaľúbenci začínajú všímať aj iné ako pozitívne stránky svojho partnera.
Tu sa však nachádzame už v ďalšej kapitole vzťahu, resp. v štádiu jeho budovania, upevňovania alebo konca. Niekedy je to prebudenie sa do reality jednoducho tvrdé. No inokedy možno zamilovanosť považovať za vstupnú bránu do stabilného vzťahu. A čo teda treba na to povestné preskočenie iskry a obdobie zamilovanosti? O tom sa dozviete nižšie
Aké sú jasné znaky zamilovanosti?
Jasné znaky zamilovanosti môžu byť pozorované v rôznych oblastiach, zahŕňajúcich psychologické a fyziologické prejavy. Tu sú niektoré z nich:
- Pocity šťastia a eufórie: Počas obdobia zamilovanosti často pociťujete intenzívne šťastie a eufóriu, keď ste v prítomnosti milovanej osoby alebo keď na ňu myslíte. Toto je spôsobené uvoľňovaním neurotransmiterov ako dopamín a serotonín v mozgu.
- Motýle v bruchu: Fyziologické reakcie ako motýle v bruchu, zrýchlený tep a zvýšená hladina adrenalínu sú bežné, keď ste zamilovaní.
- Zmeny v hladinách hormónov: Počas zamilovanosti dochádza k hormonálnym zmenám, vrátane zvýšenia hladiny hormónu zvaného oxytocín či vazopresín, ktoré podporujú pocit blízkosti a viazanosti. AJ tak vzniká závislosť na láske.
- Závislosť na láske: Psychológia zamilovanosti často zahŕňa určité prvky závislosti. Zamilovaní ľudia môžu pociťovať silnú túžbu byť stále s partnerom a zažívať pocit neúplnosti v jeho neprítomnosti.
- Starostlivosť a empatia: Zvýšená starostlivosť a empatia voči partnerovi sú jasnými znakmi zamilovanosti. Zamilovaný človek sa zaujíma o blaho a pocity svojho partnera viac ako o vlastné. Vznikajú zdanlivé pocity lásky.
- Intenzívne myšlienky o partnerovi: Neustále premýšľanie o milovanej osobe je typickým znakom zamilovanosti. Tento stav je podporovaný chemickými reakciami v mozgu, ktoré posilňujú pocit pripútanosti.
- Zmeny v emocionálnych signáloch: Zamilovaní ľudia môžu prežívať zmeny v emocionálnych signáloch, ako je zvýšená radosť, ale aj väčšia náchylnosť k úzkosti a žiarlivosti.
- Fyzická príťažlivosť a feromóny: Fyzická príťažlivosť k partnerovi a vplyv feromónov hrajú dôležitú úlohu v zamilovanom vzťahu. Feromóny môžu ovplyvňovať vzájomnú príťažlivosť a posilňovať pocit spojenia.
Neprehliadni: Čo muži neznášajú na ženách? Na odplašenie stačí naozaj málo
Ako vzniká zamilovanosť vo vzťahu?
1. VÝŠKA
Výškový rozdiel medzi potenciálnymi partnermi je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú zamilovanie sa. Jednoducho povedané, chlap by mal byť vyšší ako žena. Zdá sa, že tomu prikladajú dôležitosť najmä ženy, ktoré sa pri vyššom partnerovi cítia akosi viac v bezpečí, no a tak vlastne aj celkovo lepšie. Samozrejme, že ako pri každom ďalšom bode, aj v tomto smere existujú výnimky.
2. PODOBNOSŤ
Príťažlivosti partnerov na základe vonkajšej podobnosti sa už venovalo pár výskumov. A jeden z nich bol obzvlášť zaujímavý. Psychológ D. I. Perrett v podstate potvrdil tézu, že čím sú partneri vizuálne podobnejší, tým ich to k sebe viac ťahá, a to experimentom s fotografiami. Tváre dotyčných účastníkov experimentu morfologicky digitalizoval na podobu opačného pohlavia a spolu s inými tvárami im ich dal zoradiť podľa atraktivity. Dotyční si z pripravených tvárí spravidla vyberali za najatraktívnejšiu svoju transformovanú podobu.
3. FEROMÓNY
K zamilovaniu sa nám dopomáha aj naša špecifická osobná vôňa, resp. pach. Vo zvieravej ríši tento pach napovedá, ako kompatibilný je imunitný systém jedincov a či je teda šanca na zdravé potomstvo. Toto vieme stále registrovať aj my, ľudia (i keď asi v oslabenejšej verzii). Preto dokážu niektorí potenciálni partneri svojou vôňou aj odradiť. Ak by sme z toho mali vyvodiť jednoduchý záver, tak muž a žena si musia vzájomne voňať.
4. HLAS
Mať pre druhé pohlavie príťažlivý hlas môže taktiež výrazne zavážiť v procese zamilovania sa. Výskumy ukazujú, že muži na ženách uprednostňujú skôr vyššie znejúci hlas, čo vraj naznačuje podriadenosť a menší potenciál na konfrontáciu a ženy u mužov zas preferujú dominanciu, ktorá vyžaruje z hlbokého hlasu.
Vybrali sme: Čo ženy neznášajú na mužoch? Toto zaručene každú odradí
5. ČERVENÁ FARBA
Ohnivá a zmyselná červená farba pôsobí aj na podvedomej úrovni veľmi príťažlivo, a preto je žena v červenom pre muža o čosi atraktívnejšia. Nehovoríme však, že keď sa oblečiete od hlavy po päty do červenej, máte o zamilovanie sa muža postarané. No isté je, že červená farba tomu dokáže napomôcť.
6. CHÔDZA
Vďaka čomu ešte môže vzniknúť zamilovaná láska? Ak chce žena zapôsobiť na objekt svojho záujmu, mala by byť jej chôdza ladná, no a predovšetkým nie uponáhľaná. Takže spomaľte a vlňte bokmi. Vedeli ste, že kvôli tejto sexy chôdzi si Marilyn Monroe dokonca zvykla odrezať z jedného podpätku na topánke?
7. ZÁŽITKY
Tak toto vám asi nenapadlo. Vedci zistili, že najideálnejšie rande vhodné na zamilovanie sa je také, ktoré je spojené s nejakým adrenalínovým zážitkom. Preto teda zvážte pokojné stretnutia pri káve a minimálne si skúste spoločne pozrieť nejaký napínavý či hororový film. Adrenalín v krvi totiž zvyšuje mieru atraktívnosti toho druhého.
8. ÚSMEV
Nie je nič jednoduchšie, ako zvýšiť si vlastnú atraktivitu obyčajným úsmevom. Vo všeobecnosti sú príťažlivejší ľudia vyžarujúci optimizmus a pozitívny prístup k životu. Samozrejme, že ide o zjednodušený pohľad na vec a vo svojej podstate je to o čosi komplikovanejšie. Týka sa to aj zmyslu pre humor, ktorý by mali mať podľa všetkého rozvinutejší skôr muži. Zaujímavosťou je rozhodne to, že podľa štúdie z Evolution and Human Behaviour muži vnímajú ako atraktívnejšie nie ženy, ktoré ich dokážu rozosmiať (evidentne sa vtipnosť u žien preceňuje), ale skôr tie, ktoré sa s chuťou smejú na ich vtipoch.
9. VIDINA ZABEZPEČENIA
Čo ešte zvyšuje zmysel pre zamilovanosť? Asi vás to neprekvapí, ale je už aj vedecky potvrdené, že atraktivita muža stúpa v očiach ženy aj podľa výšky jeho konta. Dobre zabezpečený muž je totiž pre ženu istotou, že bude o ňu a jej potomstvo postarané. Takže by sa dalo povedať, že pripisovanie atraktivity podľa materiálnych statkov partnera je aj evolučne podmienené a ženám sa to nemôže vyhadzovať na oči v zmysle akéhosi „zlatokopectva“.
Anketa: Myslíte si, že vidina zabezpečenia, ktorú sme spomínali ako poslednú, je pre ženy dôležitejšia ako všetky predošlé faktory zamilovania sa?
Odpovedalo 127 ľudí
11%
89%
Článok aktualizovaný 7.8.2024
Aktualizovaný článok: 07.08.2024